Aktualności

Republika Białoruś może dokonać ekstradycji bojowników z Grupy Wagnera na Ukrainę

Strona ukraińska, zgodnie z wszelkimi przewidzianymi procedurami, wystąpi do Republiki Białorusi z petycją o ekstradycję bojowników rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner, podejrzanych o zbrodnie wojenne na terytorium Donbasu – głosi komunikat Biura Prezydenta Ukrainy opublikowany na oficjalnej stronie internetowej.

„Ukraina będzie nalegać na ekstradycji wszystkich osób zamieszanych w zbrodnie wojenne na czasowo okupowanym terytorium, w stosunku do których Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zgromadziła wystarczające dowody. Cała społeczność światowa ma skrajnie negatywny stosunek do przestępstw przeciwko pokojowi i bezpieczeństwu, dlatego działania tych osób muszą być dokładnie i właściwie zbadane, a sprawcy muszą zostać ukarani. Teraz trwają konsultacje ze stroną białoruską” – czytamy w komunikacie na stronie prezydenta Ukrainy.

Nie można wykluczyć, że Republika Białorusi podejmie decyzję o ekstradycji podejrzanych na Ukrainę. Świadczą o tym następujące fakty. Jeszcze przed publikacją komunikatu na stronie Prezydenta Ukrainy, białoruscy funkcjonariusze bezpieczeństwa poprosili swoich ukraińskich kolegów o zweryfikowanie, czy „wagnerowcy” popełnili zbrodnie na okupowanym przez Rosję terytorium Donbasu. Ambasada Ukrainy poinformowała na Facebooku, że przedstawiciele białoruskiego MSZ przekazali Ukrainie tą prośbę białoruskich służb specjalnych. Można przypuszczać, że Mińsk nie miałby nic przeciwko wydaniu zatrzymanych do Kijowa, gdyby strona ukraińska zadeklarowała, że ​​to właśnie ci ludzie łamali prawo, walcząc po stronie ugrupowań terrorystycznych na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy.

Jagiellonia.org


PRYWATNA ARMIA PUTINA

Siedziba najemników zlokalizowana jest na terytorium Kubania w pobliżu miejscowości Molkino, 30 km od Krasnodaru (wzdłuż drogi M-4 Don) na południu Rosji. Niedaleko zainstalowano punkt kontrolny 10. brygady GRU Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej.

Na czele prywatnej agencji wojskowej Wagner stoi rosyjski pułkownik rezerwy Dmitrij Utkin, pseudonim Wagner, urodzony na Ukrainie w 1970 roku, który wcześniej był dowódcą oddziału specjalnego wywiadu wojskowego GRU. Jest znany z zamiłowania do estetyki i ideologii Trzeciej Rzeszy, stąd wybór pseudonimu – na cześć Wilhelma Richarda Wagnera, ulubionego kompozytora Adolfa HitleraUczestniczył w działaniach wojennych w Czeczenii, na wschodzie Ukrainy oraz w Syrii.

PRZECZYTAJ:

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Rosyjski faszyzm rośnie w siłę! [ZDJĘCIA, WIDEO]

W grupach „Żołnierze fortuny” i „War news today” w rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte ukazało się zdjęcie przedstawiające prezydenta Rosji Władimira Putina i Dmitija Utkina.

Jak stwierdził sekretarz prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow, zdjęcie to mogło być zrobione w trakcie przyjęcia na Kremlu 9 grudnia 2016 roku.

Dowodami na to, że rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera walczyli w Donbasie, dysponuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Jej ówczesny szef Wasyl Hrycak powiedział, że SBU przekazała materiały przeciwko pułkownikowi Utkinowi prokuraturze, a służbom specjalnym państw Unii Europejskiej informacje o działaniach grupy.

SBU ma dane na temat ponad 1,5 tys. członków Grupy Wagnera, których zna z imienia i nazwiska. Na liście tej figurują zarówno jej żyjący członkowie, jak i ci, którzy zginęli w konfliktach na Ukrainie i w Syrii.

Related Post

„Po raz pierwszy Grupa Wagnera pojawiła się na Ukrainie 29 maja 2014 roku. Ustalono nazwiska 1587 osób, będących jej członkami. Grupa liczy ok. 5 tys. osób. Od czerwca do sierpnia 2014 roku walczyła na Ukrainie, a od sierpnia 2015 roku w Syrii”

– podkreślił szef SBU.

„Prywatna armia Putina może być wykorzystana do destabilizacji sytuacji w każdym miejscu na świecie”

– ostrzegł.

ZOBACZ TAKŻE:

Identyfikacja rosyjskiej broni i rosyjskich najeźdźców na Wschodzie Ukrainy – InformNapalm (WIDEO)

Jak dowiedział się zespół wolontariuszy InformNapalm, prywatna agencja Wagnera została zarejestrowana w Argentynie. Ćwiczenia jej żołnierzy odbywają się na poligonie 10. brygady specnazu Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Grupa jest zamkniętą strukturą typu wojskowego. Jej jednostki są tworzone podobnie jak oddziały ochotnicze rezerwy GRU Sztabu Generalnego Rosji. Wszystko jest tam zorganizowane jak w specnazie: przybycie, rozmowa kwalifikacyjna, badanie, kwarantanna, intensywne przygotowanie, egzamin i wysłanie na zadania. Priorytetem jest zachowanie tajemnicy. Głównym zadaniem agencji Wagnera jest przygotowanie bojowników do wojny w Syrii i wysłanie ich tam. Tę wersję potwierdzają liczne publikacje w mediach.

Najemnicy z Grupy Wagnera stanowią prawdopodobnie szkielet oddziałów używanych do operacji lądowej walczących po stronie Asada pod szyldem ochotników. Są wysyłani do Syrii z lotniska wojskowego w Primorsko-Achtarsku, około 200 km od centrum treningowego.

Jagiellonia.org

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Kaczyński: Trzeba powiedzieć Rosji „basta”

Lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński podtrzymuje swoje stanowisko dot. konieczności przeprowadzenia misji pokojowej NATO na Ukrainie. Wskazując, że byłaby to…

18 godzin ago

Żaryn: Kreml szerzy antypolską propagandę w celu poróżnienia Polaków i Ukraińców

Moskwa nadal kontynuuje swoje podłe i nikczemne próby siać waśnie, kłótnie i niezgodę między Polakami a Ukraińcami. A od początku…

3 dni ago