Ukraina zamierza kupić amerykańskie systemy „Patriot”, tworzy rezerwową armię i przygotowuje się do rosyjskiej agresji na dużą skalę
21 czerwca ukraiński minister obrony Stepan Połtorak oświadczył, że w celu ochrony przestrzeni powietrznej, Ukraina zamierza kupić amerykańskie systemy „Patriot”. Oprócz tego, Ministerstwo Obrony Ukrainy utworzyło jeszcze jedną armię, która stanie się swoistą rezerwą w przypadku rosyjskiej agresji na dużą skalę. To będzie dodatkowy rodzaj wojsk – Armia Obrony Terytorialnej w strukturze Sił Zbrojnych Ukrainy. W jej składzie będzie około 500 tysięcy żołnierzy – informuje Gazeta.ua.
27 czerwca zakończyły się pierwsze szkolenia taktyczno-wojskowe w obwodzie czernihowskim, które zostały zorganizowane specjalnie dla żołnierzy obrony terytorialnej.
PRZECZYTAJ:
Rosja szykuje się do wojny. Wzdłuż granicy z Ukrainą skoncentrowano kilka armii
Jak informuje portal Glavnoe.ua, 28 czerwca minister obrony Ukrauny Stepan Połtorak opowiedział o tym, że niedawno odbyło się spotkanie ministrów obrony Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Litwy i Ukrainy w trakcie którego strony omówiły najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem w sferze wojskowej.
PRZECZYTAJ:
USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji
Przypomnimy, asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich Wess Mitchell podczas wystąpienia w amerykańskim think tanku Heritage Foundation powiedział, że:
„Musimy patrzeć na Zachód jak na wspólnotę krajów demokratycznych, zjednoczonych przez historię, kulturę i wspólnie poniesione ofiary. Niektórzy członkowie tej wspólnoty to stare demokracje, niektórzy nie. Niektórzy są w Unii Europejskiej albo w NATO, inni nie. Niektórzy są słabi, niektórzy silni. Niektórzy są geograficznie na uboczu, niektórzy w centrum wydarzeń. Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu zarówno historycznie, jak i poprzez dzisiejsze wybory ich narodów. Wielka Brytania pozostanie w sercu Zachodu i po Brexicie. Najważniejsze jest to, by istniały również inne niż instytucje czynniki, które nas łączą. Instytucje są narzędziem, nie zaś celem”.
Podczas wystąpienia w Podkomisji Senatu do Spraw Europejskich i Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Regionalnego Wess Mitchell oświadczył, że Ameryka jest zdecydowana stworzyć „długoterminowe bastiony na wschodniej flance od Bałtyku po Morze Czarne chroniące Zachód przed ingerencją ze strony Chin i Rosji” i zaznaczył, że poprawa stosunków z Rosją będzie możliwa dopiero po zaprzestaniu agresywnego zachowania Kremla.
Wess Mitchell, stwierdził, że Stany Zjednoczone nie pójdą „na kompromis z naszymi zasadami i nie narazimy na niebezpieczeństwo naszych sojuszników” i dodał, że USA tworzą środki samoobrony dla Ukrainy i Gruzji – państw frontowych znajdujących się na pierwszej linii kremlowskiej agresji i są przedmiotem najbardziej bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony Rosji.
Jagiellonia.org
ZOBACZ TAKŻE:
Ukraina otrzymała w ostatnim czasie dziesiątki próbek ultranowoczesnego zachodniego sprzętu wojskowego i amunicji i zbliża się dzień, w którym potężna…
Negocjacje z Rosją są możliwe tylko wtedy, gdy jej wojska zostaną całkowicie wycofane z Ukrainy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr…
„Te dwa tomy są nieocenionym skarbem dla Kościoła, dlatego że pokazują wysiłek, który był kiedyś obecny, a zupełnie został zapomniany”…
Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś. Ukraina nigdy…
W piekle wojny nie poddają się i wciąż niosą pomoc ludności na Ukrainie. O historiach bohaterskich sióstr zakonnych dowiadujemy się…
Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK, w ramach projektu pomocowego, przekazały dwa samochody artylerzystom z ukraińskiej Gwardii Narodowej…