Polityka

Pożyteczni przyjaciele Putina

Od Gerharda Schrödera do Alfreda Gusenbauera: szef Kremla współpracuje z wieloma byłymi politykami europejskimi. Po co to Putinowi? – staje przed problemem w swym artykule na stronie austriackiej gazety Kurier Evelyn Peternel.

„Tak, oczywiście, jesteśmy przyjaciółmi” – ciągle powtarza Gerhard Schröder, kiedy pyta się go o Władimirze Putinie. Lubi opowiadać o serdecznych rozmowach z rosyjskim prezydentem lub wspólnie spędzonej Wigilii (…) Jednak o tym, co jeszcze łączy go z szefem Kremla, mówi nie tak chętnie. Jest małomówny, komentując swą pracę w spółce, zajmującej się budową gazociągu „Potok Północny”. Ten fakt, że uzgodnił z Putinem swój udział w projekcie w 2005 roku dziesięć dni przed wyborami do Bundestagu, aby niedługo po nich znaleźć się w radzie nadzorczej konsorcjum, wówczas wielu nieprzyjemnie zaskoczył. Teraz podobną reakcję wywołuje również wiadomość o tym że 73 letni były kanclerz może znaleźć się w zarządzie największej rosyjskiej spółki naftowej „Rosnieft” już jesienią tego roku”, – mówi się w artykule.

Jak pisze autor publikacji, problemem jest nie tylko to, że Schröder, wg niektórych danych, będzie zarabiał na nowym stanowisku do 3 mln. euro w koncernie, który pochłonął części koncernu Ukos, należącego do osobistego wroga Putina Michaiła Chodorkowskiego. ”Problem polega na tym, że półpaństwowy koncern „Rosneft”, prezes którego Igor Sieczyn należy do grona zwierzchników resortu siłowego z najbliższego otoczenia Putina, figuruje na liście sankcji UE”, – zauważa dziennikarka. Wielu obawia się, że „były kanclerz, który nadal cieszy się pewnym wpływem w SPD i nieustannie opowiada się za skasowaniem antyrosyjskich sankcji, może stać się długą ręką Putina w Europie”, informuje Kurier.

„Metoda, pozwalająca zwabić wpływowych byłych polityków na swoją stronę w celu realizacji rosyjskich interesów, otrzymała tutaj wymowną nazwę „schröderyzacja” – opozycja dość często poddaje ją krytyce. W ten sposób, w spółce, budującej „Potok Północny”, bierze udział były premier Finlandii Paavo lipponen, zaś Richard Robertson, w przeszłości sekretarz generalny NATO, pracuje w koncernie naftoymj TNK-VR – „lobbystów w putinowskich projektach” swego czasu w wywiadzie demaskował zacięty wróg szefa Kremla Borys Niemcow”, – pisze gazeta.

„On nie jest żadnym lobbystą, – mówi były kanclerz Austrii Alfred Gusenbauer, który od wiosny tego roku obejmuje stanowisko w radzie nadzorczej rosyjskiego funduszu analitycznego „Dialog Cywilizacji” z siedzibą w Berlinie. Jego dyrektor, były prezes spółki „Koleje Rosyjskie” Władimir Jakunin – nie tylko od dawna jest sprzymierzeńcem Putina, ale również znajomym Gusenbauera”. „Znamy się już od ponad 10 lat”, – zauważył w rozmowie z gazetą były kanclerz Austrii. Gusenbauer nie rozumie zarzutów wobec funduszu, że ten rzekomo jest częścią „hybrydowej wojny przeciwko Zachodowi”. Jak twierdzi były polityk, nikt mu nie dyktuje, co i kiedy ma robić.

Jagiellonia.org / Kurier

CZYTAJ TEŻ:

Related Post
Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Nikt i nic nie podważy solidarności Polski i Ukrainy

W ramach polsko – ukraińskich konsultacji międzyrządowych Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Odbyły…

10 godzin ago

USA: wielki sukces filmu o siostrze Cabrini

Film „Cabrini” osiągnął czwarte miejsce w amerykańskim box office. Ekranizacja o siostrze zakonnej Frances Cabrini, która uosabia kobiecą siłę, wrażliwość…

11 godzin ago

„Reżim Putina stanowi bezpośrednie zagrożenie dla całej ludzkości” – apel Laureatów Nagrody Nobla

39 laureatów Nagrody Nobla napisało list otwarty, w którym wzywają społeczność międzynarodową do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy w walce z…

15 godzin ago

Papież do kobiet w więzieniu: Jezus przebacza zawsze i wszystko

Jezus przebacza wszystko. Jezus zawsze przebacza. Prosi tylko, abyśmy my prosili o przebaczenie – wskazał Papież Franciszek podczas Mszy świętej…

1 dzień ago

Łukaszenka groził Polsce i Litwie atakiem na Przesmyk Suwalski oraz zapowiedział, że zamierza przejąć północną część Polski

Samozwańczy dyktator Aleksandr omawiał ze swoimi wojskowymi możliwy atak na Przesmyk Suwalski. Fragment tej rozmowy opublikował we wtorek, 26 marca,…

2 dni ago

Koniec sporu o eksporcie ukraińskiego zboża? Umowa może zostać podpisana do końca tygodnia – minister Hetman

Negocjacje o systemie licencyjnym w handlu produktów rolnych z Ukrainy mogą zakończyć się pod koniec bieżącego tygodnia. Strony – Polska…

3 dni ago