Aktualności

NATO zatwierdza globalny plan odparcia rosyjskiego ataku na kilku frontach

Ministrowie obrony NATO na spotkaniu w czwartek zatwierdzili globalny plan obrony Sojuszu – oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po spotkaniu ministrów obrony NATO. Nowa strategia NATO ma na celu zapewnienie ochrony państwom członkowskim w przypadku jednoczesnego rosyjskiego ataku w regionach Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

„Ministrowie zatwierdzili dziś nowy plan obrony naszego sojuszu podczas konfliktów i kryzysów, abyśmy mieli odpowiednie siły we właściwym czasie i we właściwym miejscu”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO

Szef Sojuszu dodał, że ten plan pomoże chronić miliard mieszkańców z krajów Sojuszu przed wszelkimi zagrożeniami.

Oprócz tego, szefowie resortów uzgodnili także reakcję NATO na nowe systemy rakietowe Rosji.

„Nie powtórzymy destabilizującego zachowania Rosji i nie zamierzamy też rozmieszczać nowych systemów rakietowych w Europie. Wdrożymy wyważone geopolitycznie i militarnie środki, aby odpowiedzieć na te zagrożenia”

– zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Oprócz tego, Sojusz Północnoatlantycki bada możliwość szybkiego rozmieszczenia sił w regionie Morza Czarnego, jeśli zajdzie taka potrzeba.

„Zwiększyliśmy naszą obecność na Morzu Czarnym, ponieważ ma ono strategiczne znaczenie dla NATO”

– powiedział Stoltenbreg.

PRZECZYTAJ:

Related Post

Zaznaczył, że nielegalna aneksja Krymu i agresywne zachowanie Rosji na Morzu Czarnym spowodowały, że Sojusz zwiększył swoją obecność w regionie – w powietrzu, na lądzie i na morzu.

„Stale oceniamy, co jeszcze możemy zrobić – częściowo zwiększając naszą obecność, ale też częściowo zwiększając naszą zdolność do szybkiego rozmieszczenia sił, jeśli to konieczne”

– powiedział sekretarz generalny NATO.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Orbán: Rosja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy, potrzebujemy suwerennej Ukrainy

Premier Węgier Viktor Orban, który wcześniej wielokrotnie sprzeciwiał się przekazaniu pomocy wojskowej Ukrainie przez Unię Europejską oraz nałożeniu sankcji na…

11 godzin ago

Trójkąt Lubelski. Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne – Premier Morawiecki

Polska i Litwa wyraziły gotowość do dalszego wspierania Ukrainy, jej rządu i narodu w walce o wolność poprzez m.in. dostarczanie…

14 godzin ago

Premier Morawiecki apeluje do świata: Musimy pokonać rosyjskich barbarzyńców

„Tutaj, z Kijowa, ze stolicy wolnej, niezależnej Ukrainy, wzywamy cały wolny świat, aby wspierał Ukrainę” – powiedział premier Mateusz Morawiecki,…

2 dni ago