Wizyta w Polsce dwóch Prezydentów USA – Baracka Obamy i Donalda Trumpa, Szczyty NATO i Trójmorza. Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Blisko 200 wizyt krajowych i ponad 50 zagranicznych. Obniżenie wieku emerytalnego, a w planach: zmiana konstytucji. 6 sierpnia 2015  roku Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. To były bardzo intensywne dwa lata. Jak wyglądały?

Prezydent Andrzej Duda spotkał się także w Warszawie z Barackiem Obamą podczas Szczytu NATO w 2016 roku. Obaj politycy odbyli 45-minutowe spotkanie bilateralne. Prezydenci Polski i USA rozmawiali głównie nt. wzmocnienia wojskowej obecności na wschodniej flance NATO.

„Cieszymy się z tego, że Stany Zjednoczone tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszej części Europy” – mówił po spotkaniu Andrzej Duda.

Na kandydaturę Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oddało swój głos 190 państw. Wybór poprzedziła intensywna kampania, którą Prezydent Andrzej Duda prowadził zabiegając o poparcie podczas spotkań z przywódcami państw ONZ. Rozmawiał w tej sprawie m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale i ważny instrument dla polskiej polityki zagranicznej. Funkcja ta umożliwia też Polsce udział w głównych debatach dotyczących spraw pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Ogromne poparcie dla kandydatury do RB ONZ pokazuje silną pozycję Polski” – mówił po ogłoszeniu wyników Prezydent Andrzej Duda.

  •  SPOTKANIA ZE ŚWIATOWYMI PRZYWÓDCAMI I NASTĘPCAMI TRONU

Prezydenci USA: Donald Trump, a wcześniej Barack Obama. Prezydenci Republiki Federalnej Niemiec: Frank-Walter Steinmeier Joachim Gauck, Prezydenci Francji: Emmanuel Macron i François Hollande, Prezydenci: Włoch Sergio Mattarella, Etiopii Mulatu Teshome, Meksyku Enrique Peña Nieto, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Gruzji Giorgi Margwelaszwili, Szwajcarii Johann Schneider-Ammann, Węgier János Áder, Izraela Reuven Rivlin, Palestyny Mahmud Abbas,  Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, Ukrainy Petro Poroszenko, Słowacji Andrej Kiska.Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, Premier Kanady Justin Trudeau, Emir Kataru Tamim ibn Hamad Al Sani, Król Jordanii Abd Allah II ibn Husajn, Król i królowa Szwecji: Karol XVI Gustaw i Sylwia Sommerlath, Królowa Danii Małgorzata II czy Para Książęca Cambridge William i Kate.

Część z powyższych spotkań odbywała się poza granicami Polski, ale podczas swojej dotychczasowej kadencji, Andrzej Duda w 2015 roku przyjął w kraju 6 głów państw i szefów rządów, w kolejnym roku 19 przywódców, zaś do połowy 2017 r. 13.

Andrzej Duda pełniąc funkcję Prezydenta RP w 2015 roku odbył 12 wizyt zagranicznych, w kolejnym roku 29, natomiast w 2017 r. do chwili obecnej – 11. Ich celem była konsekwentna realizacja założonych przez Prezydenta celów w polityce zagranicznej. W pierwszym roku były to przede wszystkim: wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz sukces szczytu NATO w Warszawie. Oba cele udało się zrealizować.  Następnym ważnym kierunkiem aktywności dyplomatycznej Prezydenta było dążenie do zdobycia funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którego Polska została wybrana imponującą liczbą 190 głosów.

Naprawdę mamy powody do radości, budowanie potencjału Rzeczypospolitej trwa i układa się jak widać doskonale” – mówił Andrzej Duda.

__________________________

 Sukcesem zakończyła się również koncepcja wzmocnienia współpracy regionalnej w ramach UE i powołanie do życia Inicjatywy Trójmorza, której Szczyt miał miejsce w Warszawie, a gościem honorowym był Prezydent USA Donald Trump. Dalsza aktywność zagraniczna Andrzeja Dudy będzie koncentrowała się wokół dwóch osi – bezpieczeństwa oraz budowania więzi międzynarodowych i pozycji Polski w globalnej wspólnocie.

„Jeżeli chodzi o nasz udział w przyszłości w G20, to uważam, że jest to coś, o co powinniśmy się ubiegać. Cały czas rozwijamy nasz potencjał gospodarczy i uważam, że to jest możliwe – przekonuje Prezydent Duda.

