Aktualności

Państwa członkowskie NATO jednogłośnie popierają zasadę rozszerzenia sojuszu

Szefowie dyplomacji państw członkowskich NATO w trakcie nadzwyczajnej wideokonferencji doszły do ​​zgodnej opinii, że żądania Federacji Rosyjskiej dotyczące nierozszerzania NATO na Wschód są kategorycznie nie do przyjęcia. Sojusz pozostanie twardy w tej kwestii – oświadczył sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej po spotkaniu w trybie onlone ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Wszyscy sojusznicy dali wyraźny sygnał, że nie pójdą na ustępstwa co do kluczowych zasad, z których jedną jest prawo narodów do wyboru własnej drogi, w tym zapewnienia własnego bezpieczeństwa”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO

Procesy rozszerzenia NATO i UE zawsze były bardzo ważne dla rozwoju demokracji, zachowania stabilności, pokoju i wolności w Europie – powiedział szef NATO.

Sekretarz generalny podkreślił, że przyjęcie Czarnogóry i Macedonii Północnej do NATO jest wyraźnym potwierdzeniem prowadzonej przez Sojusz polityki „otwartych drzwi”.

PRZECZYTAJ:

Putin kwestionuje etapy rozszerzenia NATO na Wschód w latach 1999 i 2004

Zbigniew Brzeziński: Jeżeli Moskwa zdobędzie Ukrainę, automatycznie stanie się potężnym imperium

Drzwi NATO pozostają są otwarte dla każdego kraju, który chce przystąpić do sojuszu, dotyczy to również Ukrainy, Gruzji, Finlandii i Szwecji. Rosja nie ma prawa decydować, kto może przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Podtrzymujemy naszą decyzję, podjętą na szczycie w Bukareszcie, dotyczącą Ukrainy i Gruzji, wspieramy je w drodze do dalszej integracji i reform euroatlantyckich, udzielamy praktycznego i politycznego wsparcia. Mocno wierzę, że reformy są ważne dla spełnienia standardów NATO, ale także dla wzmocnienia odporności społeczeństw Ukrainy i Gruzji na jakąkolwiek ingerencję ze strony Rosji. Będziemy nadal wspierać Gruzję i Ukrainę na ich drodze”

Related Post

– powiedział Stoltenberg.

Jak już informowaliśmy wcześniej, 12 i 13 stycznia odbędzie się pierwsze w 2022 roku spotkanie szefów resortów obrony państw NATO. Na spotkanie zaproszono także Ukrainę i Gruzję.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

USA odrzuciły rosyjskie żądania dotyczące NATO – Biały Dom

Stoltenberg: Nie będzie nowych stref wpływów w Europie

Wiceszef MSZ RP: Rosja nie będzie decydować o rozszerzeniu NATO

Stoltenberg: Rosja nie ma prawa do ustalania swoich stref wpływu

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Biden: USA pomogą Ukrainie wyzwolić jej terytoria

Stany Zjednoczone będą nadal wspierać wysiłki Ukrainy zmierzające do odzyskania kontroli nad uznanymi przez społeczność międzynarodową integralnymi terytoriami ukraińskimi nielegalnie…

1 dzień ago

Prezydent Duda: Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy

Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród,…

1 dzień ago

Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do NATO w trybie przyspieszonym

„Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego”. A cały lud powie: „Amen” (Księga Powtórzonego Prawa 27:17) Dziś w Kijowie na posiedzeniu…

2 dni ago

Zełenski: Nie będzie już negocjacji z Putinem

„Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego”. A cały lud powie: „Amen” (Księga Powtórzonego Prawa 27:17) Ukraina zawsze próbowała rozwiązywać problemy…

2 dni ago