Kilka dni temu ABW kazała opuścić Polskę rosyjskiemu naukowcowi Dmitrijowi Karnauchowowi. Wg Stanisława Żaryna, rzecznika prasowego Ministra – Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego gentleman ów „prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy, inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce, a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi”. Innymi słowy ABW miała wiedzę operacyjną, ale jeszcze nie procesową nt. pana Karanuchowa. Jak rozumiem jego działalność (zapewne o charakterze werbunkowym) była na tyle aktywna, że postanowiono go wydalić. Powyższa historia dowodzi, iż Moskwa nie ogranicza się do już posiadanej agentury, ale aktywnie pracuje w celu pozyskania nowej. Jak widać uniwersytety są jednym z tych miejsc, gdzie takowej Kreml poszukuje.

Niepokojące przy tym jest to, iż moskiewska narracja w niektórych środowiskach uniwersyteckich trafia na podatny grunt. Mój niepokój wywołuje np. Instytut Stosunków Międzynarodowych UW. Niepokój ów bierze się stąd, że ISM UW jest z założenia kuźnią kadr dla MSZ, BBN, MON i służb specjalnych. Tymczasem kilku pracowników naukowych instytutu wykazuje zadziwiająco duże zrozumienie dla Rosji i jej polityki. Wiem też, iż ISM prowadzi aktywną wymianę studencką z Rosją właśnie, przy czym mam poważne powody sądzić, iż organizatorzy tej wymiany naukowej z naszej strony byli albo bardzo lekkomyślni, albo nieświadomi zagrożeń. Wydaje mi się, że sytuacja, w której instytut, którego absolwenci mieli z założenia zasilać kadry polskiej dyplomacji, wojska i innych agend rządowych wymaga życzliwego i pełnego troski pochylenia się nad sprawą.

Skądinąd jeszcze dzisiaj na stronie Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW można przeczytać, iż jednym z wykładowców planowanej na najbliższą środę konferencji jest p. Karnauchow (vide link poniżej).

Przyglądając się składowi panelistów dostrzegłem nazwiska pracowników naukowych innych instytutów, którzy równie aktywnie prowadzą współpracę naukową z Federacją Rosyjską, a których wychowankowie są aktywistami bardzo wpływowych, konserwatywnych, radykalnie katolickich stowarzyszeń. Osoby te również trafiają do administracji państwowej. Obawiam się, że świadomość kontrwywiadowcza tych ludzi również nie była nadmiernie duża.

Szerzej o kontaktach p. Karnauchowa w polskim świecie akademickim napisała p. Anna Sobolewska, której tekst serdecznie polecam:

Rosyjski szpieg na UW i UJ

Pani Sobolewska jest, jak mnie poinformowała, studentką prawa UW i „początkującą dziennikarką”. Jeśli tak, to pozostaje pogratulować początków! 🙂

Sesja naukowa nt. Rewolucja w myśli i praktyce politycznej | 25.10.2017 r.

Witold Jurasz, źródło: facebook

Kilka dni temu ABW kazała opuścić Polskę rosyjskiemu naukowcowi Dmitrijowi Karnauchowowi. Wg Stanisława Żaryna,…

Posted by Witold Jurasz on Montag, 23. Oktober 2017

CZYTAJ TAKŻE:

TVP: ABW wydaliło z Polski rosyjskiego szpiega zaangażowanego w prowadzenie wojny hybrydowej przeciw Polsce

Kremlowskie matrioszki

Wojna już trwa!

Rosyjski wpływ na polską duszę

Ilu Rosjan po 1945 r. udawało Polaków?

Nazwiska „p. o. Polaków” już jawne! Tysiące Sowietów w polskich mundurach

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

Putinowskie trolle kochają Rosję za pieniądze

Środowiska prorosyjskie w Polsce