Kategoria: Historia

Ks. Tomasz Trzaska: za patriotyczne kazanie komuniści mogli uwięzić kapłana, tak jak żołnierza podziemia

W powojennej Polsce kapłani byli pośrednim wsparciem dla podziemia antykomunistycznego, za co często płacili więzieniem – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Tomasz Trzaska. Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podkreśla, że duchowni szczególnie na tzw. prowincji cieszyli się dużym autorytetem i ich słowa nakłaniały miejscową ludność do wspierania „leśnych”. 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Suio: Polacy i Włosi odkrywają nieznaną kartę historii

Przedstawicielom Polonii włoskiej zawdzięczamy otwarcie nowej karty w historii naszej ojczyzny, bo niewielu Polaków słyszało o miejscowości Suio i o tym, że tam nasi rodacy oddali życie kilka miesięcy przed główną bitwą o Monte Cassino – powiedział Family News Service ks. prał. Waldemar Turek z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W sobotę 20 stycznia w Suio (stołeczny region Lacjum) Polacy i Włosi odsłonili tablicę poświęconą pamięci czterech polskich komandosów

Fantastyczny „Wywód jedynowłasnego państwa świata” kapelana lisowczyków Wojciecha Dębołeckiego

W roku Pańskim 1633 ukazało się dzieło franciszkanina i kapelana lisowczyków Wojciecha Dębołęckiego o tytule „Wywód jedynowłasnego państwa świata”. Z prawdziwą historią to ono wiele wspólnego nie miało, ale za to pokrzepić serce nie jednego szlachcica Rzeczpospolitej zapewne potrafiło. Rozprawa ta głosiła między innymi, że Polacy wywodzą się od starożytnych Scytów, a język słowiański był pierwotnym językiem ludzkości, którym posługiwali się w Edenie Adam i Ewa.

Herodot o Massagetach

Scytowie i Sarmaci nie byli jedynymi wojowniczymi nomadami irańskiego pochodzenia, których opisywał Herodot. Na wschód od nich, na terytorium współczesnego Kazachstanu miały znajdować się ziemie ludu Massagetów. Ze Scytami łączyło ich nie tylko pochodzenie i tryb życia, ale również obydwa ludy zasłynęły z pokonania Persów. Nim król Dariusz I doznał klęski z rąk Scytów, to twórca imperium Achemenidów Cyrus II rzekomo miał zginąć za sprawą właśnie Massagetów. Królowa tego ludu imieniem Tomyris miała podobno przechowywać odciętą głowę perskiego monarchy w wypełnionym krwią worze uzasadniając to tym, że krwi nienasyconego krwią nasyca. Inną wersje jednak dotyczącą kresu żywota Cyrusa podaje Ksenofont, który przekazał nam, że władca Persji zmarł w spokoju z przyczyn naturalnych.

Opis najazdu Scytów na bliski wschód w Księdze Jeremiasza

Dawno o starożytności nie pisałem, a zatem teraz w tak odległą przeszłość się przeniesiemy. Większość moich czytelników wie zapewne, kim byli starożytni Scytowie, lecz dla tych niewtajemniczonych w skrócie był to koczowniczy lud irański, który w VII wieku osiadł na stepach czarnomorskich wypierając spokrewniony z nimi lud Kimmerów. Archeologiczne ślady obecności Scytów znajdujemy również na ziemiach współczesnej Polski, ale o takich cudach jak np. skarb z Witaszkowa może innym razem. To tak w dużym skrócie na wstęp. Czy jednak wiedzieliście, że o przerażającym najeździe Scytów na ziemie bliskiego wschodu najprawdopodobniej wspomina Starotestamentowa Księga Proroka Jeremiasza?

Kopernik w Rzymie

„Słońce stoi, ziemia się porusza” – przypomina rzymianom i turystom pomnik Mikołaja Kopernika w pobliżu Schodów Hiszpańskich. Słynny astronom odwiedził Rzym i wygłosił tu serię wykładów. Na spacer jego śladami po Wiecznym Mieście zabiera nas ks. Waldemar Turek, filolog i patrolog, kierownik Sekcji Łacińskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Sztuczna inteligencja czyta wspomnienia z powstania w getcie warszawskim głosem ich autorki

Dzięki sztucznej inteligencji możemy posłuchać, jak Stella Fidelseid, Żydówka, ocalała z Holocaustu, wspomina powstanie w getcie warszawskim. Jej opowieści można wysłuchać, spacerując po Warszawie, terenie dawnego getta. Inicjatywa towarzyszy wystawie „Wokół nas morze ognia”, która opowiada o losach żydowskich cywilów podczas powstania w getcie.

Kościół i klasztor Jezuitów w Żytomierzu

Na początku XVIII w., po uspokojeniu kraju, Kazi­mierz Stecki h. Radwan, kasztelan kijowski, fundował w Żytomierzu kościół i klasztor dla jezuitów. […] Uchwała sejmu 1768 roku wyrzekła: „fundacją W. Kaziemierza Steckiego, kasztelana kijowskiego, w recesje sejmowym 1726 roku do aprobacji pozostała dla kś. jezuitów jako nie tylko co do misji, ale i co do szkół bardzo potrzebnych ad publicam utilitatem aprobujemy”. Zakład ten przetrwał aż do zniesienia zgromadzenia w 1773 roku.

Loading

Ostatnie komentarze

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend