Historia

Ludobójstwo… Kto na tym skorzystał?

W latach 20-tych ubiegłego wieku stalinowscy agenci i sabotażyści rozpoczęli aktywne działania wywrotowe przeciwko II Rzeczpospolitej Polskiej.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”

Stalinowski ZSRS za pomocą technologii „dziel i rządź” aktywnie używał metod, które były opracowane jeszcze przez carską Rosję podczas Koliszczyzny w 1768 roku, przed rozbiorami I Rzeczypospolitej. Jej istota – sprowokowanie konfliktu między Polakami a Ukraińcami oraz przedstawicielami innych narodowości.

Dlaczego? Ponieważ bolszewicy obawiali się odnowienia ewentualnego sojuszu Polaków i Ukraińców, który groził im wiosną 1920 roku. Dokładnie wtedy w Tarnowie działał jeszcze rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej na wygnaniu, który w sojuszu z Polską, Rumunią, Wielką Brytanią i Francją, szukał możliwości wyzwolenia Ukrainy spod bolszewickiego jarzma.Dlatego rząd stalinowski, jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku, za wszelką cenę starał się doprowadzić do rozłamu pomiędzy sprzymierzonymi narodami.

Do tej gry, za pośrednictwem propagandy stalinowskich prowokatorów, była zaangażowana ludność ukraińska. I trzeba przyznać, że bolszewicka propaganda skutkowała tak samo, jak rosyjska w oddziaływaniu na społeczeństwo rosyjskie, a nawet na niewielką część ukraińskiego oraz polskiego. Ale do pełnej satysfakcji Stalina trzeba było rozpalić konflikt na tle etnicznym.

Aby dolać oliwy do ognia NKWD rozpoczęło aktywną działalność dywersyjną. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego Hanna Dylągowa potwierdza fakty wkroczenia z sowieckiej Ukrainy na Wołyń specjalnie wyszkolonych dywersantów, którzy pod pozorem ukraińskiej rebelii dokonywali zamachów na polskich urzędników, napadali na polskie majątki oraz instytucje państwowe.

W konsekwencji, prowokacje udały się. Stronami konfliktu było łatwo manipulować. Same dawały się wciągnąć w konfrontację… Terror ze strony Ukraińców i polityka pacyfikacji ze strony II Rzeczypospolitej uniemożliwiły ewentualne pojednanie i porozumienie. Konsekwencją była eskalacja konfliktu i wzrost nienawiści…

W przededniu wojny

Przed II wojną światową zarówno hitlerowcy i stalinowcy chętnie korzystali z działań ukraińskich nacjonalistów przeciwko Polsce. W tym kontekście warto wspomnieć jedno przełomowe wydarzenie dzięki któremu zaistniała frakcja banderowców, którzy następnie dokonali ludobójstwa Polaków na Wołyniu.

23 maja 1938 roku w Rotterdamie w pobliżu hotelu «Atlanta», młody oficer NKWD Paweł Sudopłatow zabił lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pułkownika Eugena Konowalca. Śmierć Konowalca spowodowała rozłam w OUN. Rozwiązało to ręce terrorystycznemu odgałęzieniu ukraińskich nacjonalistów – banderowcom. W przeciwieństwie do Konowalca, zajmowali oni bardziej radykalną pozycję w stosunku do II Rzeczypospolitej…

Otóż czy zabijając Konowalca, Stalin chciał po prostu ściąć głowę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów? Jeśli tak, to dlaczego nie dał rozkazu by zabić Banderę, który w stosunku do Polski zajmował stanowisko radykalne i bez żadnego kompromisu?

Stalinowscy agenci w przywództwie OUN-B?

Related Post

Późniejsze wydarzenia były jeszcze bardziej interesujące. 13 listopada 1940 roku, został uchwalony dokument, klasyfikowany jako «Ściśle tajny», który wyraźnie potwierdza, że NKWD od roku 1940 zaczęło aktywnie wdrażać swoją agenturę do otoczenia „prowodu” OUN. Czytamy o tym w Raporcie komisarza spraw wewnętrznych ZSRS Berii „O aktywizacji OUN na terytorium zachodnich obwodów Ukrainy i przeprowadzeniu w związku z tym operatywnych działań”. Dokument ten w roku 2007 został odtajniony przez Państwowe Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (Копія. Машинопис. ГДА СБ України: Ф. 16. – Оп. 33 (1951 р.). – Спр. 25).

