Aktualności

Podwórko „Emi & Gracji” – innowacyjny projekt dla dzieci polonijnych

Gdzie mieszka św. Mikołaj? Czy można się z nim spotkać? Jakie są polskie zwyczaje bożonarodzeniowe? – na te i inne pytania szukały odpowiedzi dzieci polonijne w kolejnym spotkaniu z cyklu Podwórko „Emi & Gracji”, które odbyło się stacjonarnie i online 7 grudnia. Tym razem gościem specjalnym wydarzenia był delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

W każdą drugą środę miesiąca w godzinach 17:00-18:30 Poradnia Familiaris z Freiburga zaprasza polonijne dzieci w wieku 2-12 lat do odkrywania świata wraz z głównymi bohaterkami – Emi i Gracją. Imiona dwóch tytułowych postaci są grą słów i nawiązują do słowa „emigracja”.

Każde spotkanie rozpoczyna bajka, po której jest czas na wspólne muzykowanie oraz rozmowę z gościem specjalnym. W czasie grudniowego spotkania bp. Piotr Turzyński przybliżał dzieciom postać św. Mikołaja. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom polonijnym polskich tradycji i kultury bożonarodzeniowej.

Spotkania z cyklu Podwórko „Emi & Gracji” odbywają się w trybie hybrydowym. Z uczestnikami zgromadzonymi w biurze Familiaris we Freiburgu łączą się młodzi przedstawiciele Polonii z różnych krajów.

Related Post

Współautorka inicjatywy Monika Horoch zaznaczyła, że dzieciom sprawia wiele radości możliwość spotkania z rówieśnikami z różnych zakątków Europy. „Sprawdzają na mapie, gdzie leżą te miejscowości, skąd łączą się inne dzieci” – zauważyła współprowadząca przyznając, że od dzieci można nauczyć się ciekawości świata i prostoty komunikacji.

Projekt Podwórko „Emi & Gracji” wychodzi naprzeciw rodzinom, które stają przed wyzwaniami jakie niesie ze sobą życie na emigracji. Podstawowymi celami comiesięcznych spotkań są wzmacnianie tożsamości polonijnych dzieci i młodzieży, wspieranie ich rozwoju oraz budowanie relacji. Jest to ogólnoniemiecki projekt edukacyjny dla dzieci realizowany pod patronatem Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. dr. Michała Wilkosza przez Poradnię „Familiaris”. Projekt rozpoczął się we wrześniu 2022 r. i potrwa do września 2025 r.

Więcej: poradnia-pmk.eu, Familiaris Poradnia / Facebook

Family News Service
Zdjęcie: Katarzyna Białecka-Urbańska_Monika Horoch_FNS

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Bild: „Rozpoczyna się odliczanie do dnia X”. Szef Pentagonu: „Ukraina ma bardzo duże szanse na skuteczną kontrofensywę”

Ukraina otrzymała w ostatnim czasie dziesiątki próbek ultranowoczesnego zachodniego sprzętu wojskowego i amunicji i zbliża się dzień, w którym potężna…

19 godzin ago

Zełenski: Kijów chce pokoju, ale może on nadejść dopiero po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy

Negocjacje z Rosją są możliwe tylko wtedy, gdy jej wojska zostaną całkowicie wycofane z Ukrainy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr…

1 dzień ago

Abp Gądecki o publikacji KUL: to nieoceniony skarb dla Kościoła

„Te dwa tomy są nieocenionym skarbem dla Kościoła, dlatego że pokazują wysiłek, który był kiedyś obecny, a zupełnie został zapomniany”…

2 dni ago

Prezydent Duda: Ukraińcy walczą za nas wszystkich. Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść dalej

Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś. Ukraina nigdy…

3 dni ago

400 dni wojny na Ukrainie: historie bohaterskich sióstr walczących o człowieczeństwo

W piekle wojny nie poddają się i wciąż niosą pomoc ludności na Ukrainie. O historiach bohaterskich sióstr zakonnych dowiadujemy się…

3 dni ago

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK przekazały dwa samochody ukraińskim artylerzystom

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK, w ramach projektu pomocowego, przekazały dwa samochody artylerzystom z ukraińskiej Gwardii Narodowej…

3 dni ago