Polityka

14 lat temu Rosja zaatakowała Gruzję. Lech Kaczyński: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później…”

8 sierpnia 2008 roku wojska rosyjskie liczące 30 tysęcy żołnierzy wkroczyły na terytorium dwóch gruzińskich prowincji – Południowej Osetii i Abchazji. W ciągu pięciu dni rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie obiekty infrastruktury. Rosyjskie najeźdźcy wdarli się do etnicznych gruzińskich wiosek, zamykając wejścia i wyjścia. W tym samym czasie osetyjscy terroryści – sprzymierzeńcy Rosjan – podpalali domy i gruzińskie osiedla.

Konflikt zbrojny w Osetii Południowej rozpoczął się po tym, gdy separatysci z Południowej Osetii ostrzelali gruzińskie wioski, wtedy władze Gruzji ogłosiły zamiar przywrócenia porządku konstytucyjnego na całym terrytorium państwa. Po tym jak gruzińskie siły zbrojne usiłowały zatrzymać ekscesy na swoim terytorium, Kreml, pod wymyślonym pretekstem ochrony Osetyjczyków, wprowadził swoje wojska na terytorium suwerennego państwa.

Śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, przemawiając na demonstracji w Tbilisi w obliczu wojennej agresji ze strony Rosji ostrzegł:

„Wiemy dobrze, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę! Byliśmy głęboko przekonani, że przynależność do NATO i Unii zakończy okres rosyjskich apetytów. Okazało się, że nie, że to błąd”.

Niestety słowa Kaczyńskiego stały się prorocze. Miał całkowitą rację. Brak twardej reakcji Zachodu zainspirował Putina do agresji w Syrii i Ukrainie. Krwawy zbrodniarz wojenny czuł się całkowicie bezkarny i zdał sobie sprawę, że wszystko może mu ujść na sucho. Po opieszałej reakcji Zachodu Putin uwierzył w swoją bezkarność.

PRZECZYTAJ:

Ekspansja zła. Wojny i konflikty zbrojne z udziałem Rosji (Infografika)

Polityka ustępstw i „nieprowokowania” Rosji jeszcze bardziej rozzuchwala Putina!

NAJMNIEJSZE USTĘPSTWA WOBEC PUTINA SĄ NIE DO PRZYJĘCIA. UMOWA Z ROSJĄ NIE JEST WARTA PAPIERU, NA KTÓRYM JĄ SPISANO

Niektórzy europejscy politycy, chętni do kolaboracji ze zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem, wciąż się łudzą i naiwnie wierzą w możliwość „stopniowej normalizacji” stosunków z Rosją. Te iluzje są bardzo niebezpieczne, gdyż Moskwa rzuciła wyzwanie samemu istnieniu całej cywilizacji europejskiej.

Dla Moskwy dyplomacja była i będzie zawsze narzędziem manipulacji, oszustwa i uśpienia czujności przeciwnika. Jak to wyraził kiedyś Bismarck, „Umowa z Rosją nie jest warta papieru, na którym ją spisano”. Wszelkie „resety”, normalizacji i ocieplenia stosunków z Rosją będą tymczasowe. Strategicznie, Moskwa nigdy nie porzuca swoje niezdrowe ambicje i irracjonalne roszczenia …

Musimy uczciwie spojrzeć prawdzie w oczy, gdyż świat stoi w obliczu poważnego zagrożenia. Rosjanie toczą wojnę przeciwko zbiorowemu Zachodowi i cały świat musi się zjednoczyć, żeby ich powstrzymać … Wspólnota euroatlantycka musi zdać sobie sprawę, że Putin prowadzi nieogłoszoną wojnę przeciwko całej Europie i podjąć odpowiednie działania. Nie warto czekać, aż Kreml zdecyduje się rozpalić ogień wojny na terytorium państwa członkowskiego NATO. Negocjacje ze zbrodniarzem wojennym są niedopuszczalne. Zgodzić się na warunki Putina w sprawie Ukrainy, oznaczałoby oddać w ręce agresora kolejne strategicznie ważne przyczółki. Rosjanie postrzegają jakąkolwiek próbę podpisania kompromisowych umów jako oznakę słabości.

