Aktualności

Putin nigdy nie zdoła zdominować Ukrainy – prezydent Stanów Zjednoczonych

USA nie pozwolą Putinowi wciągnąć Ukrainę w strefę wpływów Kremla. Waszyngton będzie nadal robił wszystko dla zwycięstwa Ukrainy, a putinowska Rosja zostanie surowo ukarana – oświadczył 28 kwietnia amerykański przywódca Joe Biden.

„W przeszłości nauczyliśmy się ważnej lekcji: jeśli dyktatorzy nie płacą za swoją agresję, wywołują więcej agresji, bólu i cierpienia. Prą do przodu… Putin nigdy nie zdoła zdominować Ukrainy”.

Joe Biden

Prezydent Stanów Zjednoczonych

Prezydent USA zaznaczył, że zwrócił się do Kongresu o zwiększenie środków na pomoc dla Ukrainy, aby dzielnie walczące Siły Zbrojne Ukrainy miały „jeszcze więcej sprzętu artyleryjskiego”, a naród ukraiński otrzymał „bardzo potrzebną pomoc humanitarną”. Joe Biden wyjaśnił motywację USA: „nie atakujemy Rosji, pomagamy Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją”. Na stwierdzenie Rosji, że rzekomo walczą nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko NATO, prezydent USA odpowiedział, że świadczy to o desperacji Putina z powodu porażki na Ukrainie.

„Każdego dnia Ukraina płaci za tę walkę kosztem życia swoich obywateli, dlatego musimy nadal dostarczać Ukrainie pomocy wojskowej, sprzętu, amunicji, aby mogli ratować życie i nadal stawiać opór”

– powiedział Biden i podkreślił, że pomoc musi nadejść jak najszybciej, bo od tego zależy wynik tej wojny.

Stany Zjednoczone wysłały już Ukrainie tysiące przeciwokrętowych, przeciwrakietowych, systemy radarowe, ponad 50 milionów sztuk amunicji oraz po 10 systemów przeciwpancernych na każdy rosyjski czołg. Co więcej, Stany Zjednoczone nadal szybko dostarczają Ukrainie krytyczne dane wywiadowcze. Prezydent Biden oświadczył, że zwrócił się do Kongresu wysłał do Senatu z wnioskiem o zwiększenie środków na pomoc dla Ukrainy o 33 miliardy dolarów.

Oprócz tego Biden powiedział, że Rosja szantażuje sojuszników USA w Europie, w szczególności Bułgarię i Polskę, odcinając dostawy gazu i ropy oraz używając zagrożeń energetycznych jako broni i zapewnił, że odcięte od dostaw rosyjskiego gazu Polska i Bułgaria otrzymają pomoc ze strony USA.

„Nie pozwolimy, aby nasi sojusznicy i partnerzy byli szantażowani gazem i ropą. Współpracujemy z Iranem, Koreą i innymi krajami, aby pomóc państwom cierpiącym z powodu rosyjskiego szantażu. Agresja i groźby nie zwyciężą”

— powiedział Joe Biden o odcięciu dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii.

Amerykański przywódca powiedział też, że w tym tygodniu wyśle ​​do Kongresu inicjatywę umożliwiającą konfiskatę mienia rosyjskich oligarchów w celu wykorzystania tych środków na zrekompensowanie szkód wyrządzonych Ukrainie.

„Przesyłam do Kongresu cały pakiet propozycji mających na celu przeciwdziałanie rosyjskim oligarchom. Zrobimy wszystko, aby pozbawić ich zgromadzonych pieniędzy. Te ich luksusowe domy, nieruchomości należące do kleptokracji Putina”

— podkreślił prezydent USA.

PRZECZYTAJ:

Nuland: Użycie broni jądrowej przeciwko Ukrainie zakończy się katastrofą dla Putina

Related Post

USA: Chcemy, aby putinowska inwazja na Ukrainę stała się strategiczną porażką Rosji

Historyczne spotkanie na bazie w Ramstein. 40 krajów utworzyło koalicję antyputinowską

Przypomnijmy, wcześniej Stany Zjednoczone otwarcie oświadczyły, że ich celem jest pomoc Ukrainie w pokonaniu Rosji i zniszczeniu machiny wojennej Putina, aby w przyszłości Moskwa nie zagrażała już sąsiednim państwom, podaje Washington Post.

