W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się 14 września spotkanie premiera Morawieckiego z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych zasiadających w polskim sejmie w sprawie sytuacji na Białorusi.

Po spotkaniu, szef KPRM Michał Dworczyk ocenił, spotkanie jako bardzo owocne – trwało 3 godziny.

“To co jest budujące to zgodność, co do zasadniczej sprawy – suwerenności Białorusi, która w konsekwencji daje bezpieczeństwo i stabilność dla Polski i jest bezdyskusyjna”.

Dworczyk powiedział, że na najbliższym posiedzeniu przywódców europejskich premier Mateusz Morawiecki w imieniu Grupy Wyszehradzkiej przedstawi “Plan Marshalla” dla Białorusi, czyli projekt działań głównie gospodarczych. Ich implementacja byłaby możliwa dopiero po przeprowadzeniu uczciwych wyborów prezydenckich u naszego wschodniego sąsiada.

“To jest projekt i propozycja szeregu działań, głównie gospodarczych, ale nie tylko, które byłyby zaoferowane Białorusi w przypadku powtórzenia i odbycia prawidłowo przeprowadzonych wyborów. To jest propozycja pomocy dla Białorusi i pewnej mapy drogowej dla Białorusi związanej z utworzeniem funduszu stabilizacji, z wykorzystaniem szeregu innych jeszcze mechanizmów finansowych, o których będzie szczegółowo pan premier mówił”

– powiedział Dworczyk po zakończeniu spotkania premiera z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych ws. Białorusi.

Po ubiegłotygodniowym spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że V4 zaproponuje zniesienie wiz dla obywateli Białorusi.

Źródło: Kresy24.pl