NATO zapewni Gruzji pomoc niezbędną do uzyskania przyszłego członkostwa w Sojuszu – informuje korespondent serwisu internetowego telegraf.com.ua.

Sojusz Północnoatlantycki będzie nadal udzielał pomocy Gruzji z myślą o możliwym przyszłym członkostwie kaukazskiego kraju w tej organizacji. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział to w środę w Brukseli po posiedzeniu Komisji Gruzji i NATO, które odbyło się w ramach spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich organizacji.

„Rozmawialiśmy o postępach, jakie Gruzja nadal czyni na drodze do reform, w tym o skutecznych działaniach zmierzających do modernizacji sił zbrojnych. Sojusz jest całkowicie wierny obietnicy udzielenia Gruzji porad i narzędzi niezbędnych do posunięcia się w kierunku możliwego członkostwa w NATO”

– wyjaśnił Stoltenberg.

Według Sekretarza Generalnego strony osiągnęły już „imponujący postęp” w realizacji pakietu pomocy udzielonej Gruzji przez Sojusz. „Nasze siły zbrojne zwiększają możliwości współpracy, planowania wspólnych ćwiczeń, które odbędą się w 2019 r.” – powiedział.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję do wycofania swoich sił z okupowanych regionów Gruzji (Abchazji i Osetii Południowej).

Z kolei, sekretarz stanu USA Rex Tillerson, po spotkaniu z szefem MSZ Gruzji Michaelem Dżanelidze w Brukseli, powiedział, że Stany Zjednoczone Ameryki popierają członkostwo Gruzji w sojuszu Północnoatlantyckim.

„Dziś mieliśmy spotkanie z Ministrem Spraw Zagranicznych Gruzji. Popieramy przyszłe członkostwo Gruzji w sojuszu Północnoatlantyckim”

– powiedział Rex Tillerson.

Jagiellonia.org / telegraf.com.ua / apsny.ge