Ameryka i Polska mają wspólną wizję problemu bezpieczeństwa naszego regionu.

Przyjechaliśmy podziękować rządowi polskiemu; chcielibyśmy upewnić także naszych polskich sojuszników, że stoimy ramię w ramię z nimi i że podzielamy obawy Polski dotyczące agresji rosyjskiej – powiedział dziś przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan. Spotkał się on z prezydentem Andrzejem Dudą, później zaś wygłosił oświadczenie w Pałacu Prezydenckim. Podkreślił, że reprezentuje Kongres Stanów Zjednoczonych.

– Mamy kilka powodów naszej wizyty: pierwszym z nich jest wyrażenie wdzięczności Polsce za to, że jest liderem wśród państw członkowskich NATO, że wspiera nas w ramach naszych działań w NATO. Także chcemy wyrazić nasze wsparcie dla Polski – powiedział Ryan. Dziękował też Polsce za to, że wydaje 2 proc. PKB na obronność. Jak podkreślił, „to wsparcie ze strony polskiej jest kluczowe”.

Przyjechaliśmy podziękować rządowi polskiemu, a także pokazać nasze wsparcie dla NATO. Chciałem też powiedzieć, że podzielamy obawy Polski związane z agresją Rosji, chcielibyśmy w tym duchu upewnić także naszych polskich sojuszników, że stoimy ramię w ramię z nimi – zaznaczył przewodniczący Izby Reprezentantów USA.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski po zakończeniu spotkania delegacji Kongresu z prezydentem Andrzejem Dudą podkreślił, że „to była bardzo dobra rozmowa dwóch sojuszniczych państw”. Do spotkania doszło w piątek w Pałacu Prezydenckim.

Minister poinformował, że rozmawiano m.in. o bezpieczeństwie naszego regionu, w tym o roli NATO oraz o współpracy polsko-amerykańskiej. – Ameryka wspiera Polskę w ramach NATO. Ameryka chce być z Polską w ramach NATO. Ameryka i Polska mają wspólną wizję problemu bezpieczeństwa naszego regionu. Tę wspólną wizję potwierdzamy sojuszniczymi działaniami, naszymi wspólnymi wysiłkami. To jest dzisiaj jeden z filarów generalnie bezpieczeństwa Europy, a także bezpieczeństwa Polski – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Szef Gabinetu Prezydenta RP ujawnił, że Paul Ryan „niecałą godzinę przed spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiał także z prezydentem Donaldem Trumpem”. Jak mówił minister Szczerski, podczas rozmowy przewodniczącego Izby Reprezentantów z polskim prezydentem pojawił się także ten wątek. Podobnie jak kwestia utrzymywania przez Polskę wydatków na rzecz wspólnego bezpieczeństwa w wysokości 2 proc. PKB

– To jest rzecz, która jest naszym atutem w ramach Sojuszu. Prezydent podkreślał, że Polska jest i chce być nie tylko odbiorcą bezpieczeństwa w ramach NATO, ale także dostarcza bezpieczeństwo innym krajom – zaznaczył minister.

Jak mówił, Polska jest jednym z państw tworzących Batalionową Grupę Bojową na Łotwie, uczestniczy też w misji rozpoznawczo-szkoleniowej na Bliskim Wschodzie, patrolującej Morze Egejskie i Śródziemne. – Jesteśmy w pełni sojuszniczym państwem. Nie tylko wydatki mamy w odpowiedniej skali, ale także nasze obowiązki dzielimy z innymi krajami – dodał Szczerski.

Drugim ważnym tematem rozmowy była współpraca ekonomiczna. – Prezydent wyraźnie mówił o konieczności intensyfikacji współpracy gospodarczej, także w zakresie sektora energetycznego, o współpracy przy budowaniu zdywersyfikowanego rynku dostaw gazu dla Polski. Tutaj także otwiera się pole możliwości – relacjonował Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Rozmawiano także o możliwości dokończenia negocjacji umowy o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Ponadto prezydent Duda przedstawił stronie amerykańskiej inicjatywę Trójmorza, która dotyczy współpracy infrastrukturalnej państw regionu Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne.

– Będziemy poszukiwać partnerów zewnętrznych dla tej inicjatywy, partnerów w budowie infrastruktury transportowej, energetycznej, środowiskowej w naszej części Europy. To też spotkało się z zainteresowaniem kongresmenów – powiedział Krzysztof Szczerski.

Kolejnym wątkiem rozmowy były relacje dwustronne dotyczące kwestii społecznych, wkładu Polonii w życie Ameryki, w gospodarkę amerykańską, a także o tym, „jak poprawiać społeczne relacje polsko-amerykańskie”.

Na pytanie, czy rozmawiano także o zniesieniu wiz dla Polaków minister Szczerski odpowiedział: „Ze strony delegacji amerykańskiej padła informacja o dokonującym się dzisiaj całościowym przeglądzie – zgodnie z zapowiedzią prezydenta Trumpa – polityki wizowej Stanów Zjednoczonych, która nie dotyczy tylko kwestii wiz dla Polaków, ale jest przeglądem stanu rzeczy. Wiadomo, że ta polityka będzie się zmieniała, będę dokonane korekty”.

Jak mówił, prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że utrzymywanie obowiązku wizowego dla Polaków jest jedną barier we współpracy ekonomicznej.

– Jeżeli chodzi o Waszyngton, dokonuje się tam proces przeglądu polityki wizowej. Czekamy na wnioski i zobaczymy, jaka będzie dalsza kolej rzeczy. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o kwestie formalne, poziom (odmów wydania wizy do USA) umożliwiający wejście do systemu bezwizowego, w przypadku Polaków jest prawie osiągnięty, więc to jest też być może kwestia czasu – uważa minister Szczerski.

Szef Gabinetu Prezydenta RP zaznaczył, że intensywność relacji polsko-amerykańskich w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Przypomniał, że w środę szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem.

Paul Ryan, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, wygłosił oświadczenie. Podkreślił, że reprezentuje Kongres Stanów Zjednoczonych jako szef delegacji łączącej obie partie reprezentowane w Kongresie. – Mamy kilka powodów naszej wizyty: pierwszym z nich jest wyrażenie wdzięczności Polsce za to, że jest liderem wśród państw członkowskich NATO, że wspiera nas w ramach naszych działań w NATO. Także chcemy wyrazić nasze wsparcie dla Polski – powiedział Ryan. Dziękował też Polsce za to, „za to, że wydaje 2 proc. PKB na obronność”. Jak podkreślił, „to wsparcie ze strony polskiej jest kluczowe”.

– Przyjechaliśmy podziękować rządowi polskiemu, a także pokazać nasze wsparcie dla NATO. Chciałem też powiedzieć, że podzielamy obawy Polski związane z agresją Rosji, chcielibyśmy w tym duchu upewnić także naszych polskich sojuszników, że stoimy ramię w ramię z nimi – zaznaczył przewodniczący Izby Reprezentantów USA.

– Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że jesteśmy silnymi sojusznikami” – powiedział Ryan. Dziękował też Polsce za to, że jest gospodarzem dla wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce. – Mamy strategiczne partnerstwo, mamy ogromną przyjaźń pomiędzy naszymi krajami, podzielamy też wiele aspektów naszej wspólnej historii – podkreślił Ryan.

 Jagiellonia.org / Prezydent.pl / Niezalezna.pl