Ciągłe kłamstwa władz rosyjskich w związku z konfliktem na Ukrainie tylko podkreślają fakt, że w najbliższej przyszłości Moskwa nie zamierza wycofywać żołnierzy z Donbasu i powrócić Krym w skład Ukrainy, jednak taka polityka Kremla może doprowadzić do upadku Rosji.

O tym w artykule dla serwisu internetowego wpływowego americańskiego think tanku Atlantic Council napisał starszy pracownik naukowy w Instytucie Studiów Polityki Zagranicznej, starszy pracownik naukowy ds. Rosji amerykańskiej Rady ds. Polityki Zagranicznej Stephen Blank.

„Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powtórzył ostatnio trzy fałszywe oświadczenia: w Donbasie nie ma rosyjskich żołnierzy, konflikt na wschodzie Ukrainy jest wojną domową, a nie rosyjską inwazją, a rosyjska armia nie odpowiedzialna za katastrofę malezyjskiego boeinga MH17 nad Donbasem w lipcu 2014 r. Wszystko to jest rażącym kłamstwem”

– napisał znany amerykański ekspert.

Blank zwrócił uwagę, że kłamstwo Rosji potwierdza, że pomimo negocjacji ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem i „Normandzką czwórką”, Moskwa w najbliższej przyszłości nie zamierza wycofywać żołnierzy z Donbasu i powrócić Krym w skład Ukrainy.

Ekspert podkreślił, że Rosja wzmacnia swoją obecność wojskową na Krymie, wysyłając więcej rakiet S-400 i starając się zainwestować jeszcze więcej zasobów. Konsekwentnie tłumi również przejawy ukraińskiej kultury i tożsamości na Krymie.

„Rosja odmawia przyjęcia uzgodnionego wyniku, co oznacza wycofanie się z Donbasu lub Krymu. Teraz Moskwa nalega, aby Ukraina dołączyła do samobójczych mińskich porozumień, które w rzeczywistości przekształcą Ukrainę w konfederację, której suwerenność może zostać w dowolnym momencie zniszczona przez Donbas”

– zaznacza autor.

Blank uważa, że przyczyną obecnej sytuacji jest to, że Rosja wciąż nie może zrozumieć, że Ukraina jest de iure niezależnym, suwerennym i odrębnym państwem.

„Ukraina może przetrwać bardzo długo, nawet w ściętych granicach. Ale Rosja nie może otrzymać pokój wraz z Ukrainą. Może tylko marzyć o imperium, przyłączając Krym i Donbas. W każdym razie ani wojna w pełnym tego słowa znaczeniu, ani pokój, w najbliższej przyszłości, najprawdopodobniej nie nadejdą […] Kłamstwa Ławrowa i Putina pokazują, że nie chcą przyznać, że imperium jest dla nich nieosiągalne, przyśpieszają tylko to, co ostatecznie stanie się zapaścią całego ich projektu, i najprawdopodobniej będzie to miażdżący upadek”

– podsumował Stephen Blank.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja rozpadnie się jak ZSRS – Witalij Portnikow

Rosja jest słabsza, niż się wydaje. 5 powodów

Stratfor: Rosję czeka upadek, Polskę rozkwit

W NATO prognozuje się rozpad Rosji

Rosja może rozpaść się jak domek z kart – były szef ukraińskiego wywiadu

Jeśli Putin nie zmieni swojej polityki, Rosja się rozpadnie – opinia ekspertów

Sankcje niszczą rosyjską gospodarkę. Kreml gorączkowo szuka sposobu wyjścia z krytycznej sytuacji

Rezerwy są wyczerpane. Fundusz Rezerwowy Rosji przestał istnieć

Rosyjskie regiony podnoszą głowy – Warsaw Institute