Nie ma żadnego powodu, aby mieć nadzieję na normalizację stosunków z Rosją bez obalenia i całkowitego demontażu rządzącego reżimu w Moskwie. Ograniczenie lub zniesienie sankcji wobec Rosji byłoby fatalnym błędem Europy. Normalizacja stosunków z nieszczerym, przebiegłym i zaciekłym agresorem jest niemożliwa choćby dlatego, że w perspektywie średnioterminowej, Moskwa nie zamierza rezygnować z agresji. Po wojnie w Gruzji świat zgodził się na „reset” i normalizację stosunków, jednak Rosja od pięciu lat szykowała się do wojny na Ukrainie. Dziś Gruzja, jutro Ukraina… Kto następny?

Rosja rozumie tylko język siły. Putin musi ponieść miażdżącą i druzgocącą porażkę na Ukrainie. W przeciwnym razie Europa i świat pogrążą się w otchłani chaosu, przemocy i agresywnych wojen.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”

Przypomnijmy, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Danyłow w wywiadzie udzielonym rok temu wydaniu NV.ua powiedział, że odpowiedzialność za atak Rosji na Gruzję i Ukrainę ponoszą także Francja i Niemcy, które w 2008 roku zablokowały integrację tych państw z NATO, próbując ułagodzić agresora. Według niego to właśnie Francja i Niemcy odpowiadają za wywołanie przez Rosję dwóch wojen na kontynencie europejskim. Przypomniał także szczyt NATO w Bukareszcie w 2008 roku i powiedział, że to właśnie Paryż i Berlin w 2008 roku dosłownie w ostatniej chwili pokrzyżowały plany Ukrainy i Gruzji dotyczące zbliżenia z NATO.

„W 2008 roku Niemcy i Francja odmówiły poparcia propozycji zapewnienia Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP), a dziś mamy tego konsekwencje w Gruzji i na Ukrainie. Bo gdybyśmy mieli MAP, może mielibyśmy inną sytuację. Ponieważ Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO to znacznie więcej niż zobowiązań”

– powiedział Danyłow i dodał, że wojny w Gruzii i na Ukrainie są wynikiem błędnej polityki zagranicznej Francji i Niemiec.

„Dobrze zdaję sobie sprawę z tych problemów, z tego, jak się przygotowywali i w ciągu ostatniego dnia lub dwóch wszystko się zepsuło, powiedzmy. To właśnie te kraje przekonywały, że nie trzeba prowokować gniew Rosji”

– poodkreślił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy i dodał, że wojny w Gruzii i na Ukrainie są wynikiem niechęci do gniewania Rosji.

Przypomniał też, że Francja była mediatorem w pokojowym rozwiązaniu wojny rosyjsko-gruzińskiej, ale w rezultacie Gruzja straciła część swojego terytorium, a Francuzi otrzymali duży kontrakt z Rosją na budowę śmigłowców. Przypomniał także szczyt NATO w Bukareszcie w 2008 roku.

Z kolei, były prezydent Francji powiedział, że agresję Putina sprowokowała pokojowa polityka Obamy. François Hollande w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Le Monde” powiedział, że agresja Putina – rozpętanie konfliktu na Ukrainie i nasilenie wojny w Syrii – została sprowokowana przez niezdecydowaną i pokojową politykę byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

François Hollande uważa, że kiedy w 2013 roku Barack Obama odmówił amerykańskiej interwencji wojskowej w Syrii, nie tylko dyktator Baszszar al-Asad zdał sobie sprawę, że „wszystko jest dozwolone”, ale także Władimir Putin „dostrzegł, że może zaanektować Krym i zdestabilizować wschodnią część Ukrainy bez ryzyka odwetu, z wyjątkiem sankcji”. Bezkarność rozzuchwala Putina…

Related Post

Innymi słowy, Obama chciał pokoju, ale swoim niezdecydowaniem sprowokował wojnę i doprowadził do wielkiego rozlewu krwi.

