Kategoria: Kresy

W Żytomierzu uczczono rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego (WIDEO)

21 stycznia, w przededniu 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, na starym cmentarzu polskim w Żytomierzu Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Damian Ciarciński wraz z przedstawicielami organizacji polskich, wspólnie upamiętnili polskich bohaterów ziemi żytomierskiej. Kwiaty zostały złożone przy pomniku powstańca Ksawerego Rucińskiego. Konsul podkreślił udział Polaków ziemi żytomierskiej w Powstaniu Styczniowym oraz przybliżył dzieje ostatniego w XIX wieku zrywu niepodległościowego.

Sto lat temu, 9 stycznia 1920 roku, w Żytomierzu urodził się Mieczysław Pawlikowski

Mieczysław Pawlikowski – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy, reżyser, sierżant bombardier Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Urodził się 9 stycznia 1920 w Żytomierzu. Ponieważ Żytomierz pozostał na radzieckiej Ukrainie, w 1922 rodzina przeniosła się do Łucka. Podczas II wojny światowej był bombardierem w polskich dywizjonach 300 i 301. Łącznie wykonał 29 lotów bojowych. Po zestrzeleniu samolotu Halifax Mk II we Francji załoga przedostała się przez Pireneje do Gibraltaru.

Urbs Żytomierz (II)

Dokonawszy pobieżnych, czynionych jak gdyby z lotu ptaka, oględzin rozrzuconego u ujścia Kamionki do Teterewu miasta Żytomierza, zdajmy pytanie – z pozoru tylko błahe – o tutejszą kulturę gastronomiczną i spróbujmy dzięki poczynionym eo modo spostrzeżeniom pokusić się o wnioski natury socjo-historycznej.

Urbs Żytomierz (I)

Królewskie niegdyś miasto Żytomierz, obecnie największy ośrodek polskości na Ukrainie, miasto bezlitośnie zniszczone przez sowiecką artylerię w czasie drugiej wojny światowej – to najtrudniejsza z kresowych miłości w moim życiu.

Loading

Ostatnie komentarze

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend