Kościół katolicki

Debata akademicka na KUL „Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje”

„Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje” to tytuł debaty, na której eksperci, m.in. wybitni historycy i znawcy dziejów Kościoła katolickiego w Polsce, odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. niedawnych zarzutów wobec papieża Jana Pawła II. Dyskusja z udziałem dr. hab. Pawła Skibińskiego, dr Ewy Czaczkowskiej, dr. Roberta Derewendy, dr hab. Łucji Marek odbędzie się 29 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Debatę poprowadzi red. Krzysztof Ziemiec.

Link do debaty: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=A6FAkNvbd0M&feature=youtu.be

Początek spotkania godz. 14 w sali 114 w Centrum Transfery Wiedzy.

Wśród zagadnień, które zostaną poruszone podczas debaty na KUL, będą publikacje medialne dotyczące kard. Karola Wojtyły, kontekst społeczno-historyczny czasów kard. Karola Wojtyły jako metropolity krakowskiego, inwigilacja kard. Karola Wojtyły przez służby reżimu komunistycznego, metodyka pracy z materiałami archiwalnymi, w tym z zasobu IPN oraz działania Jana Pawła II w sprawie ochrony dzieci i młodzieży.

Debatę akademicką „Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje”, poświęconą profesorowi i wykładowcy KUL, który został papieżem Janem Pawłem II, poprowadzi red. Krzysztof Ziemiec. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14 w środę, 29 marca, w sali 114 w Centrum Transferu Wiedzy. Debata będzie miała charakter publiczny i będzie transmitowana online.

Po debacie istnieje możliwość spotkania oraz rozmowy z ekspertami.

Sylwetki prelegentów:

Dr hab. Paweł Skibiński, prof. Uniwersytetu Warszawskiego – historyk, specjalizuje się m.in. w dziejach Kościoła katolickiego w XX wieku (m.in. publikacja o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1979 r.), w latach 2010-2015 dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, obecnie współkieruje Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, jest także przewodniczącym zespołu redakcyjnego wielotomowej publikacji „Pro memoria” Stefana Wyszyńskiego.

Dr Ewa K. Czaczkowska – dziennikarka, publicystka, wykładowca i rzeczniczka UKSW, która od wielu lat zajmuje się historią Kościoła katolickiego, ponad 20 lat pracowała w dzienniku „Rzeczpospolita”, autorka biografii Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, także współautorka książki o ks. Jerzym Popiełuszce, w 2010 r. założyła Fundację Areopag XXI, która inicjuje debaty m.in. o Kościele katolickim, wierze religijnej i przemianach cywilizacyjnych, a także organizuje Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”.

Dr Robert Derewenda – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, wykładowca KUL, gdzie pracuje w Katedrze Źródłoznawstwa, Archiwistyki i Dydaktyki Historii w Instytucie Historii i prowadzi zajęcia z archiwistyki oraz dydaktyki historii, jego badania dotyczyły m.in. represji władz komunistycznych wobec Ruchu Światło-Życie i wobec jego twórcy ks. Franciszka Blachnickiego, w latach 2004-2012 był dyrektorem Archiwum Głównego Ruchu Światło-Życie, jest także ekspertem w MEiN w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie.

Related Post

Dr hab. Łucja Marek – historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, specjalizuje się w tematyce relacji państwo-Kościół w okresie PRL, w tym metod pracy operacyjnej aparatu bezpieczeństwa wobec Kościoła katolickiego, doktorat pt. „Kler to nasz wróg. Polityka władz państwowych wobec Kościoła katolickiego na terenie województwa katowickiego w latach 1956-1970” obroniła na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, ponadto ukończyła specjalizację archiwalną na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Tweet promocyjny:

Z wyrazami szacunku
Monika Stojowska
Zastępca rzecznika prasowego KUL

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE:

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Morawiecki: Polska jest rzecznikiem stosunkowo szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO

Polska jest rzecznikiem stosunkowo szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO, ale rozumiemy, że nie wszystkie kraje członkowskie NATO się z tym…

21 godzin ago

GUR: Ukraina zna miejsca pobytu Putina i Prigożyna, ale nie planuje ich likwidacji, powinni stanąć przed trybunałem

Ukraiński wywiad wojskowy śledzi w czasie rzeczywistym miejsce pobytu zbrodniarzy wojennych – poszukiwanego listem gończym Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze…

2 dni ago

Szefowie mediów Watykanu: budujmy mosty, nawiązujmy dialog

– Potrzebujemy mediów, które pomagają nie dzielić, ale budować mosty. Nie wznosić bariery podziałów, ale nawiązywać dialog – mówili szefowie…

2 dni ago

Premier Mateusz Morawiecki: Polska pomoże Ukrainie szkolić pilotów F-16

Polska pomoże Ukrainie przeszkolić pilotów myśliwców F-16 – oświadczył premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po szczycie Europejskiej Wspólnoty…

3 dni ago

Dzieci, które odzyskały zdrowie, nawet życie w łonach mam

Już za 100 dni, 10 września w Markowej, odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Jednym z nowych błogosławionych będzie nienarodzone dziecko.…

3 dni ago

Szefowie mediów Watykanu z wizytą na KUL

Radio Watykańskie i VaticanNews to najważniejsze medium dla Kościoła katolickiego na całym świecie, które m.in. na Facebooku, Twitterze i You…

3 dni ago