Aktualności

Dr Jewhen Mahda: Izium. Nie można milczeć

Masakra w Izjumie, mieście położonym blisko granicy rosyjsko-ukraińskiej, może być końcem „russkiego mira”. Myślę, że Kreml to rozumie, więc stara się wpływać na sytuację w zwykły dla siebie sposób.

Dr Jewhen Mahda

Dyrektor Instytutu Polityki Światowej

Błyskawiczna kontrofensywa wojsk ukraińskich umożliwiła nie tylko wyzwolenie prawie całego obwodu charkowskiego i zniweczenie planów Putina dotyczących okupacji obwodu donieckiego. W wyzwolonych miejscowościach znaleziono masowe groby zamordowanych jeńców i cywilów, którzy zginęli w wyniku ostrzału podczas szturmu wojsk rosyjskich. Izium jest kluczowym punktem dla ofensywy na region Doniecka, dlatego rosyjscy wojskowi w ciągu miesiąca od początku zakrojonej na szeroką skalę inwazji zadawali po miastu potężnych uderzeń. Izium został zniszczony w 3/4, pozostało w nim co najwyżej 20% przedwojennej ludności.

Nie jest to jednak cała straszna prawda o losach miasta o słodkiej nazwie. Po wypędzeniu okupantów odnaleziono tam masowe groby – cywilów, którzy zginęli w wyniku ostrzałów, a także ukraińskich żołnierzy po egzekucji. Znaleziono pochówki ponad 400 osób, które zginęły gwałtowną śmiercią. Wszystkich zabił «russkij mir», zabił w poczuciu własnej bezkarności. Nietrudno znaleźć słowa Władimira Putina, że «podczas specjalnej operacji wojskowej nie będzie mowy o żadnej okupacji». W Iziumie i innych miejscowościach Ukrainy, zajętych przez wojska rosyjskie, scenariusz rozwoju wydarzeń mógł być inny, ale zakończył się masowymi mordami. Nawiasem mówiąc, wszelkie media, które będą pisać prawdę o zbrodniach Rosjan w Iziumie, powinny być przygotowane na potężny cyberatak – ten temat jest dla Kremla niezwykle drażliwy. Federacja Rosyjska stara się temu zaprzeczyć we własnych mediach, na międzynarodowych platformach oraz zniekształcić obraz rzeczywistości w dokładnie odwrotną stronę.

PRZECZYTAJ:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Izium znajduje się bardzo blisko granicy z Rosją, ale rosyjscy okupanci wcale nie przestraszyli się perspektywą ewentualnego rozgłaszania strasznych wiadomości mieszkańcom obwodu białgordzkiego pocztą pantoflową. Wydaje się, że są pewni skuteczności własnej propagandy. Co więcej, w obwodzie charkowskim społeczność światowa uzyskała potwierdzenie, że mizantropijny stosunek do obywateli Ukrainy wpisuje się w politykę państwową Federacji Rosyjskiej. Polityki, którą Kreml realizuje od lat (przypomnijmy o „ukrzyżowanym chłopcu ze Słowiańska”). Polityki, którą trzeba powstrzymać.

Społeczność światowa, tak jak zrobiły to Narody Zjednoczone pod koniec II wojny światowej, powinna stworzyć specjalny trybunał do osądzenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Nie uratuje ich milionowa armia i głoszona w regionach „samomobilizacja”, próby wzmocnienia swoich szeregów kosztem więźniów i potężna machina propagandowa.

Wyzwolenie Iziumu i prawda o zbrodniach rosyjskiego wojska powinny stać się końcem „russkiego miru”, który powstał jako alternatywa dla „zgniłego Zachodu” i miał być symbolem sprzeciwu wobec USA i ich sojuszników. Jednak w ciągu ostatnich sześciu miesięcy każdy miał okazję upewnić się, że Rosja niesie tylko śmierć swoim sąsiadom i zagrożenie dla świata.

Jewhen Mahda, tłum. Anatolij Kurnosow

PRZECZYTAJ:

Plan ludobójstwa Ukraińców zatwierdził osobiście Putin

Related Post

Marionetkowy „rząd” i obozy koncentracyjne. Bild ujawnia plan Putina

Scenariusz ludobójstwa. Rosyjska agencja propagandowa ujawnia plany Putina

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE:

Redakcja

View Comments

  • Niestety świat się znowu tylko przygląda, milczy i czeka, co będzie dalej jak 1 i 17 września 1939 roku, gdy niemieccy socyaliści AH i hołota oraz dzicz ze wschodu zaatakowały wspólnie Rzeczypospolitą.
    ``Dzicz`` to jest określenie bolszewickiej i rewolucyjnej Rosji autorstwa samego SI Witkiewicza /pisarza, filozofa, malarza, indywidualisty, estety/, który na wieść o ponownym najeździe na Polskę popełnił samobójstwo, dzień później, 18 września 1939 r.
    Wiedział, iż wejście Rosjan będzie oznaczać jak dziś dla Ukrainy i Ukraińców: rosyjską, radziecką, wschodnią destrukcję, śmierć, zezwierzęcenie, sadyzm, barbarzyństwo, czerwone flagi z sierpem i młotem, nowy stary stalinizm, ZSRR, Rosję radziecką, bolszewicką, leninowską, łagry, wywózki, rusyfikację, kradzieże, zburzenie starego i tradycyjnego ładu społecznego, porządku, zasad, wartości, świata etc. Piekło na ziemi, rewolucję, koniec świata, ludzką ziemską apokalipsę anty - ludzi z Rosji.
    Por. Witkacego: m.in. ``Pożegnanie jesieni`` /powieść katastroficzna/, dramat futurystyczno - polityczny - społeczny ``Szewcy``, listy itd.

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Rosja to Moskowia. Ambasador Ukrainy przy ONZ zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę

Cały świat dobrze pamięta, jak car Piotr I w bezczelny sposób ukradł nazwę i sławę Kijowa: przemianował Moskowię na Rosję.…

1 dzień ago

Szef NATO: Rosja bombarduje infrastrukturę cywilną, bo już przegrała wojnę

Rosja bombarduje ukraińską infrastrukturę cywilną, bo już przegrała wojnę. Sojusz będzie jednak nadal pomagał Kijowowi na tyle, na ile będzie…

1 dzień ago

Nie będzie pokoju w Europie, jeśli Ukraina nie odzyska suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej – szef MSZ RP

Dalsze poparcie dla Ukrainy jest absolutnie konieczne – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau reprezentuje Polskę…

1 dzień ago

Zbliża się czarny dzień Putina. 5 grudnia wejdzie w życie embargo na ropę z Rosji

Od 5 grudnia Unia Europejska odmawia dostaw rosyjskiej ropy drogą morską. Latem br. kraje G7 podjęły decyzję o wprowadzeniu limitu…

2 dni ago

Ropa najtańsza od grudnia 2021 r. Duże spadki cen surowca na światowych giełdach

Cena ropy naftowej Brent dziś rano zmalała o ponad 2,8 proc., osiągając najniższą wartość od niespełna roku - 81,27 dolarów…

3 dni ago