Aktualności

USA zakazują importu rosyjskiego złota

Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz importu złota z Rosji. Oprócz tego, Departament Skarbu USA wraz z Departamentem Stanu i innymi agencjami rządowymi zapowiedział nałożenie sankcji na około 100 osób i organizacji w Federacji Rosyjskiej. Zostało to ogłoszone we wtorek 28 czerwca przez serwis internetowy Departamentu Skarbu USA.

Wcześniej szef Departamentu Stanu USA Antony Blinken powiedział, że po embargu na rosyjskie złoto reżim kremlowski będzie co roku tracił do 19 miliardów dolarów.

„Sprzedaż złota jest drugim po energii najbardziej dochodowym eksportem Rosji – około 19 miliardów dolarów rocznie”.

Antony Blinken

Sekretarz stanu USA

Szef Departamentu Stanu podkreślił, że sankcje wobec Federacji Rosyjskiej przynoszą efekty i szkodzą rosyjskiej gospodarce.

„Pomimo tego, że [Rosja] otrzymuje przychody z ropy po wyższych cenach, nie może ich wydawać z powodu kontroli eksportu. Nie może zdobyć tego, czego potrzebuje, aby zmodernizować swój sektor obronny, zmodernizować swoje technologie, zmodernizować swoją inteligencję energetyczną, co oznacza, że ​​z czasem każdy z tych obszarów podupadnie”

Related Post

– powiedział Blinken.

Przypomnijmy, 26 czerwca prezydent USA Joe Biden, zaraz po podobnym oświadczeniu premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, zapowiedział, że G7 ogłosi zakaz importu rosyjskiego złota do krajów grupy siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym.

Przypomnijmy, w dobrym dla Moskwy 2017 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę agresją Rosji na Ukrainę i przed wprowadzeniem miażdżących atomowych sankcji, które skutecznie niszczą rosyjską gospodarkę, PKB całej Rosji był mniejszy niż PKB jednego amerykańskiego stanu – Nowego Jorku i o połowę mniej niż PKB stanu Kalifornia. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2026 r. Rosja będzie zajmować pod względem PKB dopiero 14. miejsce na świecie. Odpowiadać będzie za zaledwie 1,5 proc. globalnego produktu, a po zaostrzeniu sankcyjnej polityki Zachodu nawet ta prognoza wygląda zbyt optymistycznie. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem. Putin prowadzi Rosję do nieuchronnej i miażdżącej porażki.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Redakcja

View Comments

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Orbán: Rosja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy, potrzebujemy suwerennej Ukrainy

Premier Węgier Viktor Orban, który wcześniej wielokrotnie sprzeciwiał się przekazaniu pomocy wojskowej Ukrainie przez Unię Europejską oraz nałożeniu sankcji na…

14 godzin ago

Trójkąt Lubelski. Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne – Premier Morawiecki

Polska i Litwa wyraziły gotowość do dalszego wspierania Ukrainy, jej rządu i narodu w walce o wolność poprzez m.in. dostarczanie…

16 godzin ago

Premier Morawiecki apeluje do świata: Musimy pokonać rosyjskich barbarzyńców

„Tutaj, z Kijowa, ze stolicy wolnej, niezależnej Ukrainy, wzywamy cały wolny świat, aby wspierał Ukrainę” – powiedział premier Mateusz Morawiecki,…

2 dni ago