Jak poinformowało dziś dowództwo belgijskich sił powietrznych, belgijskie myśliwce F-16 poderwano, aby przechwycić dwa rosyjskie samoloty nad Morze Północnym.

Rosyjskie Tu-160 zmierzały na północ od Holandii, w kierunku Wielkiej Brytanii. Obecnie przestrzeń nad krajami Beneluksu nadzorowana jest przez belgijskie maszyny. W trybie natychmiastowym, na prośbę kwatery głównej NATO poderwano je, gdy nad Morzem Północnym znalazły się dwa rosyjskie Tu-160.

Rosyjskie samoloty zostały przechwycone i „odprowadzone” do przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii przez dwa belgijskie myśliwce. Dalej zadanie przejęły myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych.

Wciąż nie ma informacji o szczegółach zakończenia akcji. Rzecznik resortu obrony Wielkiej Brytanii poinformował jedynie:

„Operacja ta jest w toku i dlatego nie będziemy podawać dalszych informacji aż do jej zakończenia”.

W sieci dostępne jest wideo pokazujące, jak wyglądało przechwycenie pod koniec ubiegłego roku dwóch rosyjskich bojowych samolotów wielozadaniowych SU-30SM przez amerykańskie myśliwce F-15C. Rosyjskie samoloty leciały w zwartym szyku bojowym w pobliżu wód terytorialnych krajów bałtyckich.

Źródło: Fronda.pl / PAP, IAR