Aktualności

Timothy Snyder: Artykuł Putina o Ukrainie to retoryka Hitlera z 1938 r. Ten tekst jest skrajnie antyeuropejski

Amerykański historyk Timothy Snyder porównał tekst Władimira Putina o Ukrainie do retoryki Adolfa Hitlera. Według naukowca artykuł prezydenta Rosji przypomniał mu wydarzenia z 1938 roku, podaje portal 24tv.ua.

– Artykuł Putina to scenariusz Anschlussu. Jego rozumowanie: „Myślicie, że jesteście państwem? Tak naprawdę nie jesteście państwem. Powiem wam, jakie mamy historyczne powiązania”. To jest właściwie retoryka z 1938 roku, to jest retoryka Hitlera.

Timothy Snyder

Historyk, profesor Uniwersytetu Yale, który specjalizuje się w zakresie historii Europy Środkowej i Wschodniej

Według niego dokładnie z taką samą retoryką Hitler dokonał aneksji Austrii.

Snyder podkreślił, że w swoim artykule Putin przeinaczył historię II wojny światowej. Tym samym gospodarz Kremla próbuje usprawiedliwić swoją agresję wobec Ukrainy.

Historyk zwrócił też uwagę, że w słowach Putina o II wojnie światowej panuje „wysoki poziom napięcia”. Uważa, że ZSRR padł ofiarą tragedii. Jednocześnie Putin później staje po stronie agresora – broni paktu Ribbentrop-Mołotow jako działania racjonalnego w tych warunkach.

Według Snydera, historyczne dzieło Putina jest skrajnie antyeuropejskie.

Przypomnijmy, cała Europa dobrze pamięta, jak car Księstwa Moskiewskiego Piotr I w bezczelny sposób ukradł nazwę i sławę Rusi Kijowskiej (obecnie Ukrainy): przemianował Moskowię na Rosję. Na tej podstawie Moskwa uzasadniła roszczenia historyczne i terytorialne do ziem dawnej Rusi: Ukrainy i Białorusi. Dziś Putin bezwstydnie próbuje promować tę samą kłamliwą i manipulacyjną narrację.

W swoim artykule Putin bezczelnie przeinaczył historię Ukrainy i cynicznie oświadczył, że „Rosja zrobiła wszystko, aby powstrzymać bratobójstwo”. Rosyjski dyktator arogancko oświadczył, że niepodległość Ukrainy jest rzekomo niemożliwa bez więzi z Rosją. Powiedział też, że „współczesna Ukraina jest w całości tworem epoki sowieckiej”. W swoim artykule Putin po raz kolejny próbował spopularyzować głupią, absurdalną, bezsensowną, antynaukową i fałszywą tezę rosyjskiej propagandy, że rzekomo Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród.

„Rosjanin jest największym i najbardziej bezczelnym kłamcą na świecie”.

Iwan Turgieniew

Pisarz rosyjski

„Nie mogę zrozumieć charakteru rosyjskiego. Rosjanin kłamie patrząc w twoje oczy, i wiedząc, że widzisz to kłamstwo, on wcale się nie wstydzi. Wydaje mi się, że Rosjanin w ogóle nie wie, co to wstyd”.

Theodore Roosevelt

Dwudziesty szósty prezydent USA

Related Post

„W Rosji, szczerość uważają za szaleństwo. To jest rozsądne! W istocie! Przecież całe rosyjskie życie we wszystkich sferach — to nieustanny zamach na prawdę. Dla Rosjan zdrajcą jest ten, kto nie kłamie. Odrzucenie kłamstwa traktowane jest jako zdrada państwa”.

Astolphe de Custine

Francuski pisarz i podróżnik

Przypomnijmy, w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” Timothy Snyder opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy.

Putin zachowuje się jak Hitler na kilka lat przed II wojną światową. Dlatego warto przypomnieć słowa Winstona Churchilla, który powiedział w House of Commons, gdy kraje europejskie zawarły z Hitlerem układ monachijski w 1938 roku:

„Mieliście wybór między wojną i hańbą. Wybraliście hańbę, teraz dostaniecie wojnę”.

I miał rację. Niecały rok później Hitler napadł na Polskę, a Wielka Brytania musiała wypowiedzieć Niemcom wojnę. Zaczęła się II wojna światowa…

Teraz Europa i świat stoi przed tym samym wyborem…

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Biden: „Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba”

„Inwazja Putina jest dla Stanów Zjednoczonych i świata epokowym testem” – oznajmił prezydent USA Joe Biden podczas corocznego orędzia o…

11 godzin ago

Rishi Sunak polecił dowiedzieć się, jakich myśliwców UK może dostarczyć Ukrainie

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zwrócił się do brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace'a z pytaniem, jakie myśliwce Wielka Brytania może…

14 godzin ago

Nie akcyjność, ale wzięcie odpowiedzialności za życie konkretnych osób

Dzisiaj ludzie bardzo chętnie zwalniają się z odpowiedzialności za kogokolwiek. Każdy „żyje sobie”. Stworzony przez Rycerzy Kolumba Dom McGivneya jest…

18 godzin ago

ISW: Rosja szykuje się do nowej ofensywy bez „wystarczającej siły bojowej”

Według amerykańskich i brytyjskich analityków jest mało prawdopodobne, aby Rosja była w stanie zbudować siłę bojową niezbędną do skutecznej ofensywy…

20 godzin ago

Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Oferta edukacyjna obejmuje szkolenia m.in. z promocji kultury polskiej, nowych mediów i komunikacji, teologii i nowej ewangelizacji, opieki nad pacjentem…

23 godziny ago

Premier Morawiecki: Jeśli Zachód porzuci Ukrainę, prędzej czy później wojna przeniesie się do Berlina czy Paryża

„Gdyby najsilniejsze państwa europejskie udzielały pomocy na taką skalę jak Polska, to ta wojna już dawno by się skończyła” –…

3 dni ago