Aktualności

Ukraina i Polska planują stworzyć wspólny hub gazowy w Europie Środkowo-Wschodniej

Kijów i Warszawa mają wszelkie możliwości stworzenia wspólnego hubu gazowego w Europie Środkowo-Wschodniej – oświadczył na 24. konferencji gazowej Gazterm Serhij Makohon, dyrektor generalny Operatora GTS (systemu gazociągów przesyłowych) Ukrainy, podaje portal 24tv.ua, powołując się na komunikat prasowy GTS Ukrainy.

Szef ukraińskiej firmy podkreślił, że rynki gazu Ukrainy i Polski są największe w regionie. Chodzi o 50 miliardach metrów sześciennych gazu rocznie.

„Nasze rynki gazu są największe w regionie – około 50 miliardów metrów sześciennych rocznie. Polska ma plan rozwoju terminali LNG, gazociągu bałtyckiego i łączników z sąsiadami. Ukraina ma największe magazyny gazu w Europie i rozwinięty potężny system transportu gazu, który jest połączony z siedmioma sąsiednimi krajami. Dzięki dostępowi do gazociągu transbałkańskiego nasze kraje mogą stworzyć potężny korytarz gazowy północ-południe, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne całej Europie Południowo-Wschodniej”

– powiedział Makohon.

Dodał też, że Ukraina ma największe magazyny gazu w Europie oraz rozbudowany system gazociągów przesyłowych połączony z 7 krajami.

Z kolei, Polska ma plany rozwoju:

– terminalów skroplonego gazu ziemnego;
– gazociągu bałtyckiego;
– łączników z krajami sąsiednimi.

KORYTARZ GAZOWY JEST KLUCZEM DO BEZPIECZEŃSTWA ENERGETYCZNEGO EUROPY

Zdaniem Makohona, dzięki dostępowi do gazociągu transbałkańskiego Ukraina i Polska mogą stworzyć potężny korytarz gazowy północ-południe, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne krajom Europy Południowo-Wschodniej.

Related Post

Na ukraińsko-polską współpracę w sektorze gazowym wpływa szereg czynników, w tym:

– zwiększenie mocy gwarantowanych;
– możliwość wykorzystania ukraińskich podziemnych magazynów;
– koordynacja działań na rzecz realizacji planu dekarbonizacji;
– konfrontacja z wyzwaniami zewnętrznymi.

Obecnie głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej jest projekt Nord Stream 2. Operator GTS Ukrainy będzie nalegał na zastosowanie do gazociągu wymagań Trzeciego pakietu energetycznego UE i w tym poparli nas nasi międzynarodowi partnerzy – Sekretarz Stanu, Komisarz ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Petro Naimski, Wicemarszałek Sejm RP Małgorzata Gosiewska, Minister Energetyki Litwy Dainius Kreivis oraz inni uczestnicy przedsięwzięcia.

NORD STREAM 2: NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

– Rosyjski monopolista przestał sprzedawać gaz na swojej elektronicznej platformie handlowej do 2022 roku. Takie działania podjął Gazprom-Export po przegranej w Niemczech w sprawie Nord Stream 2.

– w dniu 25 sierpnia Sąd Najwyższy w Düsseldorfie orzekł, że gazociąg musi być zgodny z unijnymi dyrektywami gazowymi. Dlatego operator Nord Stream-2 musi uniezależnić się od Gazpromu.

– w Europie gwałtownie wzrosły ceny gazu. Przedstawiciele ukraińskiego Naftogazu tłumaczą to sztucznym brakiem dostaw z rosyjskiej strony, z Gazpromu.

Jagiellonia.org

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Ukraina otrzyma samoloty bojowe od partnerów – Reznikow

Partnerzy Ukrainy z koalicji antyputinowskiej dostarczą Ukrainie samoloty. O tym 5 lutego podczas konferencji prasowej oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij…

7 godzin ago

Europa w cieniu Kremla. W ujawnionych przez hakerów e-mailach jest polski ślad

Deputowany do rosyjskiej Dumy Sargis Mirzachanjan utworzył siatkę europejskich polityków, którzy mieli pracować w charakterze agentów wpływu Kremla. Dowodzą tego…

11 godzin ago

Jabłoński: Wyjście Rosji z twarzą z tego konfliktu byłoby najgorszym scenariuszem

„Wyjście z twarzą agresora z tego konfliktu byłoby najgorszym scenariuszem – nie tylko, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, ale globalnie”…

2 dni ago

Armia wychodzi z ofertą do studentów, KUL w centrum współpracy z wojskiem

Wojsko Polskie stale zwiększa swoje szeregi, w tym celu stawia na szeroko rozumianą społeczność akademicką. Na Lubelszczyźnie ważnym ośrodkiem tej…

3 dni ago

Premier Morawiecki dla „Bilda”: „Naszym celem jest wsparcie Ukrainy tak, aby wygrała ona tę wojnę”

W ocenie dziennika polski premier jest najtwardszym sojusznikiem Ukrainy w trakcie jej wojny z Rosją, a jednocześnie najostrzejszym krytykiem rządu…

3 dni ago