Jak zauważa Hollande, w sierpniu 2013 roku po użyciu przez reżim Asada broni chemicznej w Gucie USA, zamiast wysłać żołnierzy do Syrii, wolały prowadzić negocjacje z Rosją i społecznością międzynarodową na temat niszczenia syryjskiej broni chemicznej. A Francja „podążyła za Stanami Zjednoczonymi”. Ale Putin oszukał Obamę. Baszszarowi al-Asadowi udało się zachować broń chemiczną, której nadal używa, aczkolwiek bardziej tajnie.

Wtedy Putin zrozumiał, że wszystko mu wolno. Zdał sobie sprawę, że żadna agresja nie sprowadzi poważnych konsekwencji ani na Rosję, ani na niego osobiście. Przeciwnie, pokojowa polityka Zachodu zachęciła go. To stało się przyczyną nasilenia rosyjskiej agresji hybrydowej i wojskowej.

„Zachód musi zdać sobie sprawę z tego, jakie jest niebezpieczeństwo. Musimy rozmawiać z Putinem. Możemy przypominać sobie historyczne relacje między Francją i Rosją. Ale to nie powód, aby pozwolić mu iść do przodu i nie reagować w żaden sposób. Stanowisko Donalda Trumpa jest niezrozumiałe i nieprzewidywalne, dlatego to Francja, Europa i NATO powinny zacząć działać”

– powiedział Hollande.

„W ostatnich latach Rosja aktywnie się zbroi. Jeśli nam grozi, musimy grozić Rosji”

– zaznaczył były prezydent Francji.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Prowadząc politykę ustępstw wobec Putina, Zachód powtarza błędy, które popełnił wobec Hitlera – The Times

Niezdecydowanie niektórych państw członkowskich NATO co do polityki rozszerzenia Sojuszu zachęca Rosję do agresji

Aneksja Krymu to dopiero początek? Putin ogłosił roszczenia terytorialne wobec krajów wchodzących w skład Imperium Rosyjskiego przed 1914 rokiem

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE:

Redakcja

View Comments

 • Tak, Czeczenia, Gruzja a świat, Europa, niemiecka UE/UE Niemiec... nic. Milczenie i czekanie plus cicha przychylność jak wtedy i teraz względem Rosji na następnej wojnie, tym razem z Ukrainą.

  Świat przyzwyczaił się szybko do kolejnej wojny Rosji ze światem, z naszym światem, naszymi wartościami, z zasadami i jego zdobyczami oraz osiągnięciami.

  Ukraina jest dziś dla świata trochę jak piąte koło u wozu... po co ona komu?! Niepotrzebny problem i wyrzut sumienia, resztek sumienia świata, Europy, niemieckiej UE, UE Niemiec.

  Przy okazji, właśnie się dowiedziałem w kościele, że 17 września 1939 to nie Stalin, Ribbentrop-Mołotow, ZSRR, Rosja a.. Ukraina nas zaatakowała i podzieliła się nami z Niemcami. Tak to nie żart, taka jest świadomość i wiedza narodowa... Zgroza.
  Jak rozumiem, 50 lat PRL-u, komuny, socyalizmu również nie było /podobnież trzech rozbiorów do niemieckiej spółki w XVIII wieku/ a jeśli to było to za sprawą Ukrainy... Porażka kompletna, wstyd i dno.

  Rosja dziś i jak zawsze zresztą robi, co chce /wszystko bombarduje, strzela do każdego, zabija wszystko, kradnie wszystko, wszystko gwałci, niszczy wszystko, wszystko dewastuje/, jak chce i kiedy chce, rozdaje karty, jest pół kroku z przodu i olewa świat. A świat drepcze jak za potrzebą.

  Nikt na świecie chyba nie chce zdecydowanej, o ile w ogóle, wygranej Ukrainy na wojnie z obecną Rosją radziecką i leninowską. Dostarczana broń służy tylko do zaledwie częściowej obrony, lecz już nie do ataku, nie do kontrofensywy i nie do wypchnięcia Rosjan z terenu Ukrainy. Absurd.

  Współczesną atakującą i wojenną Rosję jawnie mniej lub bardziej popierają inne bandyckie podobnież państwa: Iran, Izrael czy w pełnym uścisku oraz uśmiechu Turcja z nato /!/; w tym towarzystwie wzajemnej adoracji jest również tzw. niemiecka UE/UE Niemiec. Groteska.

