Kategoria: Geopolityka

Rosja jest głównym zagrożeniem dla Europy – Pentagon

Rosja w tej chwili jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego i kontynentu europejskiego. Stało się to jasne po wkroczeniu wojsk rosyjskich do Gruzji i na Ukrainę – informuje biuro prasowe Pentagonu powołując się na słowa Przewodniczącego Połączonych Szefów Sztabu Armii Stanów Zjednoczonych, generała Josepha Dunforda.

czytaj więcej

Rosja może rozpaść się jak domek z kart – były szef ukraińskiego wywiadu

Były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy Mykoła Małomuż w rozmowie z dziennikarzem „Radio Wolna Europa” powiedział, że Putin jest dobrym taktykiem, ale strategicznie traci zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie. Jego zdaniem, jeśli polityka Putina się nie zmieni, Rosja może się rozpaść jak domek z kart.

czytaj więcej

Poważne straty rosyjskiej armii w Syrii. Antyasadowskie siły zniszczyli 7 rosyjskich samolotów

Rosyjskie wojska w Syrii poniosły największe straty od czasu rozpoczęcia operacji wojskowej. Rosyjski dziennik „Kommiersant” ujawnił, że 31 grudnia antyasadowskie powstańcy ostrzelali z moździerzy rosyjską bazę lotniczą Chmejmim niszcząc 4 rosyjskie bombowce Su-24, dwa myśliwce Su-35C i jeden samolot transportowy An-72.

czytaj więcej

Doradca Trumpa Herbert McMaster oskarżył Kreml o masowe morderstwo

Rosja przekroczyła wszystkie dopuszczalne granice, gdy rozpętała wojnę na Ukrainie, zestrzeliła Boeinga w Donbasie, zdobyła Krym i, oprócz wszystkiego, wspierała syryjski reżim odpowiedzialny za masakry własnych obywateli. Prędzej czy później najwyższe kierownictwo Federacji Rosyjskiej będzie musiało odpowiedzieć za te zbrodnie.

czytaj więcej

Rosyjska wojna hybrydowa. Polska obiektem ataku!

Najpierw wojna hybrydowa tworzy alternatywną rzeczywistość, nie nowe granice, ale alternatywny obraz. Formalnie wojny nie ma i nie ma agresji. Są konflikty wewnętrzne, walka polityczna, zarządzanie kryzysowe oraz przypadki zbrojnej konfrontacji. Agresji i agresora nie ma, są obawiający się sąsiedzi, swoboda słowa, sumienia i próby biurokracji dostosowania zasad do aktualnej sytuacji.

czytaj więcej

Program Polska-Rosja. Koń Trojański Kremla w NATO? Opinia dr Targalskiego

Dr Jerzy Targalski, politolog, historyk, publicysta: „Jeśli chodzi o wojnę hybrydową, to przypominam, że ona jest skuteczna i jakakolwiek wojna klasyczna jest niepotrzebna, bo sami sobie hodujemy V kolumnę. Ciekaw jestem kto personalnie w ministerstwie rozwoju wpadł na ten genialny pomysł. Order Lenina niemiedlenno”.

czytaj więcej
Loading