Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do Brukseli na spotkanie przywódców państw NATO. Głównymi tematami szczytu ma być m.in. walka z terroryzmem i zwiększanie wydatków na obronność. Polska liczy na rozstrzygnięcie sprawy obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 roku.

Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem 

– Poinformowałem szefa NATO o zwiększeniu przez PL wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB do 2030 r. – powiedział Andrzej Duda.

O sprawie tej chce przede wszystkim rozmawiać prezydent USA Donald Trump. Stany Zjednoczone, które ponoszą główny ciężar działania NATO, naciskają na sojuszników, by zwiększyli oni swoje wydatki obronne.

– Informowałem pana sekretarza generalnego, jakie są nasze plany, przede wszystkim legislacyjne. Wczoraj wieczorem rozmawiałem z wicepremierem Morawieckim, jako ministrem finansów, na temat tych planów, które podejmujemy, żeby wydatki wzrosły – zaznaczył Andrzej Duda. Polska ma przeznaczać 2,2 PKB na bezpieczeństwo i obronę do 2020 r., a do 2030 r. – 2,5 proc. PKB.

Jak poinformował Prezydent rozmowa ze Stoltenbergiem dotyczyła również planowanych na jesieni rosyjskich manewrów Zapad, zaangażowania Polski w koalicję antyterrorystyczną, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz zwiększania obecności NATO w naszym regionie.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski, podkreślił, że „nie chodzi tylko o pieniądze”. – Chodzi także o polski wkład w podział zadań w ramach NATO. Sekretarz generalny podkreślał rolę Polski jako dostarczyciela bezpieczeństwa w ramach NATO, nasz udział w siłach na Łotwie, w Rumunii, ale także w Afganistanie.

Prezydent: Oczekujemy od Sojuszników potwierdzenia ws. wschodniej flanki

– Chciałbym, by Sojusznicy potwierdzili wolę absolutnej kontynuacji trendu, który wytyczyliśmy na szczytach w Walii i w Warszawie, dot. obecności grup batalionowych na wschodniej flance – mówił Andrzej Duda w czwartek tuż przed spotkaniem przywódców państw NATO w Brukseli.

Decyzję szczytu w Newport o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowi ok. 800 żołnierzy z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonuje w Orzyszu od końca marca. W skład tej jednostki wchodzą też oddziały z Rumunii i Wielkiej Brytanii, do których dołączą żołnierze z Chorwacji.

Spotkanie z Prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem

Rozmowy z brytyjską premier Theresą May

Prezydent Andrzej Duda i premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozmawiali w Brukseli o zagrożeniu terrorystycznym w Europie i wnioskach, jakie można wyciągnąć z zamachu w Manchesterze – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Rozmowa polskiego prezydenta i brytyjskiej premier dotyczyła także agendy szczytu, czyli walki z terroryzmem i wzajemnych zobowiązań sojuszniczych. -Prezydent podziękował Wielkiej Brytanii za uczestnictwo w wysuniętej obecności Sojuszu w naszej części Europy – relacjonował minister.

Rozmowa Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

– Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump rozmawiali w czwartek podczas trwającego spotkania przywódców państw NATO w Brukseli – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, rozmowa odbyła się w kuluarach trwającego spotkania szefów państw i rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pytany, nie podał szczegółów dotyczących rozmowy prezydentów.

Prezydent Duda w listopadzie ub. roku rozmawiał z Trumpem – wówczas prezydentem elektem – telefonicznie. Polski prezydent pogratulował wtedy Trumpowi zwycięstwa w wyborach.

Oprócz tego odbywają się rozmowy kuluarowe przywódców. Wcześniej Szczerski poinformował, że polski prezydent rozmawiał – także w kuluarach – z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

Rozmowa Duda – Macron – Merkel

Podczas spotkania w Brukseli odbyła się rozmowa prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. – Spotkanie na najwyższym szczeblu Trójkąta Weimarskiego będzie miało miejsce prawdopodobnie pod koniec sierpnia we Francji – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby NATO

Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego uroczyście otworzyli w czwartek w Brukseli nową kwaterę główną NATO. – Sojusz trwa silny, zjednoczony, niezachwiany – mówił sekretarz generalny tej organizacji Jens Stoltenberg.

Uroczyście podniesiono flagi państw sojuszniczych i flagę NATO; obecni na uroczystości byli przywódcy państw natowskich, a także król Belgów Filip i belgijski premier Charles Michel.

W powietrznej defiladzie przeleciały m.in. myśliwce Eurofighter i F-16, transportowe A400M oraz samolot systemu rozpoznania i ostrzegania AWACS.

Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Francuskiej

Zaczynamy nowy rozdział w relacjach polsko-francuskich i wszystko wskazuje na to, że te relacje układają się w tej chwili dobrze – powiedział prezydent Andrzej Duda nawiązując do swojej rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Konferencja Prezydenta podsumowująca spotkanie w Brukseli

– Dyskusja dotyczyła tego, że potwierdzono „realizację postanowień szczytu warszawskiego, zeszłorocznego, a więc budowę przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy”. – Ona nadal będzie realizowana i tutaj ze strony żadnego z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ma żadnych obiekcji kompletnie w tej kwestii, wręcz przeciwnie – mówił Duda. Według niego przywódcy państw w swoich wystąpieniach podkreślali, że to był ruch konieczny i zasadny.

W tej chwili raczej się mówi o 2022 r. a nie o 2018 r. jeżeli chodzi o obecność wojsk NATO w Polsce – podkreślił prezydent Andrzej Duda, pytany, czy uzyskał zapewnienia co do stałej obecności wojsk NATO w Polsce po 2018 r. – Więc jak widać ta perspektywa już przesuwa się w czasie, bo wszyscy widzą, że ta aktywność ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego jest potrzebna, sytuacja bezpieczeństwa się zmienia – powiedział prezydent.

Prezydent udał się na spotkanie do Brukseli  z trzema głównymi przekazami

Po pierwsze Polsce zależy na potwierdzeniu trwałości zobowiązań szczytu warszawskiego NATO oraz potwierdzenia trwałości więzi euroatlantyckiej, i także wzajemnych zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa w ramach Sojuszu. Kolejny punkt to potwierdzenie wzajemnych zobowiązań w ramach Sojuszu dotyczących wydatków na armię i modernizację sił zbrojnych. Polska jest jednym z pięciu krajów realizujących wydatki na obronność na poziomie 2 proc. PKB.  Trzecia kwestia to terroryzm i włączenie NATO do koalicji antyterrorystycznej.

Jagiellonia.org / prezydent.pl