  Szef NATO mówi: Rosja musi przegrać... ale jak?! Tego już nie powiedział... nikomu!?

  Strzały w tył głowy jeńcom cywilnym i wojskowym - to już było u nas i wobec nas: Katyń, Miednoje, Ostaszków... wcześniej - kresy lata trzydzieste za sprawą nkwd /ZSRR, Stalin/.

  Obcinanie głowy wojskowym jeńcom ukraińskim /cywilnym prawdopodobnie także, bo dlaczego by nie/ i wbijanie ich na pal/pręt, tortury więźniów, egzekucje, gwałty to jest kolejny dowód na azjatyckość Rosji i Rosjan; żadna to Europa, cywilizacja zachodnia, chrześcijańska, XXI wiek etc.

  Adolf Hitler = WW Putin = Stalin = III Rzesza = Rosja = Rosja radziecka = ZSRR:
  Teraz już można oficjalnie?! Bez ``politycznej odpowiedzialności`` i strachu?!

  Rosja imperium?! Wolne żart! Zwykła nieogarnięta hołota i dzicz, nawet nie pasterska, za to robolska, rewolucyjna, więzienna.

  Amnesty International - to jest kolejna lewicowa, komunistyczna /agentura partyjna, ideowa, rządowa?!/ i skorumpowana organizacja, która za pieniądze powie i napisze i zrobi wszystko, co jej nakaże dany i aktualny sponsor.... teraz Rosja?!

  Jest i pozytywna informacja: skoro jest wojna to i wróciła KŚ dla morderców, bandytów, zbrodniarzy, czyli przede wszystkim dla dzisiejszych Rosjan, współczesnej Rosji oraz tow. WW Putina z kgb.

 • Groteskowy, archaiczny i anachroniczny towarzysz kurdupel, Putin /FSB/ coraz bardziej upodabnia się do wcześniejszych towarzyszy bandytów i protoplastów Rosji radzieckiej oraz ZSRR - Lenina, Stalina, Trockiego, Berii.
  To jest to samo antymyślenie, fobie, metody, działanie: nihilizm, pustka intelektualna, dewastacja umysłowa, zaczadzenie myślowe, opętanie wprost diabelskie, destrukcja, czystki, skrytobójstwa, indywidualne, masowe, zero człowieczeństwa, czerwone flagi z sierpem i młotem, sowieckie pomniki, pogarda dla innych ale i dla swoich, genetyczny sadyzm, urojenia, kult jednostki i siły `a la narodowy socyalizm ``rasy panów`` - ``nadludzi``, innego paranoika, AH.
  Wszyscy oni coraz bardziej wpadają w obłęd, ciągną siebie i swoich najbliższych, swe narody ku zagładzie, śmierci, samounicestwieniu, w jakimś świadomym (!) i samobiczującym się pędzie samobójczym:
  ``My wiemy, że i tak zginiemy, po nas choćby potop; dlatego wy też musicie polec i ulec wcześniej nam``.
  Historia się powtarza jak ta z września 1939 roku; cały świat czeka, pozoruje działania, w ten sposób dolewając oliwy do ognia wojennego.
  Jednak czas działa tutaj na niekorzyść i to wszystkich; im dalej w las, tym więcej krwi, trupów, zbrodni, zniszczenia, bólu, cierpienia.
  Durnie o tym zapominają.

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Biden: USA pomogą Ukrainie wyzwolić jej terytoria

Stany Zjednoczone będą nadal wspierać wysiłki Ukrainy zmierzające do odzyskania kontroli nad uznanymi przez społeczność międzynarodową integralnymi terytoriami ukraińskimi nielegalnie…

1 dzień ago

Prezydent Duda: Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy

Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród,…

2 dni ago

Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do NATO w trybie przyspieszonym

„Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego”. A cały lud powie: „Amen” (Księga Powtórzonego Prawa 27:17) Dziś w Kijowie na posiedzeniu…

2 dni ago

Zełenski: Nie będzie już negocjacji z Putinem

„Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego”. A cały lud powie: „Amen” (Księga Powtórzonego Prawa 27:17) Ukraina zawsze próbowała rozwiązywać problemy…

2 dni ago