Premier Donald Tusk, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podkreślił trwałość i głębię relacji między Polską a Ukrainą. – „W czasie naszej rozmowy w cztery oczy nie musieliśmy używać żadnych dyplomatycznych formułek. Podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste i bezwarunkowe. One nie ulegną zmianie. Ukraina może liczyć na nasze wsparcie i pomoc” – zapewnił Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie.

Prezydent Zełenski również wyraził wdzięczność za wsparcie. – „Polska zawsze była po stronie sprawiedliwości i pokoju. Nasza współpraca jest nie tylko strategiczna, ale i braterska. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc – wojskową, humanitarną i polityczną” – powiedział Zełenski.

PLAN WSPÓŁPRACY NA POCZĄTKU POLSKIEJ PREZYDENCJI W UE

Donald Tusk przypomniał o wcześniejszym spotkaniu we Lwowie, gdzie z Wołodymyrem Zełenskim ustalono, że Polska i Ukraina wspólnie rozpoczną kluczowy etap współpracy na początku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. – „To dla obu naszych krajów bardzo ważny moment. Nie powtórzymy błędów naszych poprzedników, będziemy działać konkretnie, tu i teraz – ja dla Polski, ty dla Ukrainy. Razem znajdziemy to, co nas łączy” – podkreślił premier.

ZBRODNIA WOŁYŃSKA I PRZEŁOM W SPRAWIE EKSHUMACJI

Podczas rozmów poruszono również temat trudnej historii polsko-ukraińskiej, w tym zbrodni wołyńskiej. Premier poinformował o postępach w pracach ekshumacyjnych, które mają rozpocząć się w kwietniu. – „Te drażliwe kwestie w naszej historii wymagają empatii po obu stronach. Nie pozwolę, by dramatyczna przeszłość była wykorzystywana do politycznych gierek. Będę pracował na rzecz systemowego rozwiązania tego problemu i dziękuję Ukrainie za zrozumienie” – powiedział Tusk.

Zełenski zapewnił, że Ukraina chce rozwiązać te kwestie w duchu porozumienia. – „Musimy znaleźć wspólny język w sprawach trudnych i bolesnych. Tylko w ten sposób możemy budować przyszłość na fundamencie prawdy i wzajemnego szacunku” – zaznaczył prezydent Ukrainy.

POLSKA GOTOWA NA REALNE GWARANCJE BEZPIECZEŃSTWA

Podczas konferencji premier odniósł się także do pytań o ewentualne wysyłanie polskich żołnierzy do Ukrainy. – „Tu nie chodzi o deklaracje, lecz o stworzenie realnych gwarancji bezpieczeństwa, które będą respektowane przez wszystkich, w tym przez Rosję. Do tego potrzebujemy wszystkich sojuszników w NATO, UE i USA” – podkreślił Tusk.

Zełenski odniósł się do tej kwestii, mówiąc: – „Każde państwo, które stoi po stronie wolności i demokracji, jest naszym sojusznikiem. Polska zawsze była wzorem takiej postawy. Razem możemy stworzyć system bezpieczeństwa, który odstraszy każdego agresora” – powiedział prezydent Ukrainy.

PRZECIWDZIAŁANIE ROSYJSKIM PLANOM SABOTAŻU

Tusk odniósł się również do doniesień medialnych o planach rosyjskich służb przeprowadzenia aktów sabotażu wobec transatlantyckich linii lotniczych. – „Rosja planowała akty terroru powietrznego nie tylko wobec Polski, ale także wobec całego świata. To pokazuje, jak ważne jest międzynarodowe współdziałanie w obliczu takich zagrożeń” – ostrzegł.

WSPARCIE FINANSOWE DLA UKRAINY

Premier ogłosił także kolejną donację Polski dla Ukrainy w wysokości 200 mln euro. – „To wsparcie nie jest jednorazowe. Polska będzie dalej wspierać Ukrainę na drodze do zwycięstwa i odbudowy. Nasza solidarność jest fundamentem europejskiej jedności” – zapowiedział Tusk.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA.
TEMAT NUMERU:
„DYPLOMACJA XXI WIEKU. Nowy ład światowy wykuwa się na Ukrainie”

Obejrzyj antypolskie wystąpienie Putina!
PUTIN GROZI POLAKOM!
Podobnej retoryki używał przed inwazją na Ukrainę

Polska to Kraj Nadwiślański?
ZOBACZ NASZ FILM: „PUTIN MARZY O WSKRZESZENIU IMPERIUM ROSYJSKIEGO”

Polecamy państwa uwadze nasz film:
„PUTIN PLANOWAŁ ATAK NA POLSKĘ‼️ UKRAINA POKRZYŻOWAŁA TE PLANY”

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA UKRAINY, POLSKI I EUROPY PRZYGOTOWYWAŁA ROSJA?
Zobacz nasz film „Wojna na Ukrainie. Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin”

Nadchodzi III wojna światowa
BEZKARNOŚĆ ROZZUCHWALA ROSJĘ
❗️

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

Rosja to więzienie narodów!
KIEDY NASTĄPI TRZECIA FAZA UPADKU IMPERIUM ZŁA?

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „Rosyjski antyświat. Polityka na krawędzi apokalipsy”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „PUTIN GROZI POLSCE”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „PUTIN POWINIEN BŁAGAĆ O LITOŚĆ. I WTEDY BĘDZIE NASZA ODPOWIEDŹ – TRYBUNAŁ”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „PUTINIZM. EKSPANSJA ZŁA”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

ZOBACZ TAKŻE: