Aktualności

Amnesty International Polska niezmiennie potępia inwazję Rosji na Ukrainę

OŚWIADCZENIE AMNESTY INTERNATIONAL POLSKA NT. USTALEŃ
DOTYCZĄCYCH DOKUMENTOWANIA NARUSZEŃ PRAWA HUMANITARNEGO

Amnesty International niezmiennie potępia inwazję Rosji na niepodległą Ukrainę i konsekwentnie wzywa do pociągnięcia sił rosyjskich do odpowiedzialności za dokonane zbrodnie wojenne oraz za ciężkie naruszenia przez Rosję międzynarodowego prawa humanitarnego. Od 8 lat, czyli od zajęcia ukraińskiego Krymu przez Rosję, przypominamy, że ochrona ludności cywilnej w czasie konfliktów zbrojnych to obowiązek wszystkich stron zaangażowanych w wojnę.

Amnesty International od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę podkreślała, że wojska rosyjskie dopuszczają się niehumanitarnych ataków nie tylko na wybrane obiekty cywilne, ale na wielomilionowe miasta, małe miasteczka i wsie, zamieszkałe często wyłącznie przez ludność cywilną. Ukraińcy walczą we własnym kraju, broniąc swojego państwa i swoich rodzin wszędzie tam, gdzie są atakowani przez siły rosyjskie. Siły Zbrojne Ukrainy – wspierane przez demokratyczne państwa z całego świata, w tym Polskę – bronią się przed okrutną i niesprawiedliwą napaścią, walcząc na nierównych warunkach narzuconych przez agresora. W konsekwencji giną zarówno żołnierze uczestniczący w konflikcie, jak i niezaangażowane w bezpośrednią walkę osoby cywilne, którym – zgodnie z międzynarodowym prawem – należy się ochrona. Amnesty International podkreśla, że żadne okoliczności nie zwalniają nikogo z obowiązku przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.

Niezależność, bezstronność i oparcie o dowody, to podstawowe zasady leżące u podstaw działań naszej organizacji. Wiemy, że w warunkach wojny obronnej – w bezpośredniej konfrontacji zbrojnej z siłami najeźdźcy – dochodzi do sytuacji, w których bliskość walk utrudnia zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej. Dlatego nieustannie wzywamy, aby w każdej sytuacji obejmować ich maksymalną ochroną.

Amnesty International na bieżąco dokumentuje m.in. przypadki egzekucji, tortur, gwałtów i grabieży, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze oraz najemnicy, równający z ziemią kolejne ukraińskie miejscowości.

Monitorujemy naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego wszędzie tam, gdzie dochodzi do ich łamania, niezależnie od tego, kto ich doświadcza i kto je stosuje. Dotyczy to również wojny toczącej się w Ukrainie.

Dotychczas odnotowane przez nas przypadki naruszeń dotyczą m.in. celowych czy nierozróżniających ataków na ludność cywilną oraz egzekucji ludności cywilnej przez wojsko rosyjskie, rosyjskich zbrodni wojennych m.in. w obwodzie kijowskim i Mariupolu, katastrof humanitarnych wywołanych regularnymi ostrzałami, a także stosowanymi przez Rosjan oblężeniami miast. Od chwili wybuchu wojny zgromadziliśmy szereg ustaleń dotyczących niezgodnych z prawem humanitarnych działań, które systematycznie publikujemy w miarę postępów w gromadzeniu dowodów naruszeń praw ukraińskiej ludności cywilnej: Najnowsze wiadomości o rosyjskiej wojnie w Ukrainie (po angielsku).

Amnesty International jako priorytet traktuje zapewnienie praw człowieka i ochrony życia ludności cywilnej i nie zaprzestanie działań na rzecz respektowania powszechnie obowiązujących zasad wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego.

Źródło: Amnesty International Polska

PRZECZYTAJ:

Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin

Related Post

Marionetkowy rząd i obozy koncentracyjne. Bild ujawnia plan Putina

Scenariusz ludobójstwa. Rosyjska agencja propagandowa ujawnia plany Putina

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

ZOBACZ TAKŻE:

Redakcja

View Comments

  • Cha cha cha...
    Ta niewinna Amnesty International – kolejna lewicowa, komunistyczna /agentura partyjna, ideowa, rządowa?! Ale czyjego jeśli już?!/ i skorumpowana organizacja ``pożytecznych idiotów`` /?!/, która za pieniądze powie, napisze i zrobi wszystko, co jej nakaże dany - aktualny sponsor…. teraz Rosja/kreml/sputnik/fsb/tow. Putin?!
    AI popiera tzw. aborcję /usuwanie ciąży/, eutanazję, ale już KŚ dla morderców i zdrajców nie!
    Prawdziwi twardziele!

  • Tow. Putin /fsb/, niczym obozowy dr J. Mengele, robi sobie, tym razem experymenty wojskowe, militarne, techniczne na Ukrainie i Ukraińcach, metodą prób i błędów, przy okazji tracąc swych kolejnych, naiwnych i zaślepionych w siebie żołnierzy - kretynów a także twardogłowych pomagierów z dowództwa, często z poprzedniej epki. Ruski trup ściele się gęsto, krwawo, dobitnie. Na całe szczęście. Piekło czeka na was czerwoni.
    Parodia i czarna groteska jednocześnie AD 2022.

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Biden: USA pomogą Ukrainie wyzwolić jej terytoria

Stany Zjednoczone będą nadal wspierać wysiłki Ukrainy zmierzające do odzyskania kontroli nad uznanymi przez społeczność międzynarodową integralnymi terytoriami ukraińskimi nielegalnie…

1 dzień ago

Prezydent Duda: Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy

Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród,…

2 dni ago

Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do NATO w trybie przyspieszonym

„Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego”. A cały lud powie: „Amen” (Księga Powtórzonego Prawa 27:17) Dziś w Kijowie na posiedzeniu…

2 dni ago

Zełenski: Nie będzie już negocjacji z Putinem

„Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego”. A cały lud powie: „Amen” (Księga Powtórzonego Prawa 27:17) Ukraina zawsze próbowała rozwiązywać problemy…

2 dni ago