__________________________

Prezydent odwiedził takie państwa w Europie, jak m.in: FrancjęNiemcyWielką BrytanięWęgryBelgięDanięSzwecjęEstonięGruzjęPortugalięUkrainęCzechy,SłowacjęSłowenięNorwegięWłochyWatykan czy Chorwację. Udał się do Stanów Zjednoczonych AmerykiKanadyChinEtiopii oraz Meksyku. Był również w Izraelu, Palestynie czy Jordanii.

Otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych – to efekt wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, a następnie rewizyty w Polsce Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpingapodczas której przywódcy obu państw podpisali oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL. Równolegle polskie i chińskie firmy zawarły szereg umów dwustronnych. W dzienniku „China Daily” ukazał się także wywiad z Prezydentem Andrzejem Dudą.

 „Mam nadzieję, że Polska stanie się dla Chin bramą do Europy” – mówił polski Prezydent podczas konferencji z Przewodniczącym Xi Jinpingiem.

TAK DLA SILNEGO REGIONU

Dwanaście państw, trzy morza i jeden cel: rozwój regionu. Dwudniowy Szczyt Inicjatywy Trójmorza, czyli nowy pomysł na zwiększenie jedności europejskiej w ramach UE, odbył się zinicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović w Warszawie. Gościem specjalnym był Prezydent USA Donald Trump. Celem Inicjatywy Trójmorza jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

 

„Zdecydowałem się uczynić Inicjatywę Trójmorza jednym z priorytetów mojej prezydentury; to inicjatywa o charakterze nie tyle politycznym, co infrastrukturalnym i gospodarczym” – podkreślił Prezydent Andrzej Duda.

W Łańcucie, na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy, odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, na które przybyli przywódcy Słowacji Andrej Kiska, Czech Miloš Zeman i Węgier János Áder.

Spotykamy się po to, aby rozmawiać o wspólnych dla nas sprawach, szczególnie zaś – by zastanowić się, jak zwiększyć naszą rolę i znaczenie w Unii Europejskiej”  mówił Andrzej Duda.

__________________________

 Prezydent stara się aby do spotkań z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej dochodziło regularnie. Wielokrotnie gościł w Polsce Andreja Kiskę, sam też przebywał z rewizytami na Słowacjim.in. na konferencji GLOBSEC w Bratysławie. Na zaproszenie węgierskiego Prezydenta Ádera w Budapeszcie brał udział w obchodach 60. rocznicy Rewolucji Węgierskiej.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel na marginesie spotkania przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w BrukseliPrzywódcy ustalili, że spotkanie Trójkąta Weimarskiego odbędzie się we Francji, a proponowana data to koniec sierpnia. Politycy rozmawiają również telefonicznie. 

Prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Petro Poroszenko, spotkali się w Kijowie gdzie przyjęli wspólną deklarację, odnoszącą się do 25-lecia relacji polsko-ukraińskich. Polski przywódca był też jedynym zagranicznym gościem biorącym udział w uroczystościach z okazji25. rocznicy uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy. Podczas szczytu NATO w Warszawie tematowi Ukrainy poświęcona była odrębna dyskusjaKiedy Prezydent Ukrainy przebywał z wizytą w Polsce, obaj przywódcy wyrazili wolę zainicjowania wspólnej polsko-ukraińskiej „instytucji dobrego sąsiedztwa.

 

TAK DLA BEZPIECZEŃSTWA

Prezydent Andrzej Duda był gospodarzem Szczytu NATO, który odbył się w Polsce w 2016 roku. Jednym z honorowych gości był Prezydent USA Barack Obama. W sumie Warszawę w tych dniach odwiedziło 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych i 39 ministrów obrony.  Przywódcy państw NATO podjęli w Warszawie kluczową decyzjęo wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich.

„Warszawski szczyt NATO jednoznacznie pokazał jedność, spójność i solidarność Sojuszu; NATO i Polska odniosły sukces – powiedział Andrzej Duda po zakończeniu szczytu.

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, które w zależności od państwa liczą od kilkuset do ponad tysiąca żołnierzy. Każdy oddział, który trafia na wschodnią flankę w ramach ciągłej, rotacyjnej obecności, jest wielonarodowy, ale ma tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W przypadku Polski taką rolę pełnią Stany Zjednoczone.  Podczas wizyty w PL Prezydent USA Donald Trump podtrzymał zobowiązanie wzajemnej obrony w ramach NATO. „Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5.” – mówił.

