W Chinach stwierdzono, że konieczne jest zwiększenie potencjału nuklearnego kraju w celu wystraszenia Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Odpowiednie sprawozdanie Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChALW) zostało opublikowane na jej stronie internetowej we wtorek, 30 stycznia.

Według autorów dokumentu odpowiedni rozwój techniczny jest konieczny, aby „uniknąć szantażu nuklearnego od innych mocarstw”. Podkreślili, że ani Moskwa, ani Waszyngton nie rezygnują z posiadania broni jądrowej.

W związku z tym należy zauważyć, że w ciągu najbliższych 30 lat Stany Zjednoczone wydadzą na takie inwestycje ponad 1,2 biliona dolarów. Za nimi Rosja rozpoczęła także modernizację armii w celu zwiększenia udziału zaawansowanej broni w jej triadzie nuklearnej do 90 procent do 2021 roku – twierdzą autorzy dokumentu.

Jednocześnie autorzy podkreślali, że Chiny konsekwentnie przestrzegają zasady „niestosowania w pierwszej kolejności” – odmowy użycia broni jądrowej, z wyjątkiem sytuacji, gdy kraj jest poddawany agresji.

Należy zauważyć, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza od niedawna coraz częściej dąży do osiągnięcia parytetu wojskowego z czołowymi światowymi siłami wojskowymi.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że Pekin wybrał 120 naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi do pracy nad nowymi rodzajami broni.

Jagiellonia.org