Aktualności

Kułeba: Trójstronny sojusz wzmocni bezpieczeństwo pomostu bałtycko-czarnomorskiego

1 lutego premierzy Polski i Wielkiej Brytanii Mateusz Morawiecki i Boris Johnson przybyli do Kijowa na tle doniesień o utworzeniu Trójstronnego Sojuszu wojskowego z udziałem Londynu, Warszawy i Kijowa.

Portal Jagiellonia.org pisał o tej inicjatywie jeszcze 22 stycznia powołując się na Brytyjską Radę Geostrategii (The Council on Geostrategy), która przedstawiła na Twitterze mapę tego sojuszu. Z kolei 25 stycznia podaliśmy informację o negocjacjach w celu utworzenia tego sojuszu powołując się na wypowiedź szefa ukraińskiej dyplomacji Dmytra Kułeby w programie „Wolność Słowa” w ukraińskiej telewizji ICTV.

Wczoraj minister spraw zagranicznych Ukrainy opowiedział na Facebooku kilka faktów na temat nowego stowarzyszenia. Dmytro Kułeba zaznaczył, że to Kijów jeszcze w październiku ubiegłego roku wystąpił z inicjatywą o współpracy trójstronnej z Warszawą i Londynem. I dodał, że nowy format współpracy wpisuje się w ukraińską strategię dotyczącą „małych sojuszy” jako proaktywnej polityki zagranicznej.

„Tworzymy pas bezpieczeństwa i dobrobytu oraz wzmacniamy pomost bałtycko-czarnomorski. W ten sposób powstał Trójkąt Lubelski z Polską i Litwą, Kwadryga z Turcją oraz Trio Stowarzyszone z Gruzją i Mołdawią. […] Wszystkie pomyślnie się rozwijają i zyskują wpływy”.

Dmytro Kułeba

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy

Szef ukraińskiej dyplomacji wyraził wdzięczność swoim kolegom z Wielkiej Brytanii i Polski za ich bardzo ważny wkład w powstanie tego regionalnego międzynarodowego stowarzyszenia.

„Jestem wdzięczny kolegom i przyjaciołom Liz Trass i Zbiegniewowi Rau, którzy żywo zareagowali i zintensyfikowali trójstronną pracę trzech ministerstw spraw zagranicznych” – napisał szef MSZ Ukrainy na Facebooku.

„Nowy format, który nie jest związany z lokalną geografią, jest sojuszem państw, które wyznają wspólne zasady, dążą do wzmocnienia bezpieczeństwa i handlu oraz są gotowe do podjęcia konkretnych działań – wyliczył minister spraw zagranicznych Ukrainy. Warszawa, Kijów i Londyn mają nie tylko realistyczne zrozumienie zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego i strategię przeciwdziałania wyzwaniom ze strony Federacji Rosyjskiej, ale także ogromny potencjał do trójstronnej współpracy w zakresie handlu, inwestycji, energetyki, w tym energii odnawialnej”

Related Post

– podkreślił Kułeba i dodał, że „Planowano, że pierwszą oficjalną zapowiedź utworzenia nowego formatu ogłoszą ministerstwa spraw zagranicznych trzech krajów podczas wizyty naszej brytyjskiej kolegi [Liz Trass] w Kijowie. Niestety zachorowała na covida i odłożyliśmy tę ogłoszenie na później. Jednak w tym czasie nasze zespoły nie będą siedzieć bezczynnie, ale będą nadal doskonalić nowy format”.

Przypomnijmy, łączna populacja Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy przewyższa populację Federacji Rosyjskiej, potencjał gospodarczy jest też wielokrotnie większy niż w putinowskiej Rosji. Mówiąc o potencjale militarnym, warto podkreślić, że Wielka Brytania jest mocarstwem nuklearnym, jej armia jest jedną z najsilniejszych w regionie, a flota jedną z najpotężniejszych na świecie. Z kolei armie Polski i Ukrainy to najpotężniejsze siły zbrojne w Europie Wschodniej. Dodajmy do tego fakt, że Ukraina zawarła sojusz z Turcją i podpisała traktat wojskowy ze Szwecją, co również wzmacnia bezpieczeństwo regionu bałtycko-czarnomorskiego. Ponadto władze USA podjęły decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie te inicjatywy polityki zagranicznej Ukrainy tworzą architekturę bezpieczeństwa w Europie, która może powstrzymać agresywną politykę Kremla i zapobiec próbom Putina odbudowania ponurego, antyludzkiego imperium zła i postawić tamę wysiłkom Kremla, który stara się podzielić Europę drutem kolczastym i przywrócić stalinowską strefę wpływów na Starym Kontynencie.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej

Tarcza Europy. Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Rosja to Moskowia. Ambasador Ukrainy przy ONZ zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę

Cały świat dobrze pamięta, jak car Piotr I w bezczelny sposób ukradł nazwę i sławę Kijowa: przemianował Moskowię na Rosję.…

10 godzin ago

Szef NATO: Rosja bombarduje infrastrukturę cywilną, bo już przegrała wojnę

Rosja bombarduje ukraińską infrastrukturę cywilną, bo już przegrała wojnę. Sojusz będzie jednak nadal pomagał Kijowowi na tyle, na ile będzie…

13 godzin ago

Nie będzie pokoju w Europie, jeśli Ukraina nie odzyska suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej – szef MSZ RP

Dalsze poparcie dla Ukrainy jest absolutnie konieczne – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau reprezentuje Polskę…

15 godzin ago

Zbliża się czarny dzień Putina. 5 grudnia wejdzie w życie embargo na ropę z Rosji

Od 5 grudnia Unia Europejska odmawia dostaw rosyjskiej ropy drogą morską. Latem br. kraje G7 podjęły decyzję o wprowadzeniu limitu…

1 dzień ago

Ropa najtańsza od grudnia 2021 r. Duże spadki cen surowca na światowych giełdach

Cena ropy naftowej Brent dziś rano zmalała o ponad 2,8 proc., osiągając najniższą wartość od niespełna roku - 81,27 dolarów…

2 dni ago