Przybycie wojsk NATO to historyczny moment, na który czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej”– powiedział Prezydent RP  podczas oficjalnego powitania na poligonie w Orzyszu żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Polska, jako jedno z nielicznych państw NATO realizuje zobowiązanie dotyczące wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB. Prezydent w pełni popiera także projektstopniowego zwiększania wydatków obronnych do 2,5 proc. w 2030 r. Przyznał też, podczas  konferencji poświęconej przemysłowi obronnemu, że „są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii”.

„Potrzebujemy naszego polskiego, nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego, który będzie przemysłem innowacyjnym” – uważa Andrzej Duda.

To największe ćwiczenia wojskowe w Polsce po 1989 r. Miały za zadanie pokazać gotowość wojsk NATO do kolektywnej obrony terytorium Polski. Wzięło w nich udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. z Polski i ok. 13,9 tys. z USA. Oprócz Wojska Polskiego ćwiczyli żołnierze z 18 państw NATO i kilku państw partnerskich Sojuszu, wyposażeni w 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

Szczyt bezpieczeństwa nuklearnego odbył się w Waszyngtonie i uczestnicyzło w nim ponad 50 państw świata. Celem tych spotkań, zainicjowanych przez byłego już prezydenta USA Baracka Obamy, jest zapobieganie terroryzmowi nuklearnemu poprzez m.in. ograniczenie zasobów i lokalizacji wysoko wzbogacanego uranu na świecie oraz większą kontrolę materiału radiologicznego.

„Polska jest w awangardzie państw działających na rzecz bezpieczeństwa nuklearnego i radiologicznego” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Szczytu.

Prezydent dąży do tego, by między Polską a USA został zawarty kontrakt długoterminowy na dostawy gazu LNG, by w ten sposób zdywersyfikować dostawy tego surowca. Podczas spotkania z Prezydentem Trumpem przywódcy poruszyli ten temat. Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, abyście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy, uzależnieni od jednego tylko dostawcy, który był monopolistą” – oświadczył Donald Trump.

Andrzej Duda odwiedził też Elektrownię Połaniec, która została kupiona od francuskiego właściciela, przez Grupę Enea, należącą do Skarbu Państwa. Prezydent podkreślił, że dzięki tej transakcji poprawiło się bezpieczeństwo energetyczne kraju. Podczas szczytu Prezydentów Grupy Wyszehradzkiej w Łańcucie oraz Rzeszowie i podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza jednym z głównych tematów było bezpieczeństwo rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Chcemy budować bezpieczeństwo energetyczne w ramach inicjatywy Trójmorza” – tłumaczy Prezydent Andrzej Duda.

TAK DLA PRAWA

„Czas na poważną debatę konstytucyjną. Z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa, nie tylko z udziałem elit i polityków. Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca od 20 lat ich zadowala” – powiedział Prezydent 3 maja 2017 r. zapowiadając referendum konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji.

__________________________

Andrzej Duda chce, by  11 listopada 2018, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polacy wypowiedzieli się w sprawie zmian ustrojowych. Wyjaśniając powody decyzji, prezydent podkreślił, że gdy obecnie obowiązująca konstytucja była przyjmowana, Polska nie była w NATO, w Unii Europejskiej, nie określono jaki powinien być wpływ europejskiego prawa na polskie.

„Polska się zmieniła, czas na zmianę konstytucji” – uważa Prezydent Andrzej Duda.

__________________________

Prezydent chce również, aby Polacy określili jaka ma być pozycja Prezydenta RP względem rządu: czy powinien być wybierany w wyborach powszechnych i w związku z tym otrzymać silny mandat w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obrony państwa, jak i w sprawach polityki międzynarodowej, czy może Polacy chcą systemu kanclerskiego, z głową państwa wybieraną przez Zgromadzenie Narodowe. Referendum poprzedzi szereg spotkań głowy państwa z organizacjami społecznymi, politycznymi i obywatelskimi.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu szereg inicjatyw legislacyjnych, a wśród nich: projekt ustawy ws. obniżenia wieku emerytalnego, nowelizację ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w którym zaproponował m.in. aby świadczenie z programu 500+ nie wpływało na wysokość alimentów. Podpisał także pierwszą inicjatywę legislacyjną z zakresu oświaty polonijnej – odpowiedź na potrzeby Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Skierował do Sejmu nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której celem jest uwzględnienie w procesie legislacyjnym w większym stopniu niż dotychczas potrzeb mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Także z inicjatywy Prezydenta sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko; jeśli tak, wymierzona kara powinna być wyższa – zakłada przygotowany przez niego projekt noweli kodeksu karnego. Ponadto Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości,projekt nowelizacji ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Powstał też prezydencki projekt ustawy wspierający pracowników czy nowelizacji kodeksu wykroczeń, który ma wyeliminować nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych18 lipca 2017 r. prezydent Andrzej Duda przedstawił Sejmowi RP projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. 24 lipca br. w orędziu Prezydent RP zapowiedział, że w ramach inicjatywy legislacyjnej złoży nowe wersje projektów reformujących sądownictwo. Zaś kilka dni temu zaproponował kolejne regulacje korzystne dla kredytobiorców. 

