Kremlowskie matrioszki

Endeckość jest chorobą – Paweł Przeciszewski

Pochodzę z rodziny endeckiej, za młodu wierzyłem w ich idee, potem, stopniowoo, przez całe zycie doszedłem, że był to najbardziej szkodliwy, moralnie najpodlejszy, a intelektualnie najgłupszy kierunek w całych dziejach myśli politycznej Polski. Dziś każdy młody człowiek, który skłania się w tę stronę doprowadza mnie do reakcji alergicznej.

Paweł Przeciszewski

Co do Dmowskiego i sprzedania przez niego Polaków bolszewikom, to na jego polecenie zrobili to w Rydze jego fagasi Jan Dąbski (główny negocjator) i Stanisław Grabski (postać wyjątkowo wredna i niekompetentna) pozostawiła za linią graniczną z ZSRR ok. 1 mln Polaków, z których potem udało się wyewakuować nie więcej niż 800 tys.

Reszta po kilkunastu latach stała się obiektem najprawdziwszego ludobójstwa urządzonego przez NKWD Jeżowa. Znowu mamy tylko dane szacunkowe, bolszewicy rozstrzelali koło 200 tys. a resztę rozproszyli po łagrach i zsyłce, z których po śmierci Stalina może odnalazło się wśród żywych około 150 tys.

Według mnie w całych dziejach Polski nie zaistniała potworniejsza zdrada, niż traktat ryski. Wygraną wojnę zamienił on w naszą klęskę.

Zdrajcy Dąbski i Grabski, ulegający swojemu pryncypałowi Romanowi Dmowskiemu, który był do tego stopnia politycznym idiotą, że nawet nie zakładał wariantu, że władza bolszewicka może okazać się trwała – byli nawet szkodliwi dla Polski niż bolszewicy. To oni – nie chcąc dopuścić do utworzenia sfederowanej z Polską Białorusi, niejako zmusili bolszewików do wzięcia Mińska wraz z okolicami. W samym Mińskużyło wtedy ok. 75-80 tys. naszych rodaków, a w jego okręgu conajmniej drugie tyle, jeśli nie więcej.

Traktuję każdego młodego człowieka, który ulega bzdurom głoszonym przez jego samego i jego zwolenników, jak za człowieka, który z własnej woli obcuje z cholerą albo dżumą. Tak, idee narodowe w wykonaniu tej orientacji są dla ludzkiego intelektu dokładnie tym samym, czym cholera bądż dżuma.

Niestety coraz bardziej utwierdzam w przekonaniu, że endeckość jest ciężką chorobą psychiczną, jedynie wyjątkowo dającą się uleczyć.Całe życie leczę się z choroby psychicznej, jaką dziadek – postać skądinąd kryształowa – mi zaszczepił. Naprawdę na palcach jednej ręki mogę policzyć w Polsce ludzi, którzy wyszli z bardziej endeckich domów niż mój. Nie znam też nikogo, kto we wczesnej młodości przeczytał więcej endeckich książek, niż ja sam. Z pozycji człowieka urodzonego i wychowanego jako „dziecko endecji”, z przerażeniem obserwuje jak ta ciążka choroba społeczna, z której z takim trudem się wyzwalam odradza się znowu wśród Polaków.

Mój dziadek był we władzach SN w casie okupacji, a tym samym na samym szczycie konspiracyjnej endeckości w trakcie okupacji hitlerowskiej. On próbował potem legalizować endecję po wojnie. Wszystkie rozmowy dotyczące tego toczyły się w moim – aż do zeszłego roku mieszkaniu w Warszawie przy ul. Belgijskiej 3.

Paweł Przeciszewski, Facebook

Related Post
Redakcja

View Comments

  • Nie odmawiam Dmowskiemu jego zasług z Wersalu, czy ocalenia Polski w 1918 przed Bolszewikami (zdaje się wynegocjował z Niemcami opóźniony odwrót z frontu wschodniego), ale w kwestii Kresów, a co za tym idzie Polski, był pożytecznym głupcem. Nasi pradziadowie doskonale wiedzieli, że między Rosją, a Germanami utrzyma się tylko maksymalnie duże i silne państwo. Przez kilkaset lat ta właśnie koncepcja Polski sprawdzała się doskonale. Plemienne państwo Piastów, wbrew temu co wpajała wciąż żywa peerelowska propaganda, było jedynie igraszką sąsiadów. Już w 14 wieku byliśmy co najmniej dwukrotnie na granicy rozbioru (między Czechów i Krzyżaków). Człowiek o inteligencji Dmowskiego musiał o tym doskonale wiedzieć. Jego "Polska dla Polaków" w 20 wieku musiała być jeszcze słabsza od Polski Piastowskiej. Forsowanie takiej właśnie koncepcji Polski, oraz "skracanie tej Polski trochę", to były idee, w optymistycznej wersji, chodzenia na krawędzi przepaści, żeby nie nazwać ich samobójczymi.

  • Wygraną wojnę w klęskę? Polska straciła ok 160 tyś zabitych i rannych ,wygłodzony i zniszczony kraj nie był w stanie prowadzic dalej wojny na taką skalę tj utrzymywać 900 tyś żołnierzy.

Share
Published by
Redakcja

Recent Posts

Bild: „Rozpoczyna się odliczanie do dnia X”. Szef Pentagonu: „Ukraina ma bardzo duże szanse na skuteczną kontrofensywę”

Ukraina otrzymała w ostatnim czasie dziesiątki próbek ultranowoczesnego zachodniego sprzętu wojskowego i amunicji i zbliża się dzień, w którym potężna…

18 godzin ago

Zełenski: Kijów chce pokoju, ale może on nadejść dopiero po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy

Negocjacje z Rosją są możliwe tylko wtedy, gdy jej wojska zostaną całkowicie wycofane z Ukrainy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr…

1 dzień ago

Abp Gądecki o publikacji KUL: to nieoceniony skarb dla Kościoła

„Te dwa tomy są nieocenionym skarbem dla Kościoła, dlatego że pokazują wysiłek, który był kiedyś obecny, a zupełnie został zapomniany”…

2 dni ago

Prezydent Duda: Ukraińcy walczą za nas wszystkich. Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść dalej

Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś. Ukraina nigdy…

3 dni ago

400 dni wojny na Ukrainie: historie bohaterskich sióstr walczących o człowieczeństwo

W piekle wojny nie poddają się i wciąż niosą pomoc ludności na Ukrainie. O historiach bohaterskich sióstr zakonnych dowiadujemy się…

3 dni ago

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK przekazały dwa samochody ukraińskim artylerzystom

Fundacja Wolność i Demokracja razem z Fundacja BGK, w ramach projektu pomocowego, przekazały dwa samochody artylerzystom z ukraińskiej Gwardii Narodowej…

3 dni ago