Delegacje Rządu RP, Senatu RP i Ambasady RP w Kijowie goszczące w Winnickim Okręgu Konsularnym złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Żytomierzu.

Minister Jan Dziedziczak oraz senatorowie Kazimierz Ujazdowski i Andrzej Pająk złożyli kosze biało – czerwonych róż w hołdzie nieżyjącemu Prezydentowi. Wraz z nimi kwiaty złożył Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, któremu towarzyszył Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński. W uroczystym upamiętnieniu Prezydenta licznie uczestniczyli przedstawiciele organizacji polskich z Żytomierza.

Reprezentanci części z tych organizacji spotkali się następnie z gośćmi z Polski w żytomierskim Domu Polskim. Podczas spotkania minister Jan Dziedziczak wyraził opinię na temat przedstawionych przez miejscowych Polaków problemów. Udzielił też wskazówek i rad. Wszyscy obecni mieli okazję przedstawić zakres własnej działalności i kompetencji. Ambasador Bartosz Cichocki podjął temat nauczania języka polskiego na Ukrainie. Spotkanie miało charakter poznawczy, ale też twórczy, czemu sprzyjała aktywna wymiana myśli i doświadczeń. Nie zabrakło też wspomnień, gdyż niemal każdy z gości odwiedził już niegdyś Dom Polski w Żytomierzu.

„Polska po 1989 stała się wzorem poszanowania praw mniejszości narodowej. Pragniemy, by Ukraina również osiągnęła ten standard i prawa Polaków na Ukrainie były w pełni zabezpieczone”

– podkreślił senator Ujazdowski, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Na koniec spotkania, zarówno goście z kraju, jak i przedstawiciele środowiska polskiego z Żytomierza podziękowali Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy za jego pracę na rzecz Polaków na Ukrainie.

Źródło: Facebook, Ambasada RP w Kijowie, Konsulat Generalny RP w Winnicy

ZOBACZ TAKŻE:

W Żytomierzu odsłonięto tablicę ku czci Lecha Kaczyńskiego (WIDEO i FOTORELACJA)

Do uczestników uroczystości w Żytomierzu list wystosował prezydent Andrzej Duda

J. Kaczyński: Jestem bardzo wzruszony, że mieszkańcy Żytomierza pamiętają o moim śp. bracie

Szczęsny-Kostanecki: pod tablicą Lecha Kaczyńskiego spotykają się i Polacy i Ukraińcy (WIDEO)

Delegacje Rządu RP, Senatu RP i Ambasady RP w Kijowie goszczące w Winnickim Okręgu Konsularnym złożyły kwiaty pod…

Опубліковано Konsulat Generalny RP w Winnicy / Генеральне Консульство РП у Вінниці Понеділок, 20 липня 2020 р.