Prezydent podpisał ponad 450 ustaw, skierował do Sejmu RP 7 wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy; do Trybunału Konstytucyjnego 3 wnioski o zbadanie zgodności z Konstytucją; ratyfikował i ogłosił 120 umów międzynarodowych; wydał 21 rozporządzeń, w tym 10 wpisujących obiekty zabytkowe na listę Pomników Historii; wydał 10 zarządzeń; 26 postanowień w sprawach obronności i porządku publicznego; 9 postanowień w sprawach wewnętrznych oraz na wniosek Ministra Obrony Narodowej nadał sztandar 13 jednostkom wojskowym.

Z inicjatywy Prezydenta odbyło się ponad 170 uroczystości wręczenia odznaczeń i nominacji, w tym uroczystości z okazji świąt państwowych i jubileuszowych. Ponad 6400 funkcjonariuszy i żołnierzy zostało mianowanych przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych na pierwszy stopień oficerski, a 53 osobom Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie (admiralskie).

Prezydent wręczył 20 osobom Order Orła Białego, nadał ponad 2700 Krzyży Wolności i Solidarności, będących nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej.

Ponadto, podczas 13 uroczystości do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego powołane zostały 753 osoby, a na stanowisko asesora sądowego – 11. W Pałacu Prezydenckim odbyło się 9 uroczystości wręczenia aktów nadania tytułów profesorskich. Łącznie otrzymało je 573 naukowców. 9 sędziów Trybunału Konstytucyjnego złożyło wobec Prezydenta RP ślubowanie. Prezydent nadał 172 841 ordery i odznaczenia. Oprócz tego, podpisał 158 postanowień dotyczących mianowania i odwołania Ambasadorów RP.

Do powołanej jeszcze w czasie kampanii wyborczej tak zwanej „Dudapomocy”, czyli Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej od 6 sierpnia 2015 r. wpłynęło 33.670 pism i e-maili. Pracownicy „Dudapomocy” udzielili odpowiedzi lub podjęli interwencję w 15050 przypadkach, przeprowadzili ok. 3690 rozmów telefonicznych, przyjęli na spotkaniach blisko 4 tys. osób. W ramach Biura zaczął również funkcjonować wolontariat. Analizy spraw zgłaszanych do BIPP przez obywateli skutkowały szeregiem inicjatyw legislacyjnych. Dzięki interwencji „Dudapomocy” szczęśliwie zakończyła się m.in. sprawa pani Anny Jagły, mamy Asi z Poznania – dziewczynki, która zorganizowała osiedlowy kiermasz swoich zabawek, ponownie otrzymuje wsparcie od państwa.

TAK DLA SPOTKAŃ Z OBYWATELAMI

Prezydent, któremu często towarzyszyła Małżonka oraz Ministrowie KPRP, odbył dotychczas 187 wizyt krajowych spotykając się z mieszkańcami Polski oraz uczestnicząc w najważniejszych uroczystościach i wydarzeniach na terenie kraju, m.in. obchodach rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, II wojny światowej35-leciu NSZZ Solidarność45-leciu Wydarzeń Grudniowych40-leciu Czerwca 76 w Płockuale także biorąc udział w Prezydenckich Dożynkach w Spale czy Barbórce.

Prezydent Andrzej Duda obiecał w kampanii wyborczej, że odwiedzi każdy powiat w kraju i spotka z jego mieszkańcami. Prezydent podtrzymał tę obietnicę wyborczą w liście skierowanym do uczestników XXII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich. Jak dotąd gościł w 52 powiatach. W każdym z miejsc starał się złożyć wieniec w miejscu ważnym dla lokalnej społeczności i historii. 

Andrzej Duda jest wyjątkowo aktywny medialnie. Dotychczas udzielił ponad stu wywiadów: telewizyjnych, prasowych i radiowych. Prezydent spotyka się też regularnie z mediami podczas konferencji prasowych.