„Chcemy, aby Ukraina wygrała. Zamierzamy uczynić tę inwazję strategiczną porażką Rosji. Jednym z naszych celów jest ograniczenie zdolności Rosji do ponownego zrobienia czegoś takiego”

— czytamy w oświadczeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

„Rosja przegrała bitwę o Kijów. Rosja przegrywa bitwę o Ukrainę. Wierzymy, że Ukraina może zwyciężyć, jeśli w przyszłości będzie miała odpowiedni sprzęt, niezbędne wsparcie i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przybliżyć jej zwycięstwo. Chcemy, aby Ukraina pozostała suwerennym, demokratycznym krajem, zdolnym do obrony swojego suwerennego terytorium. […] Chcemy, aby Rosja została do tego stopnia osłabiona, aby nie mogła zrobić tego, co zrobiła podczas inwazji na Ukrainę. Ona [Rosja] straciła już znaczną część potencjału militarnego i, szczerze mówiąc, znaczną część wojsk. I chcemy, aby nie byli w stanie szybko przywrócić ten potencjał”

– oświadczył sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas konferencji prasowej w Polsce, komentując wyniki wizyty w Kijowie, w której uczestniczył wraz z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkinem. O tym informuje oficjalna witryna Ambasady USA w Kijowie.

Później rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki powiedziała podczas briefingu, że słowa Austina odzwierciedlają stanowisko amerykańskiej administracji prezydenckiej, informuje CNN.

Przypomnijmy, 24 kwietnia szef Departamentu Stanu USA Anthony Blinken wraz z szefem Pentagonu Lloydem Austinem przybyli do Kijowa, spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i innymi urzędnikami, informuje CNN. Podczas wizyty Blinken zapewnił, że amerykańscy dyplomaci powrócą na Ukrainę w tym tygodniu, a prezydent Joe Biden wyznaczy Bridget Brink na nową ambasadorkę USA na Ukrainie i dodał, że „suwerenna niepodległa Ukraina będzie istnieć na scenie [światowej] znacznie dłużej niż Władimir Putin”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Będziemy żyć w czasach, gdy Federacja Rosyjska się rozpadnie – sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Federacja Rosyjska całkowicie powtarza los ZSRR: może podzielić się na kilka krajów – znany dyplomata, były szef MSZ Ukrainy

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin

Redakcja

View Comments

  • Znowu mamy tam na Ukrainie, i także tutaj siłą rzeczy, z racji sąsiedztwa i który to już raz, chory, sowiecki i paranoiczny świat rodem z Huxleya, Orwella, Zamiatina, Koestlera, Bułhakowa, Gogola, Czechowa, Kafki...
    Porażka ludzkości, Europy, świata?!

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Rosja to Moskowia. Ambasador Ukrainy przy ONZ zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę

Cały świat dobrze pamięta, jak car Piotr I w bezczelny sposób ukradł nazwę i sławę Kijowa: przemianował Moskowię na Rosję.…

9 godzin ago

Szef NATO: Rosja bombarduje infrastrukturę cywilną, bo już przegrała wojnę

Rosja bombarduje ukraińską infrastrukturę cywilną, bo już przegrała wojnę. Sojusz będzie jednak nadal pomagał Kijowowi na tyle, na ile będzie…

12 godzin ago

Nie będzie pokoju w Europie, jeśli Ukraina nie odzyska suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej – szef MSZ RP

Dalsze poparcie dla Ukrainy jest absolutnie konieczne – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau reprezentuje Polskę…

14 godzin ago

Zbliża się czarny dzień Putina. 5 grudnia wejdzie w życie embargo na ropę z Rosji

Od 5 grudnia Unia Europejska odmawia dostaw rosyjskiej ropy drogą morską. Latem br. kraje G7 podjęły decyzję o wprowadzeniu limitu…

1 dzień ago

Ropa najtańsza od grudnia 2021 r. Duże spadki cen surowca na światowych giełdach

Cena ropy naftowej Brent dziś rano zmalała o ponad 2,8 proc., osiągając najniższą wartość od niespełna roku - 81,27 dolarów…

2 dni ago