Stany Zjednoczone stanowczo trzymają się stanowiska, że Rosja nie może uczestniczyć w misji ONZ w Donbasie – powiedział Kurt Volker, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy w wywiadzie dla The Washington Post.

Według Volkera, USA planują stworzyć prawdziwą pokojową misję dla Donbasu, która będzie mieć nie tylko wolność działań, ale i gwarancję bezpieczeństwa na wszystkich okupowanych terytoriach.

„Siły pokojowe powinne otrzymać dostęp do granicy ukraińsko-rosyjskiej a Rosja nie może uczestniczyć w misji ONZ”

– stwierdził.

Oprócz tego, specjalny wysłannik USA zaznaczył, że ostatnie negocjacje z Władysławem Surkowem były raczej krokom wstecz, ponieważ Moskwa uchyliła 26 z 29 zaproponowanych punktów mających na celu uregulowanie konfliktu, jednak USA nie zamierzają się poddawać. Zaznaczył też, że Stany Zjednoczone będą kontynuować rozmowy.

Według Volkera, pokojowy plan sugeruje nadzieję na działania w sprawie realizacji mińskich porozumień, które zostały zablokowane przez Rosję, bojownicy której nie chcą przestrzegać zasad, przewidujących zawieszenie broni, przywrócenie ukraińskiej kontroli na granicy ukraińsko-rosyjskiej, pełne i natychmiastowe wycofanie obcych wojsk i najemników, zapewnienie dostępu do linii demarkacyjnej z dnia 19 września 2014 roku, wycofanie ciężkiej broni, uwolnienie zakładników i osób nielegalnie zatrzymanych, poprawe sytuacji humanitarnej w regionie i przeprowadzenie wyborów lokalnych zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim.

Jagiellonia.org / The Washington Post