Aktualności

Putin blefuje? Wojna na wyniszczenie zakończy się porażką Rosji – były oficer CIA

Rosja może przerwać wojnę i wycofać wojska bez katastrofalnych konsekwencji i Putin dobrze o tym wie. Jednocześnie dla Ukrainy ta wojna jest egzystencjalna – Ukraińcy walczą o swoją wolność i przetrwanie i nie mają nic do stracenia – twierdzi były agent CIA i dodaje, że im dłużej trwa wojna, tym gorzej dla Moskwy, pisze agencja UNIAN, powołując się na artykuł opublikowany w The Wall Street Journal.

Nie jest do końca jasne, czy Kreml naprawdę chce kontynuować wojnę na wyniszczenie, która ostatecznie jest niebezpieczna dla samej Rosji – pisze Douglas London, były oficer operacyjny Centralnej Agencji Wywiadowczej USA.

W artykule dla The Wall Street Journal były oficer CIA, mając doświadczenie w pracy przeciwko kremlowskim służbom specjalnym, podkreśla, że należy wystrzegać się wszystkiego, co Moskwa próbuje zademonstrować światu zewnętrznemu. Jak zauważył Douglas London, historia o niemożności przerwania wojny jest dla Kremla wygodna, a fakty ją obalają.

„Putin najprawdopodobniej nie ma nadziei na wojnę na wyniszczenie, ale chce, żeby świat myślał, że ma nadzieję. … Jeśli stanie w obliczu wojny, której nie da się wygrać, najlepszym rezultatem, na jaki może liczyć, jest ukrycie tej słabości i zastraszenie wrogów”

– pisze były oficer.

Zdaniem Douglasa Londona „Rosja może wyjść poza swoje granice bez poważnych konsekwencji. W rzeczywistości wojna jest egzystencjalna tylko dla strony ukraińskiej” i rosyjski dyktator dobrze o tym wie.

„Rok temu [Putin] popełnił błąd, spodziewając się szybkiego upadku determinacji Ukrainy z powodu wkroczenia wojsk rosyjskich. … Putin nadal wydaje się myśleć jak oficer wywiadu. Rzadko popełniają ten sam błąd dwa razy, zwłaszcza gdy było im wstyd”

– pisze Douglas London i dodaje, że rok temu właśnie ze względu na zrozumienie powagi konsekwencji Putin wycofał wojska z przedmieść Kijowa.

Były oficer dodaje, że „Putin może nie traci ducha z powodu swoich ciężkich strat”, ale wprawiają one Kreml w zakłopotanie i burzą mit o sile i militarnej waleczności Rosjan. A presja będzie się nasilać, gdy Federacja Rosyjska będzie zmuszona do mobilizacji nie tylko mieszkańców wsi i przedstawicieli mniejszości etnicznych, ale także mieszkańców miast – swojego politycznego zaplecza.

Londоn zauważa też, że Moskwa czyni wielkie wysiłki, by umocnić rubla i znaleźć nabywców na swoje surowce energetyczne, ale mimo to nadal traci pieniądze i zyski.

„W miarę trwania wojny Putin będzie stawał przed coraz trudniejszym wyborem między finansowaniem konfliktu a poprawą gospodarki. A wszelkie dostawy wojskowe, których szuka Rosja – z Chin, Iranu i Korei Północnej – raczej nie będą darowiznami na cele charytatywne. … Nawet transfery pieniężne w rublach od nowych partnerów handlowych nie pomogą Putinowi spłacić zagranicznego długu w dolarach amerykańskich”

– pisze.

Douglas London podkreśla też, że jednocześnie Putin traci kontrolę – zostaje mu coraz mniej środków na wsparcie politycznych sojuszników w kraju, którzy są mu potrzebne do przetrwania.

