Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Prezydent powołał nowych ministrów
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniami z dnia 9 stycznia 2018 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów
odwołał:
Mateusza Jakuba MORAWIECKIEGO z urzędu Ministra Rozwoju i Finansów;
Konstantego RADZIWIŁŁA ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Zdrowia;
Jana Feliksa SZYSZKĘ ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Środowiska;
Antoniego MACIEREWICZA ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Obrony Narodowej;
Mariusza BŁASZCZAKA ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
Annę Marię STREŻYŃSKĄ ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Cyfryzacji;
Witolda Jana WASZCZYKOWSKIEGO ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Spraw Zagranicznych;
Andrzeja Mieczysława ADAMCZYKA ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Infrastruktury i Budownictwa;
Henryka KOWALCZYKA ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra – Członka Rady Ministrów
oraz powołał w skład Rady Ministrów:
Teresę Tatianę CZERWIŃSKĄ na urząd Ministra Finansów;
Jadwigę Katarzynę EMILEWICZ na urząd Ministra Przedsiębiorczości i Technologii;
Jerzego Stanisława KWIECIŃSKIEGO na urząd Ministra Inwestycji i Rozwoju;
Łukasza SZUMOWSKIEGO na urząd Ministra Zdrowia;
Henryka KOWALCZYKA na urząd Ministra Środowiska;
Joachima Stanisława BRUDZIŃSKIEGO na urząd Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
Jacka Krzysztofa CZAPUTOWICZA na urząd Ministra Spraw Zagranicznych;
Mariusza BŁASZCZAKA na urząd Ministra Obrony Narodowej;
Andrzeja Mieczysława ADAMCZYKA na urząd Ministra Infrastruktury.
– Głęboko wierzę w to, że te zmiany, które następują, przyczynią się do jeszcze efektywniejszego działania rządu, jeszcze efektywniejszego działania poszczególnych ministerstw. Krótko mówiąc, że wszystkie te zobowiązania, które zostały podjęte, zostaną dopełnione, w miarę możliwości, przynajmniej te najważniejsze do końca tej kadencji, czyli do końca 2019 r. – zwrócił się Prezydent Andrzej Duda do członków Rady Ministrów.
W swoim wystąpieniu podkreślił, że jest otwarty na współpracę. – Proszę Państwa o to, żebyście byli w kontakcie ze mną, z Kancelarią Prezydenta. Proszę o spotkania w przypadku jakichkolwiek problemów, jeżeli będzie trzeba coś przeprowadzić, jeżeli będzie tam potrzebne specjalne działanie ze strony Prezydenta, proszę przyjść i po prostu mi o tym powiedzieć; ja będę czynił wszystko, żeby z Państwem jak najlepiej współpracować – zapewniał Andrzej Duda.
We wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli poza Prezydentem RP i Prezesem Rady Ministrów m.in. Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz KPRM.
Źródło: Prezydent.pl (PAP/BZ), Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Ukraina, mimo trwającej od ponad czterech lat pełnoskalowej wojny z Rosją, pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Najnowsze dane…
Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie nie tylko zburzyła dotychczasowy porządek bezpieczeństwa w Europie. Obnażyła również, jak wielu polskich ekspertów od geopolityki…
Wyobraźmy sobie, że spełniły się najdalej idące postulaty środowisk, które od lat przekonują Polaków, iż ich największymi wrogami są Ukraińcy…
Europa coraz wyraźniej dostrzega to, o czym Jagiellonia.org ostrzega od lat. Wojna przeciwko Ukrainie nie jest dla Kremla celem samym…
Konflikt, który wybuchł między Wołodymyrem Zełenskim a Karolem Nawrockim po niefortunnej decyzji strony ukraińskiej o nadaniu elitarnej jednostce sił specjalnych…
Wołodymyr Zełenski opublikował w serwisie X fragment swojego wystąpienia do europejskich przywódców, podkreślając, że bezpieczeństwo i przyszłość wolnej Europy zależą…