Aktualności

Premier RP: Polska może wysłać F-16 Ukrainie w koordynacji z NATO

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że jeżeli zostanie podjęta decyzja o wysłaniu samolotów F-16 walczącej Ukrainie, Polska będzie działać w „pełnej koordynacji” z sojusznikami.

Morawiecki przypomniał, że Polska koordynuje wszelkie działania zmierzające do wzmocnienia Ukrainy przez zachodnich partnerów, zwłaszcza, jak mówił, koordynuje z USA.

Powiedział, że stało się tak na przykład kilka miesięcy temu z samolotami MiG-29 z zapasów krajów NATO i każda inna pomoc w lotnictwie zostanie tak samo skoordynowana, wprowadzona i dostawy zostaną zrealizowane z innymi krajami NATO.

Morawiecki nie chciał sprecyzować, ile samolotów F-16 Polska może wysłać Ukrainie.

Najbliższe spotkanie w formacie Ramstein, gdzie kraje wspierające Ukrainę wspólnie podejmują decyzje o dalszym rodzaju wsparcia, zaplanowane jest na 14 lutego.

Źródło: Kresy.pl

Przypomnijmy, wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Sibiga oświadczył, że na kolejnym spotkaniu, w lutym br., zostanie rozpatrzona kwestia dostaw samolotów bojowych.

Wysoki urzędnik ukraiński jest przekonany, że Ukraina wkrótce otrzyma od zachodnich partnerów niezbędną broń, w tym czołgi, pojazdy opancerzone i samoloty.

„To jest moje mocne przekonanie i jestem pewien, że wszyscy się o tym przekonamy, że ten Rammstein stworzy nową rzeczywistość. Jestem też przekonany, że nieoficjalnie możemy go nazwać Rammsteinem sił pancernych”

– podkreślił Andrij Sibiga.

Jesteśmy pełni nadziei. A dziś w swoim przemówieniu prezydent zapowiedział, że na kolejnym spotkaniu Rammstein zostanie rozpatrzona kwestia dostaw samolotów bojowych – powiedział wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy.

20 stycznia media, powołując się na szefa holenderskiego MSZ, napisały, że jeśli Kijów wyśle prośbę o dostawę myśliwców F-16, to Amsterdam jest gotowy to rozważyć. Następnego dnia ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter oświadczył, że Waszyngton poprze ten pomysł.

Na pytanie, czy Waszyngton zgodzi się poprzeć taki ruch Holandii dyplomata odpowiedział: „Od dawna uważamy, że to, co dostarczają nasi sojusznicy, to ich sprawa. I wspieramy niezliczone dostawy, które nasi sojusznicy przekazali Ukrainie. Dlatego spodziewam się, że w USA będzie szerokie poparcie dla naszych sojuszników, którzy będą nadal zwiększać swój wkład” i dodał, że chodzi o myśliwce.

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

PRZECZYTAJ:

Related Post

USA poprą pomysł Holandii o wysłaniu na Ukrainę myśliwców F-16

Szef NATO: Nowa pomoc wojskowa pozwoli Ukrainie na podjęcie ofensywy

Ukraina otrzyma od sojuszników niezbędny sprzęt wojskowy, w tym samoloty – Biuro Zełenskiego

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE:

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Bild: „Rozpoczyna się odliczanie do dnia X”. Szef Pentagonu: „Ukraina ma bardzo duże szanse na skuteczną kontrofensywę”

Ukraina otrzymała w ostatnim czasie dziesiątki próbek ultranowoczesnego zachodniego sprzętu wojskowego i amunicji i zbliża się dzień, w którym potężna…

20 godzin ago

Zełenski: Kijów chce pokoju, ale może on nadejść dopiero po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy

Negocjacje z Rosją są możliwe tylko wtedy, gdy jej wojska zostaną całkowicie wycofane z Ukrainy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr…

1 dzień ago

Abp Gądecki o publikacji KUL: to nieoceniony skarb dla Kościoła

„Te dwa tomy są nieocenionym skarbem dla Kościoła, dlatego że pokazują wysiłek, który był kiedyś obecny, a zupełnie został zapomniany”…

2 dni ago

Prezydent Duda: Ukraińcy walczą za nas wszystkich. Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść dalej

Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś. Ukraina nigdy…

3 dni ago

400 dni wojny na Ukrainie: historie bohaterskich sióstr walczących o człowieczeństwo

W piekle wojny nie poddają się i wciąż niosą pomoc ludności na Ukrainie. O historiach bohaterskich sióstr zakonnych dowiadujemy się…

3 dni ago

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK przekazały dwa samochody ukraińskim artylerzystom

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK, w ramach projektu pomocowego, przekazały dwa samochody artylerzystom z ukraińskiej Gwardii Narodowej…

3 dni ago