Raport ten stwierdza, że głównym celem wywiadowczo-operacyjnego działania NKWD jest:

1) Przyspieszona infiltracja w szeregi dowództwa OUN wykwalifikowanych i wiarygodnych agentów, zdolnych do penetracji w kierownictwie Lwowskiej Krajowej Egzekutywy, oraz zdolnych by przejąć w swoje ręce stanowiska kierownicze i przechwycić kanały komunikacji z niższymi szczeblami organizacji i za granicą.
2) Pod przykrywką „prowodu” OUN, przeprowadzić masowe działania prowokacyjne, zmierzające do moralnego upadku niższych jednostek OUN [*].
Czyli, zgodnie z tym dokumentem istnieją wystarczające powody by sądzić, że przed wybuchem wojny, w OUN istniała w pewnej mierze infiltrowana wykwalifikowana stalinowska agentura…

Jakie zadania mieli stawiać agenci NKWD (pod przykrywką „prowodu” OUN) nacjonalistycznym oddziałom zbrojnym?

Czystki etniczne w interesie Stalina

Ludobójstwo Polaków na Wołyniu zaczęło się gdy rozpoczęła się decydująca Bitwa na Łuku Kurskim, w przededniu Konferencji w Teheranie, gdzie podjęto decyzję, że Wołyń i Galicja Wschodnia wejdą do składu ZSRS. Historia powtórzyła się. Ukraińscy bandyci znów, jak i podczas Koliszczyny, przeprowadzili czystki etniczne i znów w interesach Rosji. Tym razem już bolszewickiej a nie carskiej.

Znów zbieg okoliczności? Czy może tendencja..? Więc, następne pytanie, komu było potrzebne ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w czyich interesach bandy banderowców przeprowadziły czystki etniczne, akurat w dniach Bitwy na Łuku Kurskim i przed Konferencją Teherańską w 1943 roku?

Pragnę zauważyć, że wszystkie te pytania są retoryczne. Chcę tylko zwrócić uwagę historyków na to, że dla ostatecznych ocen i wyroków u badaczy brakuje źródeł na temat roli strony trzeciej. I nikt nie może zaprzeczyć, że ta rola mogłaby być decydującą. Nikt nie może tego potwierdzić, ale również nikt nie może tego zaprzeczyć. Dla wszechstronnej i obiektywnej rekonstrukcji wydarzeń 1943 roku niestety brakuje źródeł archiwalnych. Przede wszystkim źródeł rosyjskich…

Dlatego dyskusje warto prowadzić w sposób maksymalnie tolerancyjny i wyważony, by nie zaszkodzić procesom polsko-ukraińskiego pojednania i porozumienia. Aby stosunki polsko-ukraińskie znów nie pogorszyły się wbrew interesom Polski i Ukrainy, a w interesie strony trzeciej.

Włodzimierz iszczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Włodzimierz Iszczuk

View Comments

  • Skorzystał na tym Stalin i ZSRR. Dlaczego? Bo czym gorsza opinia o Ukrainie, tym większa pewność, że nikt się nie upomni o jej prawa do suwerenności. Manipulacja na miarę reżymu sowieckiego.

