Polska stale przypomina partnerom w UE i NATO, że sprawa ukraińska nie może być zapomniana i wskazuje, kto w sporze między Ukrainą a Rosją jest ofiarą, a kto agresorem – oświadczył w poniedziałek w Kijowie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

„Podstawowym celem polskiej polityki jest to, żeby sprawa ukraińska nie była zapomniana i by kwestie bezpieczeństwa Ukrainy nie były postrzegane wyłącznie jako sprawa bezpieczeństwa Polski i krajów określanych jako flanka wschodnia NATO” — powiedział po rozmowach z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.

Soloch przybył na Ukrainę z dwudniową wizytą, podczas której spotkał się też z prezydentem Petrem Poroszenką. Przypomniał, że w odpowiedzi na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, Poroszenko 2 grudnia złoży wizytę w Polsce.

„Data ta została wybrana nieprzypadkowo: 2 grudnia 1991 roku Polska, jako pierwszy kraj, uznała niepodległość Ukrainy” — podkreślił.

Szef BBN poinformował, że podczas spotkania z Turczynowem omówiono praktyczną realizację ustaleń lipcowego szczytu NATO w Warszawie, który zatwierdził pakiet pomocowy dla Ukrainy oraz polsko-ukraińską współpracę wojskową m.in. w ramach trójnarodowej brygady LITPOLUKRBRIG.

„Rozmawialiśmy także o wymianie doświadczeń: o tym, co Polska może przekazać Ukrainie w zakresie kompatybilności ze strukturami NATO i o tym, co Ukraina może przekazać, jeśli chodzi o doświadczenia wojskowe związane z prowadzoną przez Ukrainę wojną” — zaznaczył.

Mówiąc o konflikcie na wschodzie Ukrainy Soloch odniósł się do mińskich porozumień w sprawie Donbasu, gdzie wciąż trwają starcia między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

„Staramy się przypominać naszym partnerom w UE i w NATO, które z dwóch państw pozostających w sporze Rosja-Ukraina, jest agresorem, a które ofiarą. I w takiej perspektywie powinna być dokonywana ocena działań Ukrainy i działań Rosji jeśli chodzi o realizację postanowień mińskich” — oświadczył.

Zapewnił przy tym, że zdaniem Warszawy dotychczas „nie ustały przyczyny, dla których wprowadzono sankcje wobec Rosji”.

„Polska podtrzymuje swoje stanowisko co do ich utrzymania” — powiedział szef BBN.

Drugiego dnia wizyty na Ukrainie Soloch i Turczynow wezmą udział w uroczystości otwarcia targów „Broń i Bezpieczeństwo”, na których swoje wyroby prezentują m.in. producenci z Polski.

Jagiellonia.org / wPolityce.pl / pap