AKCJE CHARYTATYWNE

Para Prezydencka chętnie działa charytatywnie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród akcji pomocowych, które wspiera Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda są m.in.: Szlachetna PaczkaBank Żywności, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, na którą Pierwsza Dama przekazała słynne zdjęcie ze Światowych Dni Młodzieży, a które zostało wylicytowane za rekordowe 200 tysięcy złotych.

Pomoc od Pary Prezydenckiej to także udział w akcjach Tornister Pełen Uśmiechów,Choinki Jedynki, Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach czy stypendia dla dzieci poległych lub rannych funkcjonariuszy. Podczas wizyty w Jordanii Para Prezydenckaprzekazała dary, które trafią do uchodźców z Iraku i Syrii. Kancelaria Prezydenta przekazała też kilkaset gadżetów i drobnych upominków z przeznaczeniem na licytacje charytatywne.

TAK DLA DIALOGU SPOŁECZNEGO 

Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska i Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zainaugurowali kampanię społeczno-informacyjną „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

„Polacy powinni mieć wybór, kiedy zakończą aktywność zawodową” – uważa Prezydent.

Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

„Podstawę nowoczesnego społeczeństwa i państwa stanowi solidarność wewnątrzspołeczna, ukierunkowanie na budowę dobra wspólnego i poczucia wspólnoty, z której nikt nie jest wykluczony” – podkreślił Prezydent.

​Andrzej Duda powołał nowe forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu. Rada Dialogu Społecznego zastąpiła funkcjonującą od 2001 roku Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W jej gronie zasiadają przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych i rządu oraz przedstawiciele: prezydenta, prezesa NBP i GUS. Dotychczas odbyły się trzy posiedzenia plenarne RDS.

  • DIALOG SPOŁECZNY
W ramach dialogu społecznego, zapowiedzianego przez Andrzeja Dudę podczas kampanii wyborczej, odbyło się blisko 170 spotkań, w tym debaty i konferencje, z przedstawicielami różnych grup i ruchów społecznych, organizacji, związków zawodowych czy samorządu. Poruszono tematy m.in. polityki społecznej, systemu ochrony zdrowia, barier, na które napotykają osoby niepełnosprawne czy spraw wsi oraz rolnictwa. Andrzej Duda kładzie także duży nacisk na spotkania z konkretnymi grupami zawodowymi, i tak Pałac Prezydencki odwiedzili przedstawiciele celników, farmaceutów, położnych, pielęgniarek, nauczycieli, rolników, górników, strażaków lotniskowych czy kupców.
Dwukrotnie Andrzej Duda wręczył też nagrody laureatom dwóch konkursów: NSZZ „Solidarność” „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” oraz Lider Dostępności”. Ponadto, Prezydent odbywa stały dialog ze środowiskami wspólnototwórczymi i religijnymi. Kancelaria Prezydenta jest także w stałym kontakcie z obywatelami. Dotychczas wystosowała odpowiedzi na ponad 68.000 listów, a pracownicy udzielili około 43.000 informacji i porad telefonicznych.

TAK DLA INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

Prezydent podpisał ustawę o innowacyjności: dzięki ulgom podatkowym, ustabilizowaniu finansowania czy komercjalizacji badań naukowych, innowacyjnym przedsiębiorstwom łatwiej jest prowadzić biznes. Objął także honorowym patronatem Kongres 590, podczas którego spotykają się przedstawiciele środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.
Andrzej Duda pomaga młodym przedsiębiorcom w poszukiwaniu inwestorów, partnerów biznesowych czy nowych rynków zbytu. Wyróżniający się start-upowcy otrzymują „paszporty” uprawniające do wstępu na pokład samolotu, którym prezydent udaje się w podróże zagraniczne. Pałac Prezydencki jest też miejscem, w którym odbywają się „Śniadania Start-upowe”. To szansa dla młodych przedsiębiorców, by spotkać się z przedstawicielami władz oraz spółek Skarbu Państwa.

Jednym z priorytetów polityki zagranicznej Prezydneta jest dyplomacja gospodarcza. – Będę chciał spotykać się z przedstawicielami państw grupy G20, by realizować polskie interesy gospodarcze – zapowiedział. Służyły temu m.in. wizyty w Meksyku czy Etiopii. Podczas tego typu wizyt Prezydentowi towarzyszą polscy przedsiębiorcy. W obecności głów państw podpisywane są również umowy dwustronnem.in. o współpracy gospodarczej czy wzajemnym kredytowaniu inwestycji.

