Aktualności

Prezydenci Ukrainy i Polski omówili kwestie bezpieczeństwa w regionie

Na zaproszenie Prezydenta RP wizytę w Polsce składa Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tematem rozmów sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej. Wsparcie Ukrainy to obecnie jeden z priorytetów polityki międzynarodowej Andrzeja Dudy – podkreśla szef BBN Paweł Soloch, informuje oficjalny serwis internetowy Prezydenta RP.

W Wiśle trwają konsultacje między Prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematem rozmów jest sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące ze strony Rosji. Przywódcy mają omówić ostatnie wydarzenia na forach międzynarodowych, w tym NATO oraz OBWE, w której Polska sprawuje obecnie roczne przewodnictwo.

– Polska wspiera Ukrainę, bardzo jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji i sprzeciwia się ustępstwom w tej sprawie – mówił w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełen poparcie świata zachodniego, sojuszników z NATO – podkreślił.

Jakub Kumoch poinformował że rozmowy w Wiśle potrwają dziś do bardzo późna i będą kontynuowane w piątek. – Chcemy, by była pełna, jasna koordynacja działań między naszymi państwam – podkreślił szef BPM.

Jak zapowiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Prezydenci będą rozmawiać także o ewentualnych formach wsparcia, jakiego Polska oraz cały Sojusz będą mogły udzielić Ukrainie, zarówno w wymiarze politycznym, jak i materialnym. – Wiemy, że niektóre państwa deklarują już gotowość do dostarczenia na Ukrainę sprzętu i uzbrojenia defensywnego – zaznaczył Paweł Soloch.

Redakcja

Share
Published by
Redakcja