Aktualności

NATO uzna atak Rosjan na Zaporoską Elektrownie Jądrową jako atak na Sojusz?

Celowe i umyślne uszkodzenie przez Rosję elektrowni atomowej w Zaporożu doprowadzi do tego, że państwa NATO będą zmuszone do stosowania artykułu 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Opinię tę wyrazili szef Brytyjskiego Komitetu Obrony Tobias Ellwood i amerykański kongresmen Adam Kinzinger, komentując informacje o trwającym ostrzale obiektu jądrowego w Energodarze przez wojska rosyjskie.

Według Ellwooda każde umyślne uszkodzenie elektrowni jądrowej w Zaporożu, które mogłoby doprowadzić do wycieku promieniowania, zostałoby uznane za atak Rosji na NATO. Zdaniem szefa Brytyjskiego Komitetu Obrony w tym przypadku alianci zastosują art. 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z tą opinią zgodził się członek Izby Reprezentantów USA Adam Kinzinger. Według kongresmena wyciek promieniowania doprowadzi do śmierci mieszkańców krajów NATO, co będzie oznaczać rozpętanie przez Rosję wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Artykuł 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowi, że w przypadku zbrojnego ataku na którekolwiek z państw NATO wszyscy pozostali członkowie bloku wojskowego uznają ten akt za atak na cały Sojusz Północnoatlantycki.

Przypomnijmy, rosyjski publicysta Andriej Piontkowski jest przekonany, że w Pentagonie panują wojownicze nastroje wobec putinowsko-raszystowskiej Rosji. Według niego Waszyngton zaciera ręce i jest gotów na zdecydowane i ostre działania wobec Rosji, jeśli ona ośmieli się zaatakować terytorium „objęte artykułem 5 NATO”.

Jagiellonia.org

Related Post

PRZECZYTAJ:

Putin świadomie szantażuje cały świat możliwą katastrofą nuklearną

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE:

Redakcja

View Comments

  • Czy nie za późno?! Trzeba aż tego?!
    Chyba wszyscy przespali /zgodnie z prawem!? Teheran, Jałta, Poczdam/, kiedyś Polskę /po 1944 - 1945 r., PKWN/, Czeczenię, Gruzję, na Ukrainie 2014 rok, 24.02.2022 i kolejne tamtejsze miesiące.
    Mądry czy głupi po szkodzie?!

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Bild: „Rozpoczyna się odliczanie do dnia X”. Szef Pentagonu: „Ukraina ma bardzo duże szanse na skuteczną kontrofensywę”

Ukraina otrzymała w ostatnim czasie dziesiątki próbek ultranowoczesnego zachodniego sprzętu wojskowego i amunicji i zbliża się dzień, w którym potężna…

18 godzin ago

Zełenski: Kijów chce pokoju, ale może on nadejść dopiero po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy

Negocjacje z Rosją są możliwe tylko wtedy, gdy jej wojska zostaną całkowicie wycofane z Ukrainy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr…

1 dzień ago

Abp Gądecki o publikacji KUL: to nieoceniony skarb dla Kościoła

„Te dwa tomy są nieocenionym skarbem dla Kościoła, dlatego że pokazują wysiłek, który był kiedyś obecny, a zupełnie został zapomniany”…

2 dni ago

Prezydent Duda: Ukraińcy walczą za nas wszystkich. Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść dalej

Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś. Ukraina nigdy…

3 dni ago

400 dni wojny na Ukrainie: historie bohaterskich sióstr walczących o człowieczeństwo

W piekle wojny nie poddają się i wciąż niosą pomoc ludności na Ukrainie. O historiach bohaterskich sióstr zakonnych dowiadujemy się…

3 dni ago

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK przekazały dwa samochody ukraińskim artylerzystom

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK, w ramach projektu pomocowego, przekazały dwa samochody artylerzystom z ukraińskiej Gwardii Narodowej…

3 dni ago