Russkij Mir

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

Jeśli będziemy ich znać, łatwo zidentyfikujemy cel. Ich wypowiedzi będą zmierzać ku temu, aby niszczyć wspólny front przeciwko Moskwie. Pamiętajmy jednak, że ruski troll nie wygląda i nie pisze jak prorosyjski agent wpływu. Będą to osoby pozornie walczące o wolność, historię, prawdę. Narodowcy, rzekoma prawica, rzekomi potomkowie zamordowanych przez UPA, być może nawet rzekomi księża. Rozpoznamy ich po tym JAKIE będą pisać komentarze.

ZOBACZ TAKŻE:

TVN: „Fabryka trolli” i wojna Rosji w internecie

Nie są to na pewno ludzie wynoszący Rosję pod niebo. Im nie zależy na wzbudzeniu miłości do Moskwy. Również nie są to hejterzy (ci, którzy świadomie głoszą nienawiść), o których piszą niektóre media. To tylko zasłona dymna. Prawdziwym żołnierzom rosyjskiej wojny informacyjnej chodzi o rozbicie naszej współpracy. Wszelkie sianie nienawiści i podejrzliwości pracuje na ich korzyść.

Charakterystyczne przykłady manipulacji:

 • Żaden Ukrainiec nie jest moim bratem;
 • Jarosław Kaczyński podaje rękę banderowcom;
 • Bohaterowie Majdanu to tacy sami oligarchowie;
 • Rewolucja na Ukrainie to dzieło masonerii i żydostwa;
 • Przestańcie popierać Ukrainę;
 • USA dąży do zagarnięcia złóż gazu łupkowego;
 • Rosja ma potężną broń niszczącą lotniskowce;
 • NATO wam nie pomoże;
  i wiele innych.

Te hasła pojawiają się w różnych odmianach. Trolle starają się je ubrać w takie słowa, aby były wiarygodne. Sami muszą wyglądać wiarygodnie. Każdy z nas ma kilku takich trolli wśród znajomych. Wykorzystują też pojedyncze newsy, często zmanipulowane na potwierdzenie swoich słów.

Największym problemem Moskwy jest współpraca Polski z Ukrainą i wsparcie tego procesu przez inne kraje. Będą pojawiać się więc próby zniszczenia tej współpracy: wykorzystywanie wszelkich możliwych metod, szczególnie takich, które wyglądają na troskę o Polskę i wiarę.

Co robić gdy zauważysz takie działania na czyimś profilu ?

Pamiętaj, że wiele osób może być zmanipulowanych i powtarzać te bzdury nieświadomie — po prostu im wierząc. Nie wylewaj dziecka z kąpielą — ale jeśli widzisz, że nieznana Ci osobiście osoba pisze dziesiątki takich perfidnych postów to NIE DYSKUTUJ. Napisz, że jest to działanie ruskiego trolla, a potem zgłoś i zablokuj profil.

Dlaczego „nie dyskutuj”? – bo dyskusja nic nie da. Nie przekonasz trolla, że robi źle. Za to każda Twoja wypowiedź to okazja do kolejnego wypowiadania dalszych bzdur. Poza tym, każda odpowiedź powoduje, że post jest traktowany przez FB jako „bardziej ciekawy” i wyświetlany częściej i wyżej.

Jagiellonia.org, autor nieznany

Redakcja

View Comments

 • Prorosyjski troll lub pożyteczny idiota nie zawsze jest agentem! Jednak, nic to nie zmienia... Moskwie szczególnie teraz potrzebni są pożyteczni idioci i świadomi oraz nieświadomi agenci wpływu.

 • Polacy od pewnego czasu uodpornili się na działania trolli i innych agentów wpływu oraz pożytecznych idiotów.

 • Dzisiaj moskiewscy trolle to głównie osoby, które non stop wspominają o rzekomych zbrodniach na Wołyniu, próbują obrzydzić ukraińskich bohaterów narodowych. To ci, którzy twierdzą, że powinniśmy w pierwszej kolejności dbać o Polaków a nie uchodźców. Niestety Moskwa zainstalowała tych szkodników w wielu miejscach. Zgłaszajmy tych szkodników i nie dajmy się im. Sława Ukrainie.

 • KACAP - przezwisko, pogardliwe lub rubaszne określenie Rosjanina, chłopa rosyjskiego (wielkoruskiego) lub człowieka ograniczonego.
  Wszystkich ruskiech należy zlikwidować bo to zaraza tej ziemi. robactwo. TO NIE LUDZIE NIE ZWIERZĘTA, ALE ZARAZA. CHWAŁA POLSCE I POLAKOM KTÓRZY Z TĄ ZARAZĄ WALCZĄ

 • To również szczególnie PO 24.02.2022 prosowiecka, narodowosocyalistyczna /dla dzisiejszej bolszewickiej/ Rosji/, de facto radziecka i komunistyczna ideowo KOnfederacya, czyli JKM, G. Braun. /+ S. Michalkiewicz/, Menzel, Dziambor, pseudonarodowcy /Bosaki, tow. Winnicki jak z ``Alternatyw``/ od Giertycha z MW/LPR, Sośnierze etc.
  Dno, hańba, wstyd, żenada, dziadostwo, konformizm, tchórzostwo i... do skutecznej likwidacji/delegalizacji, także z sejmu!
  I do piekła a piekło czeka na tych antykościelnych rozwodników + kolejnych i podstarzałych żonkosiów!

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Johnson: Ukraina musi wygrać. Jeśli Putin nie zostanie zatrzymany, znajdzie nowe cele

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson uważa, że ​​Ukraina musi wygrać wojnę z Rosją, a rosyjski dyktator Władimir Putin musi zostać…

24 minuty ago

Kaczyński: Trzeba powiedzieć Rosji „basta”

Lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński podtrzymuje swoje stanowisko dot. konieczności przeprowadzenia misji pokojowej NATO na Ukrainie. Wskazując, że byłaby to…

1 dzień ago