Historia

Pseudo-hipotezy o otruciu gen. Rozwadowskiego

Środowiska endeckie i neo-endeckie słyną z zamiłowania do absurdalnych teorii spiskowych. Dotyczą one przede wszystkim Żydów, masonów, rządów sanacji i postaci samego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tomasz Gontarz

Publicysta

Jednymi z najbardziej niedorzecznych są dwie pseudo-hipotezy, dotyczące rzekomego otrucia gen. Rozwadowskiego, na zlecenie Józefa Piłsudskiego, bądź kogoś z jego otoczenia. Pierwsza głosi jakoby generał został otruty farbą zawierającą arszenik, podczas malowania celi, lub po jej pomalowaniu przez kogoś innego. Druga mówi o otruciu go końskim włosiem w kanapkach. Nonsens ich obu warto szerzej opisać i unaocznić.

Stan zdrowia gen. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego w dniach bliżej i dalej poprzedzających zgon nie przejawiał głównych oznak zatrucia arszenikiem, czyli biegunki, intensywnych bólów głowy, krwiomoczu, nadmiernej potliwości, skurczów mięśni, metalicznego posmaku w ustach, oddechu o czosnkowym zapachu, czy gwałtownego odwodnienia organizmu. Owszem generał w ostatnich miesiącach życia leczył się z bólów brzucha, wymiotował, ale są to zdecydowanie niewystarczająca poszlaki, by podejrzewać otrucie go arszenikiem. W przypadku zatrucia arszenikiem, poprzez dostanie się substancji drogą porów na skórze, również występuje charakterystyczna wysypka, która to nie miała miejsca. Ponadto o wiele pewniejszą metodą trucia arszenikiem, jest podanie go drogą pokarmową. Śmiertelne zatrucie wywołuje od 70 do 200 miligramów tej substancji, a taką ilość wyjątkowo trudno dostarczyć poprzez skórę. Nie odnotowano też nigdy wcześniej w historii zamierzonego trucia arszenikiem przy użyciu farby. Reasumując nie ma dowodów, czy nawet poszlak wskazujących na to, że generał został otruty właśnie arszenikiem.

PRZECZYTAJ:

Taktyka antypiłsudczykowskich szurów

Polityczny realizm Marszałka Piłsudskiego

Drugą jeszcze bardziej błazeńską pseudo-hipotezą jest rzekome otrucie generała kanapkami z końskim włosiem. No cóż… Kasztanka by się pewnie uśmiała, ale mimo to i tej pseudo-hipotezie się przyjrzyjmy. Do otrucia miało dojść już po zwolnieniu z więzienia i przeniesieniu go w stan spoczynku. Rzekomo poczęstowano go owymi kanapkami podczas podróży koleją z Wilna do Warszawy. Ów poczęstunek miał doprowadzić do owrzodzenia jelit. Tu po pierwsze trudno sobie wyobrazić, że generał zjadł świadomie taki specjał i do tego nie zorientował się czym rzeczywiście się delektuje. Po drugie zapalenia jelit powodują zwykle bakterie, rotawirusy, drożdżaki i toksyny takie jak pestycydy, a wrzodziejące zapalenie jelita grubego powoduje wiele czynników poprzez lata i predyspozycje genetyczne, a nie pojedynczy posiłek. Bezoar z włosia może prędzej doprowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka. Bóle brzucha i wymioty, które są powodowane przez setki innych rzeczy nie są i tutaj znów jakąkolwiek logiczną poszlaką, by snuć domysły o zamierzonym otruciu. A i oczywiście nie ma źródeł, które by wskazywały, że taki poczęstunek miał w ogóle miejsce. Nigdy w historii nie zanotowano również tak skrajnie przekombinowanego sposobu na otrucie kogoś.

Podsumowując obie teorie spiskowe nie mają logicznego sensu i jak dotąd nikt nie przedstawił żadnej hipotezy, związanej z domniemanym otruciem gen. Rozwadowskiego, która opierała by się na racjonalnych dowodach, czy chociaż poszlakach.

Niestety taka już jest specyfika środowisk endeckich, neo-endeckich i ogólnie antypiłsudczykowskich, które raz są zazwyczaj wręcz fanatycznie wrogo nastawione względem postaci Marszałka Piłsudskiego, a dwa bezrefleksyjnie powielają szurskie i spiskowe opowieści.

Tomasz Gontarz

ZOBACZ TAKŻE:

Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość

Wolność słowa czy wolność kłamstwa? Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

Related Post

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE:

Redakcja

View Comments

  • Tak...
    Por. TD Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy" (powieść przedwojenna); SI Witkiewicz (powieści, dramaty; wszystko).

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Bild: „Rozpoczyna się odliczanie do dnia X”. Szef Pentagonu: „Ukraina ma bardzo duże szanse na skuteczną kontrofensywę”

Ukraina otrzymała w ostatnim czasie dziesiątki próbek ultranowoczesnego zachodniego sprzętu wojskowego i amunicji i zbliża się dzień, w którym potężna…

20 godzin ago

Zełenski: Kijów chce pokoju, ale może on nadejść dopiero po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy

Negocjacje z Rosją są możliwe tylko wtedy, gdy jej wojska zostaną całkowicie wycofane z Ukrainy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr…

1 dzień ago

Abp Gądecki o publikacji KUL: to nieoceniony skarb dla Kościoła

„Te dwa tomy są nieocenionym skarbem dla Kościoła, dlatego że pokazują wysiłek, który był kiedyś obecny, a zupełnie został zapomniany”…

2 dni ago

Prezydent Duda: Ukraińcy walczą za nas wszystkich. Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść dalej

Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś. Ukraina nigdy…

3 dni ago

400 dni wojny na Ukrainie: historie bohaterskich sióstr walczących o człowieczeństwo

W piekle wojny nie poddają się i wciąż niosą pomoc ludności na Ukrainie. O historiach bohaterskich sióstr zakonnych dowiadujemy się…

3 dni ago

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK przekazały dwa samochody ukraińskim artylerzystom

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK, w ramach projektu pomocowego, przekazały dwa samochody artylerzystom z ukraińskiej Gwardii Narodowej…

3 dni ago