  • Wszystko pięknie...jednak uważam, że nic nie usprawiedliwia oprawców...wojna, zabijanie żołnierzy to jedno, a terror na ludności cywilnej to drugie...osobiście zajmuje się m.in.migracjami na stepach...ale ostatnio zacząłem zbierać wszelkie przejawy ludobójstwa/terroru na ludności cywilnej m.in.w okresie 1900-2000 w Europie (mimo że wcześniej słynął z tego np.Cromwell i tzw.oświeceni rewolucjoniści francuscy, tak jakby była to nierozerwalna cześć każdej rewolucji)...niestety uważam, że tak samo winny jest prowodyr jak i bezpoßredni wykonawca...dlatego wszystkim mordercom odpowiedzialnym za m.in.ludobójstwo wołyńskie należy się kara (oczywiście po procesie, ale z tego co ukazuje się na FB to widać że zbrodniarze/ki specjalnie się z tym nie kryją i oczekują nawet jakiś honorów)...dlatego zdziwienie budzi stosunek do tego władz Ukrainy (parlament Ukrainy próbował zablokować uchwałe dotyczącą ludobójstwa wołyńskiego w Warszawie, to było karygodne, do tego antypolska nagonka lokalnej administracji Lwowa, oraz upamiętnianie banderowców w nowych nazwach ulic)...a wypowiedzi młodych Ukraińców o filmie Wołyń to ...po stronie polskiej też zdarzały się przejawy terroru na cywilach, ale to zjawisko po stronie rosyjskiej i ukraińskiej było nagminne...czytałem niekiedy relacje ludzi uczestniczących w samoobronach, że często sotnie upa bały się konfrontacji z uzbrojoną ludnością (choć gdy przewaga liczebna była po stronie ukraińskiej to i to się zdarzało) i z łatwizny wybierały akcje przeciw nie bronionym wioskom polskim (lubowano się wręcz w atakowaniu ludzi zbierających się w kościołach...może zostało im to z czasów najazdów mongolskich, gdy mongoloidalni lekceważyli taki azyl)...dopóki Ukraina się z tej zbrodni nie rozliczy, to będzie to cierń na stosunkach polsko-ukraińskich...a w przeszłości niewiarygodny prymitywizm Ukraińcy przejawili m.in.pod Batohem i w Humaniu

    • Cromwell, francuscy rewolucjoniści... Bez urazy, ale dlaczego przykładasz naszą miarę do ludzi sprzed 300 czy 200 lat? Podstawowym problemem polskich historyków ale i polskich historyków amatorów jest przykładanie naszej maiary do zdarzeń z okresu o którym nie mają pojęcia... To nasuwa mi myśl... jak- jeżeli obozy to niemieckie a nie hitlerowskie/nazistowskie. Ale gdy mordowali polskich patriotów to byli komuniści albo Żydzi ale nie Polacy. To samo dotyczy "polskich obozów koncentracyjnych"... tylko powiedz to żołnierzom AK ale i żołnierzom UPA i nie tylko... bo wtedy mordowano ludzi posądzonych o Ukraińskość... niekoniecznie pomagającym UPA. Bandera siedział stalagu z żołnierzami AK... Co pokazuje że byliśmy manipulowani przez obie strony. Przestań zbierać... pomyśl przez chwilę... pozdrawiam.

    • Popatrz na obecne poczynania Rosjan na terenie Ukrainy. I połącz kropki.

Share
Published by
Włodzimierz Iszczuk

Recent Posts

Chirurg wojskowy z Azowstalu: będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg…

1 dzień ago

Premier RP: Polska może wysłać F-16 Ukrainie w koordynacji z NATO

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że jeżeli zostanie podjęta decyzja o wysłaniu samolotów F-16 walczącej Ukrainie, Polska będzie działać w…

2 dni ago

Amerykańscy eksperci: Poska jest liderem Europy i filarem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO

Polska wyznaczyła standardy humanitarnej reakcji Europy na rosyjski atak na Ukrainę, odegrała kluczową rolę w przekonaniu zwłaszcza Berlina o potrzebie…

3 dni ago

Wybuchy w Iranie są konsekwencją agresywnej polityki islamskich fundamentalistów na Bliskim Wschodzie

Dziś w nocy fabryki, jednostki i inne obiekty infrastruktury wojskowej islamskich fundamentalistów w Iranie zostały poddane zmasowanemu atakowi lotniczemu. Potężne…

3 dni ago

Ukraina otrzyma samoloty szturmowe i rakiety dalekiego zasięgu – Podolak

Ukraina otrzyma samoloty szturmowe i rakiety dalekiego zasięgu w najbliższej przyszłości. Negocjacje z partnerami w sprawie możliwości dostaw na Ukrainę…

4 dni ago

Międzynarodowy trybunał dla Putina może zostać powołany przed latem – Nuland

Stany Zjednoczone i państwa członkowskie G7 ciężko pracują nad stworzeniem mechanizmu sprawiedliwości dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych.

5 dni ago