Prezydent zaprasza na misje gospodarcze także młodych twórców polskich start-upów. Dostali oni szansę pokazania siebie i swoich pomysłów w czasie wizyty Prezydenta w Izraelu – centrum kreatywnej przedsiębiorczości. Gdy Andrzej Duda przebywał z wizytą w Szwecji, młodzi przedsiębiorcy wzięli tam udział w forum dotyczącym innowacyjności. Szwajcaria to z kolei m.in. siedziba Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą, gdzie pracuje wielu naukowców i inżynierów wykształconych na polskich uczelniach. Spotkanie z nimi było ważnym punktem programu wizyty w tym kraju. Na innowacje, nowoczesne technologie stawia też Singapur. Wizyta prezydenta Tony Tan Kenga Yamy w Warszawie była doskonałą okazją do zacieśnienia kontaktów gospodarczych.
Wyróżnia wybijające się firmy i nieprzeciętnych przedsiębiorców. Premiuje konkurencyjność, wydajność, innowacyjną myśl techniczną, solidność i etykę w biznesie. Nagrodą uhonorowane zostają najlepsze podmioty gospodarcze w kraju, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm.

TAK DLA HISTORII

Na Grobie Nieznanego Żołnierza powinna znaleźć się tablica Żołnierzy Wyklętych – powiedział Andrzej Duda 1 marca 2016r.

__________________________

 15 sierpnia 2016 na GNŻ odsłonięta została pierwsza, 10 listopada 2016,  druga tablica poświęcona Żołnierzom Niezłomnym. Prezydent wziął również udział w uroczystych pogrzebach Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Ponadto Pałac Prezydencki jest miejscem, w którym odbywają się uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar systemu komunistycznego. Andrzej Duda odwiedził także kwaterę „Ł” – tzw. Łączkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

„Prace IPN na Łączce to służba dla Polski” – mówił Prezydent dziękując za pracę zespołowi prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

W Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczyste obchody 40. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Andrzej Duda docenia również rolę cichych bohaterów opozycji demokratycznej z czasów PRL i przywraca pamięć o ich postawie i działaniach. Pamięta okobietach represjonowanych, internowanych i więzionych w czasie stanu wojennego; uczestnikach Ogólnopolskiego Strajku Chłopskiego z 1981 roku czy działaczach Studenckiego Komitetu Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia StudentówFederacji Młodzieży WalczącejSolidarności czy Solidarności Walczącej. Prezydent podpisał także nowelizację ustawy przyznającą 400 zł miesięcznie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym w okresie PRL.

Żołnierze Wyklęci, powstańcy warszawscy, żołnierze AK, NSZ, sybiracy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie mogą liczyć na uwagę i szacunek Andrzeja Dudy. Prezydent RP docenia także osoby pielęgnujące pamięć o tamtych wydarzeniach. Zdecydował m.in. o nominacji generalskiej dla płk. Ryszarda Kuklińskiego, nazywanego pierwszym polskim żołnierzem w NATO; odznaczył m.in. za wybitne zasługi dla niepodległości RP, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, którego pośmiertnie mianował generałem brygady. Prezydent wspierał nowelizację ustawy o kombatantach, która zapewnia członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej  prawo do noszenia munduru wraz z oznaki stopni wojskowych.

Prezydent wspiera inicjatywy zmierzające do oddania hołdu tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji, narażając życie swoje i bliskich, ratowali Żydów. Dlatego m.in. uczestniczył w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowejmianował pośmiertnie na stopień generała brygady Jana Karskiego, który jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego jako pierwszy informował aliantów o Holokauście, zorganizował w Pałacu Prezydenckim specjalny pokaz filmu „Stella” z udziałem Stelli Zylbersztajn-Tzur  czy uhonorował odznaczeniami państwowymi ponad 50 osób ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Przywracanie pamięci o 1000-letnim współistnieniu Polaków i Żydów na ziemiach polskich jest ważnym elementem polityki pamięci realizowanej przez Andrzeja Dudę. Prezydent złożyłwizytę w Izraelu gdzie wygłosił przemówienie w Yad Vashem – Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu; przyznał Order Orła Białego byłemu ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi oraz odbywa spotkania z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Dba również, by pamiętać o uroczystościach rocznicowych.

Historia Komitetu Obrony Robotników, roku ’56 w Polsce i na Węgrzech, Solidarności, Grobu Nieznanego ŻołnierzaPowstania Styczniowego czy Zbrodni Katyńskiej to tylko niektóre z tematów 12 już Lekcji RP organizowanych przez KPRP, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim i Belwederze. Tematyka Lekcji RP oprócz bezpośrednich odniesień do polskiej historii skupia się ponadto na zjawiskach społecznych i postaciach mających wpływ na otaczającą rzeczywistość. 

