Aktualności

Putin szaleńczo boi się Chin. Dla Pekinu Rosja to nie tylko młodszy partner, to tylko dodatek surowcowy – dyplomata

Nawet kiedy Chiny i Rosja prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe, niektórzy analitycy na Zachodzie żartują, że Chiny prowadzą rekonesans na terytorium Rosji, przygotowując się na upadnięcie reżimu Putina. To kraj, którego Putin szaleńczo się boi – powiedział w wywiadzie udzielonym telewizji „Dom” Serhij Korsunski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Japonii.

„W rzeczywistości chodzi o to, że w stosunku do Chin Rosja to nie tylko młodszy partner, to tylko dodatek surowcowy. To kraj, którego Putin szaleńczo się boi, który próbuje ubłagać, spełniając wszelkie życzenia Chin dotyczące projektów energetycznych i infrastrukturalnych”.

Serhij Korsunski

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Japonii

Dyplomata przypomniał, że chińskie inwestycje w Rosji spadały dziesiątki razy w ciągu ostatnich kilku lat i dodał, że prioretytowy interes Chin kojarzy się przede wszystkim nie z Moskwą, ale z krajami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

„Chiny budują swoją politykę w znacznie mądrzejszy i zróżnicowany sposób. Ale jego handel z Rosją wynosi ponad 100 miliardów dolarów, jego handel ze Stanami Zjednoczonymi wynosi 750 dolarów. Jest dość oczywiste, że dla Chin dużo większe zainteresowanie leży przede wszystkim w regionie, są to kraje ASEAN. To jest Japonia, Korea Południowa. I oczywiście to są Stany Zjednoczone”

– powiedział dyplomata.

Jego zdaniem podstawą wspólnych działań rosyjsko-chińskich „jest bardzo pragmatyczna i bardzo kapitalistyczna kalkulacja” Pekinu.

„Nawet kiedy [Chiny i Rosja] prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe, wiecie, niektórzy analitycy na Zachodzie żartują, że Chiny prowadzą rekonesans na terytorium Rosji, przygotowując się na upadnięcie reżimu Putina. Nie będę twierdził, że tak jest. Ale taka opinia jest wyrażona niemal żartem”

– powiedział ambasador Ukrainy w Japonii.

Related Post

Rosja jest interesująca dla Chin tylko jako młodszy partner i źródło surowców po cenie korzystnej dla Pekinu, podkreślił Korsunski.

„To znaczy, musimy bardzo jasno zrozumieć: Chiny są globalnym graczem, Chiny mają szalone interesy na świecie, a Rosja jest tylko młodszym partnerem, który służy jako źródło ważnych zasobów, które Chiny otrzymują stamtąd bezpiecznie w bardzo dobrej cenie”

– podsumował dyplomata.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Redakcja

View Comments

  • Może pan Korunśkyj (nie: Korsuński!) i pan Snyder uzgodniliby wersje: Putin boi się Chin czy nie?

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Ukraina otrzyma samoloty bojowe od partnerów – Reznikow

Partnerzy Ukrainy z koalicji antyputinowskiej dostarczą Ukrainie samoloty. O tym 5 lutego podczas konferencji prasowej oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij…

7 godzin ago

Europa w cieniu Kremla. W ujawnionych przez hakerów e-mailach jest polski ślad

Deputowany do rosyjskiej Dumy Sargis Mirzachanjan utworzył siatkę europejskich polityków, którzy mieli pracować w charakterze agentów wpływu Kremla. Dowodzą tego…

11 godzin ago

Jabłoński: Wyjście Rosji z twarzą z tego konfliktu byłoby najgorszym scenariuszem

„Wyjście z twarzą agresora z tego konfliktu byłoby najgorszym scenariuszem – nie tylko, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, ale globalnie”…

2 dni ago

Armia wychodzi z ofertą do studentów, KUL w centrum współpracy z wojskiem

Wojsko Polskie stale zwiększa swoje szeregi, w tym celu stawia na szeroko rozumianą społeczność akademicką. Na Lubelszczyźnie ważnym ośrodkiem tej…

3 dni ago

Premier Morawiecki dla „Bilda”: „Naszym celem jest wsparcie Ukrainy tak, aby wygrała ona tę wojnę”

W ocenie dziennika polski premier jest najtwardszym sojusznikiem Ukrainy w trakcie jej wojny z Rosją, a jednocześnie najostrzejszym krytykiem rządu…

3 dni ago