Idea budowy Pomnika Braterstwa Broni 1920 roku
Środowiska patriotyczne wyszły z inicjatywą postawienia w Warszawie Pomnika Braterstwa Broni 1920 r. Upamiętniałby żołnierzy polskich, ukraińskich, białoruskich, amerykańskich, francuskich i innych narodów, walczących z zagrażającymi egzystencji narodów i państw Europy Środkowo Wschodniej wojskami Sowietów.
Od 1919 r. trwały ciężkie walki Ukraińskiej Republiki Ludowej ze starającymi się zająć Ukrainę wojskami bolszewickimi. W wielu miejscach bolszewicy próbowali zaatakować także Wojsko Polskie. W tym samym roku doszło do wzajemnie wyniszczającej siły polskie i ukraińskie wojny o granicę. Skorzystał na tym Kreml, któremu udało się niemal zupełnie rozbić armię URL i zająć dużą część Ukrainy.
Stało się jasne, że to tylko kwestia czasu, kiedy Armia Czerwona zaatakuje Polskę. Politycy Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Estonii i Finlandii zrozumieli, że muszą połączyć siły, aby ochronić swoje młode państwa przed ekspansjonizmem Rosji, teraz czerwonej. W grudniu 1919 r. rząd Rzeczypospolitej Polskiej podpisał porozumienie o współpracy wojskowej z Łotwą, co poskutkowało w styczniu 1920 r. wspólnymi działaniami wojskowymi mającymi na celu wypchnięcie bolszewików z Dyneburga.
Cały rok 1920 to okres kształtowania się współpracy młodych państw, powstałych na gruzach Austro-Węgier, Cesarstwa Niemiec i carskiej Rosji. 23 lutego 1920 r. przedstawiciele Polski i Białoruskiej Republiki Ludowej podpisali w Rydze umowę o charakterze konwencji wojskowej, zobowiązanie do wspólnej walki z bolszewikami Wojska Polskiego i Białoruskiej Armii Narodowej. 24 kwietnia 1920 r. podpisana została konwencja wojskowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową.
25 kwietnia ruszyła ofensywa armii sprzymierzonych, zamierzających wyzwolić okupowane przez bolszewików terytoria Białorusi i Ukrainy. 8 maja 1920 r. oddziały polsko-ukraińskie oswobodziły Kijów.
Ochotnicy amerykańscy, piloci zorganizowani w 7 eskadrze „kościuszkowskiej” ofiarnie wspierali walkę armii sojuszniczych. Francja wysłała doradców wojskowych, którzy wspierali pracę sztabu WP. Węgrzy, Brytyjczycy i Francuzi, mimo prób blokowania przez sprzymierzeńców Kremla, dostarczali nam broń i amunicję. We wrześniu 1920 r. do koalicji antybolszewickiej dołączyli Rosjanie uznający zwierzchność Rosyjskiego Komitetu Politycznego.
Wdzięczni mieszkańcy Warszawy jeszcze przed wojną chcieli uczcić bohaterów wojny 1920 r., stawiając na warszawskiej Pradze pomnik przedstawiający ks. Skorupkę – symbolizującego tych, co zginęli broniąc stolicy przed Armią Czerwoną. Zdążono postawić tylko cokół, bowiem nastąpiła agresja Niemiec na Polskę.
Po wojnie komuniści perfidnie wykorzystali to miejsce i dla zafałszowania historii postawili na przedwojennym cokole pomnik braterstwa broni Armii Czerwonej i LWP. Dopiero w związku z budową metra pomnik zniknął z pejzażu Warszawy. Bulwersujące jest, że niektórzy radni Warszawy chcieli jeszcze nie tak dawno jego przywrócenia w przestrzeni publicznej miasta. Widać jak trwałe bywają mity komunistycznej historiozofii.
Bezpośrednim skutkiem zajęcia przed Kreml terytoriów Ukrainy i Białorusi było wymordowanie milionów Ukraińców, setek tysięcy Białorusinów i Polaków. Miliony mieszkańców Europy Wschodniej pozbawiono dorobku życia, poddano represjom, wysiedleniom na Syberię i do Kazachstanu. Wielu zginęło, wielu już nigdy nie wróciło do ojczyzny. Nasze społeczeństwa doznały olbrzymich strat materialnych i kulturowych.
Stalin i podległe mu NKWD tłumili dążenia niepodległościowe narodów Europy Środkowo- Wschodniej. Stalin dobrze wiedział jak wykorzystywać symbole, jak manipulować emocjami i jak kamuflować prawdziwe cele swojej polityki. Stąd do dziś można usłyszeć głosy o „wyzwoleńczej” Armii Czerwonej.
Obowiązkiem moralnym naszych narodów, których przedstawiciele stawili czoła ekspansjonizmowi Kremla, jest pamięć o tych co walczyli i ginęli za wolność swoją i innych. Polska i jej stolica w obliczu zagrożenia ze strony nadciągającej armii czerwonej w 1920 r. nie była sama. Kto jak nie my, wdzięczni warszawiacy, powinniśmy pamiętać o tych zapomnianych bohaterach?