Prezydent jest inicjatorem przypadających na 2018 rok obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – zgłosił w tym celu do Sejmu projekt legislacyjny.  Podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski został powołany na Pełnomocnika Prezydenta do spraw Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. Dotychczas w Belwederze odbyły się  4 debaty historyków z okazji zbliżających się obchodów.

TAK DLA KULTURY

Impreza odbywa się rokrocznie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. 5 września 2015 roku w ponad 1600 miejscach w kraju oraz zagranicą odbyła się publiczna lektura „Lalki” Bolesława Prusa. Rok później, już w ponad 2 300 miejscach czytano wspólnie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W tym roku lekturą Narodowego czytania jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego”.

  • Prezydent Duda wziął udział w uroczystości otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Komitet po raz pierwszy obradował w Polsce.  Andrzej Duda podkreślił, że Kraków bardzo wiele zawdzięcza UNESCO i dziękował Komitetowi zwłaszcza za zaangażowanie w latach 70. gdy miasto to „ginęło w oczach”.

Para Prezydencka z chęcią przyjęła zaproszenie na wernisaż wystawy #dziedzictwo, zorganizowanej Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. To ponad 650 obiektów – obrazów, książek, dzieł i zabytków, ważnych dla polskiej tożsamości.

„Polscy artyści awangardy, tworząc nową sztukę, nie odrywali jej od tradycji” – mówił prezydent Andrzej Duda, który zainaugurował obchody 100-lecia awangardy w Polsce. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim otwarta została Sala Formistów. Odbyła się także sesja naukowa pt. „Sto lat awangardy w Polsce”.

W Pałacu Prezydenckim odbył się wyjątkowy koncert „U źródeł stylu narodowego muzyki polskiej XX wieku”, upamiętniający 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego. Na widowni, wraz z Parą Prezydencką zasiedli m.in. czołowi przedstawiciele środowiska muzycznego oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół muzycznych z Katowic, Płocka, Rzeszowa, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Zamościa, którym patronuje Karol Szymanowski.

TAK DLA RODZINY

500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze – to główne założenie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Podziękował przy tym premier Beacie Szydło oraz minister Elżbiecie Rafalskiej za zrealizowanie „naszego wielkiego zobowiązania” wobec Polaków i determinację. Prezydent skierował również do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o 500 Plus, tak by świadczenie nie mogło być powodem obniżenia alimentów. W Pałacu Prezydenckim odbyło się także eksperckie seminarium „Monitoring pierwszych skutków społecznych programu Rodzina 500 Plus” zorganizowane przez sekcję Polityka społeczna, rodzina Narodowej Rady Rozwoju.

  • OCHRONA ŻYCIA

Jestem zdecydowanym zwolennikiem ochrony życia. Przede wszystkim ze względów religijnych, ale także ze względu na to, że uważam, że ochrona życia ma w sobie element propaństwowy” – mówił Prezydent w jednym z wywiadów. Jego zdaniem konieczne jest absolutne zwiększenie ochrony życia dzieci poczętych, u których stwierdzono niepełnosprawności.

Prezydent wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wielokrotnie zwracają uwagę na wartość rodziny, chętnie patronują akcjom z tym związanym.  Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Para Prezydencka zaprosiła do Pałacu rodzinę z Przeciszowa. Państwo Grażyna i Sławomir Nelec są rodzicami piętnaściorga dzieci. Para Prezydencka co roku włącza się też m.in. w akcję Caritas „Tornister pełen uśmiechów” i przygotowuje imienne, szkolne wyprawki dla najmłodszych uczniów.

„Rodzina stanowi największą wartość; w swojej służbie prezydenckiej będę się nadal starał ze wszystkich sił, aby rodzina otrzymywała wszechstronne wsparcie ze strony Rzeczypospolitej” – zadeklarował Andrzej Duda.

 

TAK DLA WARTOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKICH

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda udali się do Gniezna, gdzie uczestniczyli w uroczystych obchodach 1050-lecia Chrztu PolskiRocznica była okazją do wygłoszenia przez Andrzeja Dudę orędzia przed Zgromadzeniem Narodowym.

