Infografika

Blok państw Międzymorza

Włodzimierz Iszczuk: „Musimy pamiętać o stwierdzeniu Mackindera: „Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem”. Społeczność międzynarodowa pod żadnym pozorem nie powinna pozwolić na dominację Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej.

W obliczu dzisiejszych zagrożeń kraje Bałtycko-Czarnomorsko-Adriatyckiego Międzymorza powinny zjednoczyć wysiłki, szukać wspólnego mianownika, tego, co łączy narody regionu. Dlatego warto zastanowić się nad tworzeniem podstaw silnego regionalnego sojuszu geopolitycznego, przekraczającego granice Unii Europejskiej, ponieważ do tego bloku mogłaby dołączyć Ukraina, a w perspektywie długofalowej ewentualnie demokratyczna Białoruś. Co więcej, sojusze regionalne w żaden sposób nie stoją w sprzeczności z członkostwem poszczególnych państw w innych paktach. Członkostwo w NATO i Unii Europejskiej nie wyklucza możliwości stworzenia bloku regionalnego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Related Post

Znaczenie bloków regionalnych w dzisiejszym świecie nabiera coraz większego znaczenia. Widzimy to na przykładzie Francji, która buduje unię śródziemnomorską (porozumienie państw południowej Europy i północnej Afryki) czy unię nordycką − sojusz Danii, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Islandii.

Polska, Litwa i Ukraina także mogłyby wystąpić z inicjatywą utworzenia unii regionalnej, wzorowanej na historycznym dziedzictwie I Rzeczypospolitej. Stworzenie takiego sojuszu w obecnym układzie geopolitycznym mogłoby okazać się szczególnie cenną inicjatywą. Mocny sojusz państw Europy Środkowo-Wschodniej byłby stosowną odpowiedzią na ekspansję agresywnego Imperium Zła. Międzymorze może stać się niezawodną tarczą cywilizacji europejskiej i całego wolnego świata”.

Włodzimierz Iszczuk

View Comments

  • A gdzie jest Czarnogora, Macedonia, Serbia i Armenia. Szybko ulegacie zniecheceniu w zwiazku z tymczasowa, konieczna polityka prorosyjska wiekszosci tych panstw. A Azerbejdzan ze swa islamska kultura w bloku chrzescijanskim ? I Austria - mentalnie blizsza Niemcom.

    • Zgadzam sie w 100%...Niemiecki szwargot Austriakow w slowianskim bloku ???? Serio??? Azerbejdzan ???? Popatrzmy na mape troche.....

      • '' ... w slowianskim bloku."? Europa zbudowana jest na korzeniach chrzescijanstwa. Prosze sie tej spuscizny nie bac. Estonia, Lotwa, Litwa, Wegry, Rumunia, Gruzja, Armenia to nie Slowianszczyzna lecz cgrzescijanstwo. Po co te dodatkowo kladzione klody pod Miedzymorze ?

    • Dla mnie Międzymorze to Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Rumunia, Estonia, Łotwa, Ukraina, Białoruś, Armenia, Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Gruzja, Chorwacja i Słowenia oraz Bułgaria.

  • Dla mnie Międzymorze to Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Gruzja i Armenia oraz Macedonia.

Share
Published by
Włodzimierz Iszczuk

Recent Posts

Spotkanie ministrów sprawiedliwości w Londynie. Cel: ukaranie zbrodniarzy wojennych za okrucieństwa na Ukrainie

Trzy dni temu, 20 marca, ministrowie sprawiedliwości 40 państw z całego świata spotkali się w Londynie, aby omówić poparcie dla…

13 godzin ago

Na KUL-u o ratowaniu Żydów przez polskie duchowieństwo podczas Holokaustu

Pomocy Żydom w okresie Holokaustu udzieliło prawie 100 zakonów w ponad 500 placówkach oraz ponad 700 księży diecezjalnych w co…

18 godzin ago

USA: Rosja popełnia zbrodnie wojenne i okrucieństwa na Ukrainie

Stany Zjednoczone nie mają wątpliwości, że Federacja Rosyjska i jej armia dokonują zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy.

1 dzień ago

Papież Franciszek poświęcił kolejny dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych”

Fundacja ŻYCIU TAK przekazuje do Zambii poświęcony przeze mnie dzwon „Głos Nienarodzonych”. Niech jego dźwięk niesie przesłanie o tym, że…

2 dni ago

Ukraina gromadzi koalicję 33 państw w celu utworzenia specjalnego trybunału nad Federacją Rosyjską

W dniach 21-22 marca w Strasburgu Ukraina planuje zgromadzić członków koalicji z 33 państw pracujących nad utworzeniem specjalnego trybunału ds.…

2 dni ago