Stany Zjednoczone potwierdziły zamiar zainwestowania do miliarda dolarów w projekty inicjatywy Trójmorza – powiedział Stephen Biegun, podsekretarz stanu USA w trakcie online-spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich tej inicjatywy. Rząd Estonii działał jako gospodarz, donosi Voice of America.

Celem inicjatywy Trójmorza jest dążenie do dobrobytu gospodarczego poprzez rozwój współpracy między krajami położonymi nad brzegami Morza Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.

Podczas spotkania Stephen Biegun powtórzył poparcie USA dla wysiłków dwunastu państw uczestniczących w inicjatywie Trójmorza. Podkreślił w szczególności, że jest to próba wzmocnienia energetyki, transportu, technologii i infrastruktury cyfrowej.

Podsekretarz stanu USA zauważył, że bezpieczny, zamożny i odporny region Trójmorza nie tylko łączy kraje Europy Środkowo-Wschodniej z resztą Unii Europejskiej, ale także odgrywa kluczową rolę w ich relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Wiceminister spraw zagranicznych USA podkreślił, że Stany Zjednoczone zamierzają zainwestować do miliarda dolarów w projekty inicjatywy Trójmorza.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowe

„Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem” – Halford John Mackinder

Jeżeli chcemy zachować niepodległość – nie ma ucieczki od Międzymorza. Do tego potrzeba nam sojuszu z Ukrainą