Proponowano kiedyś, by pomnik Braterstwa Broni 1920 r. stanął na cokole przeznaczonym dla ks. Skorupki, a przywłaszczonym haniebnie przez kolaboracyjne władze komunistyczne. Pomnik bohaterskiego księdza stoi już jednak na warszawskiej Pradze. Czas by tam, w pobliżu cerkwi prawosławnej, w miejscu koncentracji i wymarszu oddziałów polsko-ruskich, uczcić naszych sojuszników i postawić pomnik upamiętniający naszych sojuszników w zmaganiach z bolszewizmem 1920 r. Z powodu dużej polaryzacji polskiej sceny politycznej, nie doszło jeszcze do realizacji tej idei.
Moim marzeniem jest oparcie pamięci historycznej o te epizody, które łączą. Chciałbym dożyć czasów, gdy pomniki braterstwa broni 1920 roku staną w Warszawie, Kijowie, Rydze i Mińsku. Obecnie Mińsk jest jeszcze pod faktyczną okupacją Kremla, ale w Kijowie i Rydze istnieje już taka możliwość. Być może przykład Kijowa i Rygi pobudzi do refleksji włodarzy Warszawy.
Mamy rok 2026 r., minęło ponad 100 lat, a polityka Kremla jest niezmienna. Znów giną ludzie, znów trzeba bronić swoich ojczyzn. Kreml zaatakował wcześniej Republikę Iczkerii, Gruzję, a teraz Ukrainę. Historia uczy, że się nie zatrzyma. I znów aktualna staje się kwestia współpracy zagrożonych narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Pokażmy politykom rosyjskim, że nie damy się podzielić i potrafimy współpracować. Tym razem zwyciężymy!
Mariusz Patey
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE „HISTORIA” NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU: „Russkij mir. Imperium kłamstw, despotyzmu i zniewolenia”
Kapitulacja USA?
„PLAN POKOJOWY” TRUMPA TO PRZEPIS NA GLOBALNY CHAOS
Samobójstwo Zachodu?
JEŚLI PUTIN WYGRA, ZMOBILIZUJE UKRAIŃCÓW PRZECIW EUROPIE
To jest nasza wojna!
UKRAINA TO DOPIERO PIERWSZY FRONT ROSYJSKIEJ WOJNY PRZECIWKO ZACHODOWI
Obejrzyj antypolskie wystąpienie Putina!
PUTIN GROZI POLAKOM!
Podobnej retoryki używał przed inwazją na Ukrainę
Polska to Kraj Nadwiślański?
ZOBACZ NASZ FILM: „PUTIN MARZY O WSKRZESZENIU IMPERIUM ROSYJSKIEGO”
Polecamy państwa uwadze nasz film:
„PUTIN PLANOWAŁ ATAK NA POLSKĘ‼️ UKRAINA POKRZYŻOWAŁA TE PLANY”
Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”
Nadchodzi III wojna światowa❓
BEZKARNOŚĆ ROZZUCHWALA ROSJĘ❗️
Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ
Rosja to więzienie narodów!
KIEDY NASTĄPI TRZECIA FAZA UPADKU IMPERIUM ZŁA?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE „GEOPOLITYKA” NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU: „Koniec Pax Americana? Polityka Trumpa popycha świat w otchłań chaosu”
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „DYPLOMACJA XXI WIEKU. Nowy ład światowy wykuwa się na Ukrainie”
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „Rosyjski antyświat. Polityka na krawędzi apokalipsy”
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „PUTIN GROZI POLSCE”
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „PUTIN POWINIEN BŁAGAĆ O LITOŚĆ. I WTEDY BĘDZIE NASZA ODPOWIEDŹ – TRYBUNAŁ”
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „PUTINIZM. EKSPANSJA ZŁA”
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022”
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”
ZOBACZ TAKŻE:
Wyobraźmy sobie, że spełniły się najdalej idące postulaty środowisk, które od lat przekonują Polaków, iż ich największymi wrogami są Ukraińcy…
Europa coraz wyraźniej dostrzega to, o czym Jagiellonia.org ostrzega od lat. Wojna przeciwko Ukrainie nie jest dla Kremla celem samym…
Konflikt, który wybuchł między Wołodymyrem Zełenskim a Karolem Nawrockim po niefortunnej decyzji strony ukraińskiej o nadaniu elitarnej jednostce sił specjalnych…
Wołodymyr Zełenski opublikował w serwisie X fragment swojego wystąpienia do europejskich przywódców, podkreślając, że bezpieczeństwo i przyszłość wolnej Europy zależą…
Polska debata publiczna coraz częściej dryfuje w stronę emocjonalnych uproszczeń i politycznie nakręcanej niechęci wobec Ukrainy. Tymczasem realna polityka bezpieczeństwa…
Podczas porannego spotkania z liderami państw G7 17 czerwca, prezydent USA Donald Trump miał podkreślić swoją dominującą pozycję słowami: „to…