Aktualności

Maurycy Mochnacki wraca do Polski!

ZDJĘCIE: FUNDACJA WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA

Staraniem Fundacji Wolność i Demokracja, po blisko 200 latach, które upłynęły od pochówku Maurycego Mochnackiego we francuskim Auxerre, autor Powstania Narodu Polskiego spoczął dzisiaj na Powązkach Wojskowych.

Maurycy Mochnacki (1803-1834) to jedna z tych postaci, które mimo niepodważalnych zasług w niewielkim tylko stopniu funkcjonują w przestrzeni publicznej. W porównaniu ze współczesnymi sobie Mickiewiczem, Chopinem, czy Chłopickim został niejako umiejscowiony w drugim szeregu polskiego romantyzmu.

Mając na uwadze jego olbrzymi dorobek krytyczno-literacki i historyczny, czynne uczestnictwo w powstaniu listopadowym, jak również, bywało, niewdzięczną działalność polityczną, Fundacja Wolność i Demokracja podjęła się trudu sprowadzenia Bohatera w nadziei przywrócenia go zbiorowej pamięci.

PRZECZYTAJ:

Maurycy Mochnacki – „obywatel Polski, wróg Moskwy”

Maurycy Mochancki był żołnierzem i, jak na żołnierza przystało, pogrzeb miał wojskowy. Jego szczątki odebrała z Francji wojskowa CASA – samolot, jakim do kraju sprowadzono m.in. ofiary katastrofy smoleńskiej. Przez całą podróż towarzyszyli mu wysocy rangą przedstawiciele polskich władz.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się przyjęciem szczątków na Okęciu. Stamtąd zostały one przewiezione do Katedry Polowej WP. W trakcie mszy głos zabrał prezes rady ministrów, M. Morawiecki. Premier otworzył swe wystąpienie słowami: „Mochnacki wraca wreszcie do Polski. Wraca po 190 latach, 187 lat od czasu, kiedy marzył o niej, myślał o niej”.

Po skończonym nabożeństwie kondukt żałobny udał się w kierunku Powązek Wojskowych. Nad grobem przemówienie wygłosiła potomkini Mochnackiego, Marta Ławacz, podkreślając, że jej wielki przodek, nie tylko z emigracji wrócić nie mógł, ale i nie chciał, widząc w kraju to, co później Żeromski nazwie „popiołami narodowego życia”.

Related Post

Mochnacki wraca dziś do Polski wolnej, dumnej i, mimo realnych zagrożeń, z nadzieją patrzącej w przyszłość. Polski czerpiącej z bliskiego mu przekonania, że naród to nade wszystko wspólnota kultury, również politycznej – czynnika niezbędnego, aby „uznać się w jestestwie swoim”.

W ramach niniejszego zadania, Fundacja Wolność i Demokracja wyremontowała 2 nagrobki powstańców listopadowych spoczywających na cmentarzu w Auxerre – majora Konstantego Parczewskiego i generała Tomasza Konarskiego.

Zadanie „Przeniesienie szczątków Maurycego Mochnackiego do Polski: ekshumacja, pogrzeb i upamiętnienie” zostało sfinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2021”.

Inicjatywę wsparła również finansowo Fundacja Most the Most.

Źródło: Fundacja Wolność i Demokracja

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Redakcja

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Debata akademicka na KUL „Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje”

„Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje” to tytuł debaty, na której eksperci, m.in. wybitni historycy i znawcy dziejów Kościoła…

28 minut ago

Negocjacje z Putinem są nie do przyjęcia, poczucie bezkarności zachęca go do agresji!

Zachodnia polityka ustępstw i „nieprowokowania” Rosji przyniosła odwrotny skutek do zamierzonego – jeszcze bardziej rozzuchwaliła Putina! Im bardziej Zachód ustępuje…

1 dzień ago

Mateusz Morawiecki: Porażka Ukrainy oznaczałaby porażkę Zachodu

Gdyby Chiny zaangażowały się poważniej w konflikt po stronie Rosji, skłoniłoby to USA do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy – powiedział…

1 dzień ago

Wiceminister rodziny: dalsze rozwiązania mieszkaniowe i dot. wzmocnienia stabilności na rynku pracy

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha zapowiada w rozmowie z Family News Service wdrażanie dalszych elementów Strategii Demograficznej 2040.…

1 dzień ago

Putin grozi bronią jądrową i wciąga Białoruś w machinę wojny. Wiceszef MSZ: Polityka odstraszania NATO jest słuszna

„Decyzja prezydenta Rosji o rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi jest dalszym krokiem w kierunku wciągania tego kraju w tryby rosyjskiej…

2 dni ago

Putin blefuje? Wojna na wyniszczenie zakończy się porażką Rosji – były oficer CIA

Rosja może przerwać wojnę i wycofać wojska bez katastrofalnych konsekwencji i Putin dobrze o tym wie. Jednocześnie dla Ukrainy ta…

2 dni ago