„Wszystko to sugeruje, że im dłużej trwa wojna, tym gorzej dla Moskwy. Czas pozwala Ukrainie na rozmieszczenie nowoczesnej broni, która jest teraz w drodze [na Ukrainę] oraz nowo wyszkolonych ukraińskich żołnierzy, którzy wracają z Zachodu. Czas zwiększy również produktywność łańcuchów dostaw amunicji, które budują Stany Zjednoczone. Dodajmy to wszystko, a Ukraina najprawdopodobniej będzie miała wszystko, czego potrzebuje do długo oczekiwanej kontrofensywy. Putin może walczyć z tymi siłami, ale stawianie na wszystko, co ma, jest niezwykle ryzykownym hazardem”

– mówi.

Reasumując były oficer CIA podkreśla, że Zachód musi pokazać Putinowi swoją determinację i uczynić wojnę zbyt kosztowną dla niego.

Przypomnijmy, w zeszłym miesiącu przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, generał Mark Milley, powiedział, że w wojnie na wyniszczenie Federacja Rosyjska nie przetrwa dłużej niż Ukraina. Podkreślił, że Ukraina wykazała się niezwykłą pomysłowością i zdolnością adaptacji do zmieniającej się dynamiki na polu walki.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Putin marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Wróg u bram. Kreml chce zniszczyć Polskę i podbić Europę

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

KOMENTARZ REDAKCJI. JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Negocjacje z Putinem są bezcelowe i przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy bezlitośnie niszczą wojska agresora, sankcje nakładane na Rosję muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Pertraktacje można prowadzić wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Gospodarka Rosji umiera, armia ukraińska niszczy rosyjską.

Społeczność międzynarodowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Rosja będzie musiała spełnić po obaleniu Putina, aby powrócić do rodziny cywilizowanych państw świata.

Na liście wymogów, od których wypełnienia zależeć będzie złagodzenia sankcji, powinny się znaleźć:

Related Post

1. Postawienie kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej, czyli rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.

3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Rosja na zawsze musi porzucić zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępić i odrzucić dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowsko-raszystowskiej Rosji powinna być wzorowana na denazyfikacji Niemiec po II wojnie światowej.

4. Geopolityczna transformacja Euroazji. Putin otworzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą powrócić w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Putin chce kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitaryzacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, statusu Królewca! Co więcej, trzeba żądać, aby narody znajdujące się pod władzą Federacji Rosyjskiej miały możliwość wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwie sfederowanej Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagrozi demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi zostać potępiony na wieki.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA UKRAINY, POLSKI I EUROPY PRZYGOTOWYWAŁA ROSJA?
Zobacz nasz film „Wojna na Ukrainie. Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE:

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Morawiecki: Polska jest rzecznikiem stosunkowo szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO

Polska jest rzecznikiem stosunkowo szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO, ale rozumiemy, że nie wszystkie kraje członkowskie NATO się z tym…

22 godziny ago

GUR: Ukraina zna miejsca pobytu Putina i Prigożyna, ale nie planuje ich likwidacji, powinni stanąć przed trybunałem

Ukraiński wywiad wojskowy śledzi w czasie rzeczywistym miejsce pobytu zbrodniarzy wojennych – poszukiwanego listem gończym Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze…

2 dni ago

Szefowie mediów Watykanu: budujmy mosty, nawiązujmy dialog

– Potrzebujemy mediów, które pomagają nie dzielić, ale budować mosty. Nie wznosić bariery podziałów, ale nawiązywać dialog – mówili szefowie…

2 dni ago

Premier Mateusz Morawiecki: Polska pomoże Ukrainie szkolić pilotów F-16

Polska pomoże Ukrainie przeszkolić pilotów myśliwców F-16 – oświadczył premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po szczycie Europejskiej Wspólnoty…

3 dni ago

Dzieci, które odzyskały zdrowie, nawet życie w łonach mam

Już za 100 dni, 10 września w Markowej, odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Jednym z nowych błogosławionych będzie nienarodzone dziecko.…

3 dni ago

Szefowie mediów Watykanu z wizytą na KUL

Radio Watykańskie i VaticanNews to najważniejsze medium dla Kościoła katolickiego na całym świecie, które m.in. na Facebooku, Twitterze i You…

3 dni ago