„Dzięki Chrztowi Polski pokolenia obroniły w sobie polskość” – mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w odbywających się w Krakowie Światowych Dniach Młodzieży, na które wcześniej zaprosili młodych z całego świata nagrywając spot w trzech językach. Para Prezydencka spotkała się z papieżem Franciszkiemu którego wcześniej gościła już w Watykanie. Prezydent i Pierwsza Dama wraz z setkami tysięcy pielgrzymów ŚDM, wspólnie modlili się podczas mszy celebrowanej przez Ojca Świętego. Dzień wcześniej Andrzej Duda udał się do Brzegów by porozmawiać z czuwającymi tam pielgrzymami i podziękować m.in. strażakom, harcerzom i wolontariuszom za ich pracę podczas organizacji ŚDM.
  • PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN I 100. ROCZNICA OBJAWIEŃ FATIMSKICH

Podczas mijających dwóch lat Prezydent m.in. wziął udział w Pielgrzymce Stanowej Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Zaś w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem,  wraz z Małżonką uczestniczył w uroczystej mszy z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda jako pierwszy Prezydent RP odwiedził tzw. Amerykańską Częstochowę.

TAK DLA POLONII

W każdym zakątku świata – od Europy, poprzez Stany ZjednoczoneMeksyk czy Amerykę Północną – wszędzie tam, gdzie z oficjalną wizytą pojawia się Prezydent RP i Pierwsza Dama, organizowane jest spotkanie z mieszkającymi tam Polakami. Przedstawiciele Polonii często zajmują eksponowane stanowiska w polityce czy biznesie tych krajów. Zdaniem głowy państwa istotne jest, aby ten potencjał Polonii wykorzystać. Jest to także okazja do uhonorowania rodaków za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za promowanie polskiej kultury i historii. Prezydent Andrzej Duda zabiega o to, żeby Polacy mieszkający za granicą mieli stały kontakt z ojczyzną. Dlatego po objęciu urzędu podjął decyzję o utworzeniu w ramach Kancelarii Prezydenta RP Biura ds. Polonii i Polaków za granicą.

Poza Ojczyzną mieszka ok. 20 milionów Polaków. Wśród nich 80 tysięcy to dzieci uczące się języka polskiego. Dlatego Prezydent wystąpił z inicjatywą legislacyjną, dzięki której mógł wręczyć uczniom szkół polonijnych legitymacje uprawniające do zniżek.

„Ta legitymacja oznacza, że jesteście członkami wspólnoty polskich uczniów” – mówił Andrzej Duda wręczając legitymacje uczniom sobotniej szkoły im. Dywizjonu 303 w Sutton w Wielkiej Brytanii.

Kancelaria Prezydenta regularnie organizuje transporty z pomocą dla Polaków na Wschodzie, m.in. w okresie przedświątecznym. Do Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających w małych miejscowościach na UkrainieLitwie czy w Rumunii dzięki wsparciu sponsorów dociera żywność, chemia gospodarcza, ubrania i obuwie. Para Prezydencka przekazuje dla dzieci książki, komputery, maskotki i materiały edukacyjne czy sprzęt sportowy. Od początku kadencji odbyło się 6 takich akcji.

Kilkadziesiąt kartek ze świątecznymi życzeniami, jakie w Pałacu Prezydenckim przygotowały dzieci z warszawskich szkół trafiło do powstańców warszawskich, uczestników walk pod Monte Cassino i syberyjskich zesłańców, którzy dziś mieszkają w Domu Seniora w Montrealu. W lipcu 2017 weteran II wojny światowej i honorowy prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie płk Mieczysław Stachiewicz został roku odznaczony Orderem Orła Białego. Przedstawiciele Kancelarii, w imieniu Prezydenta, udają się także z wizytami do weteranów. 

TAK DLA SPORTU

Prezydent Andrzej Duda od początku swojej kadencji wspierał sportowców, trenerów polskiej kadry, a także kibiców. Za wybitne osiągnięcia sportowe, promowanie Polski na arenie międzynarodowej przyznał sportowcom odznaczenia państwowe. W Pałacu Prezydenckim przyjął m.in. reprezentantów Polski na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, w Zamku w Wiśle spotkał się na śniadaniu z Kadrą Narodową w skokach narciarskich, zaś w Arłamowie odwiedził podczas zgrupowania naszą reprezentację przygotowującą się do mistrzostw Europy w piłce nożnej, a później wraz z Małżonką kibicował biało-czerwonym podczas rozgrywek Euro 2016.

Objął też swoim patronatem liczne sportowe przedsięwzięcia, w tym Światowe Igrzyska Sportowe we Wrocławiu, a także otworzył charytatywne zawody narciarskie. Andrzej Duda włączył się również do akcji #witajwklubie. Dziennikarzom sportowym dziękował za rozbudzanie w Polakach zainteresowania sportem, rozsławianie osiągnięć naszych reprezentantów, wzruszenia i patriotyczne emocje.

Jagiellonia.org / prezydent.pl