Stoltenberg zwrócił uwagę, że decyzję o przyjęciu do NATO nowych członków podejmują państwa, które należą do Sojuszu. „Każde państwo ma prawo wybierać swoją drogę, czy chce być członkiem takiego sojuszu, jak NATO. Decyzja o przyjęciu zależy od 29 członków NATO i państwa zainteresowanego; żaden inny kraj nie ma na to wpływu” – oświadczył.

Sekretarz generalny NATO poinformował, że ważną częścią dyskusji na posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO była sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

„Omówiliśmy sytuację na wschodzie Ukrainy, gdzie w trakcie działań bojowych zabitych zostało ponad 10 tysięcy osób, w tym prawie 3 tysiące cywilów. Oczywiste jest, że ustalenia o zawieszeniu broni nie są realizowane i jesteśmy zaniepokojeni wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa obserwatorów OBWE” – powiedział.

„Rosja powinna wycofać tysiące swoich żołnierzy z Ukrainy, wstrzymać pomoc udzielaną przez swoich dowódców wojskowych oraz dostawy broni dla bojowników (w Donbasie – PAP), a także wszelkie próby destabilizacji Ukrainy poprzez taki element wojny hybrydowej, jak cyberataki”

– podkreślił Stoltenberg.

„Nie uznajemy także dokonanej przez Rosję bezprawnej aneksji Krymu. NATO nadal będzie udzielać Ukrainie pomocy praktycznej” – oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Poroszenko ocenił, że obecność delegacji NATO w Kijowie świadczy o solidarności państw Sojuszu z jego krajem.

„Solidarność w sprawie odnowienia suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy jest niezmiernie ważną wiadomością dla naszego kraju. Państwa NATO odgrywają wiodącą rolę w mobilizacji międzynarodowego wsparcia wysiłków Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i poszukiwaniach sposobów jej powstrzymania oraz poszukiwania dróg na rzecz powrotu Rosji do respektowania przez nią prawa międzynarodowego” – powiedział ukraiński prezydent.

Według ostatnich sondaży wejście Ukrainy do NATO popiera 47 procent obywateli tego kraju, a w ewentualnym referendum w tej sprawie „za” głosowałoby 69 procent respondentów.

Na początku czerwca ukraiński parament znowelizował ustawę o polityce zagranicznej, uchwalając, że jej podstawą jest dążenie państwa do członkostwa w NATO. Obowiązujące wcześniej rozwiązania przewidywały, że Ukraina jedynie może należeć do organizacji obronnych w rodzaju NATO.

Jagiellonia.org / PAP / Jarosław Junko

Ukraina chce do NATO

Ukraińcy chcą do NATO

Dlaczego Ukraina powinna wstąpić do NATO

NATO będzie nadal wspierać Ukrainę

NATO: Obrona Ukrainy jest obroną nas samych

W NATO Ukrainę nazwano głównym priorytetem porządku dziennego Sojuszu