Sytuacja na Ukrainie, Partnerstwo Wschodnie i relacje unijno-afrykańskie znajdą się wśród tematów poniedziałkowych rozmów szefów dyplomacji państw UE w Brukseli. W spotkaniu weźmie udział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

Jak poinformowało PAP biuro rzecznika prasowego resortu dyplomacji, na marginesie poniedziałkowego posiedzenia Rady ds. Zagranicznych, z inicjatywy Polski w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, w Brukseli odbędzie się śniadanie w formule „Grupy Przyjaciół” Ukrainy z udziałem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Pawło Klimkina, wysokiej przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini oraz szefów dyplomacji krajów UE. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat sytuacji na Ukrainie.

Wśród głównych tematów spotkania Rady ds. Zagranicznych ma z kolei znaleźć się m.in. wdrażanie Globalnej Strategii UE w obszarze bezpieczeństwa i obrony, których celem jest „właściwe przygotowanie UE do szybkiej odpowiedzi na zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa”.

Ministrowie poruszą również kwestię sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w krajach Rogu Afryki: Somalii, Etiopii, Erytrei, Dżibuti, Sudanie oraz Sudanie Południowym. Jak zapowiedziało MSZ, przedmiotem ich dyskusji będzie konieczność udzielenia międzynarodowej pomocy w celu zakończenia kryzysu humanitarnego, który dotknął już około 15 mln ludności Rogu Afryki.

Szefowie dyplomacji krajów UE mają też rozmawiać o przygotowaniach do listopadowego szczytu UE-Afryka w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej). Ministrowie spotkają się również na roboczym lunchu z przewodniczącym Komisji Unii Afrykańskiej Moussą Faki Mahamatem. Według informacji podanych przez służby prasowe MSZ tematem tej części rozmów będzie m.in. dalsza współpraca obu organizacji na rzecz poprawy sytuacji bezpieczeństwa, zapewnienia stabilizacji i rozwoju społeczno-gospodarczego społeczeństw afrykańskich, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych.

Tematem poniedziałkowych rozmów mają być również perspektywy współpracy UE z partnerami wschodnimi w kontekście planowanego na 24 grudnia br. szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Ministrowie omówić mają m.in. kwestie wzmocnienia odporności partnerów wschodnich na zagrożenia, reform administracji publicznej, rozbudowy sieci transportowych i energetycznych łączących region Europy Wschodniej z państwami UE, procesu dalszej liberalizacji wizowej oraz rozwoju przedsiębiorczości.

Jagiellonia.org / msz.gov.pl